Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№39
Друкувати

РРО для орендодавців: тверде «так» від податківців

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Судячи з усього, законодавцям свого часу підказали, що працювати без РРО — це «якось не по-європейськи». І розпочався тотальний хід РРО по всьому українському бізнесу. Усі зміни, які хотіли, до Закону про РРО вже, судячи з усього, внесли. Повертатися до них найближчим часом не будуть. Отже, новин можна чекати тільки від податківців, які стоять на варті держінтересів. Власне, ці новини вже з’явилися. Сьогодні розберемо «орендну». Хоча не зовсім уже це й новина.
оренда, послуга, РРО для ЮО, ФОП і ППЄПів

Тверде «так» податківців

Отже, чи потрібно застосовувати РРО при отриманні орендної плати готівкою? Спори з цього приводу ведуться уже давно. Податківці у своєму ЗІР (категорія 109.03) уже встигли висловитися досить однозначно:

«При здійсненні операцій, безпосередньо не пов’язаних з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (включаючи основні засоби, нематеріальні активи, продукцію допоміжного та обслуговуючого виробництва), у тому числі погашення дебіторської заборгованості, заборгованості за позиками, безоплатно одержані кошти, відшкодування матеріальних збитків, внески до статутного капіталу, роялті, дохід (проценти) від володіння корпоративними правами, повернення невикористаних підзвітних сум, інші надходження, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книги не застосовуються.

<…> Однак слід зазначити, що суб’єкт господарювання, який отримує платежі за надане в лізинг (оренду) майно, застосовує реєстратор розрахункових операцій при проведенні таких розрахункових операцій».

Тобто так, для позареалізаційних доходів РРО не потрібний, але для орендних платежів усе одно потрібний.

Більш того, зовсім нещодавно ДФСУ в листі від 10.07.2015 р. № 14505/6/99-99-22-07-03-15 ще раз повернулася до цього питання і … на жаль. Дива не сталося. Знову бачимо висновок: орендодавці зобов’язані проводити через РРО готівкову орендну плату і комунальні платежі, передбачені договором оренди.

Чим аргументують? Тим, що з 01.01.2015 р. більше не можна розраховуватися за послуги без РРО (змінено п. 1 ст. 9 Закону про РРО). Виходить, податківці вважають оренду послугою. А для послуг зараз РРО-пільги немає (згідно з  п. 1 ст. 9 Закону про РРО).

Єдине послаблення, яке працює зараз у ситуації «готівка за послуги», нагадаємо, — якщо суб’єкт уклав до 01.08.2015 р. договір на постачання РРО і введе його в експлуатацію до 01.01.2016 р., штрафи за порушення Закону про РРО (у тому числі за роботу без РРО) до 01.01.2016 р. до нього не застосовуються ( п. 9 розд. II Закону про РРО)*.

* Подробиці знайдете у статті «РРО-перезавантаження: нарешті дочекалися!» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 30.

Що робити ЮО?

1. Якщо у вас уже є РРО, то без зайвого мудрування проводьте через нього готівкову орендну плату. Але пам’ятайте, що ви можете прийняти готівку від однієї й тієї ж ЮО або ФОП у розмірі не більше 10000 грн. протягом одного дня ( п. 1 постанови № 210**).

** Постанова Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

За перевищення і платнику, і отримувачу загрожує штраф від 1700 до 3400 грн. ( ст. 16315 КУпАП)***.

*** Детально про це можна прочитати у статті «Санкції за готівку: як зараз» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 37.

2. Якщо у вас РРО немає, а орендою займаєтеся, попросіть орендаря платити вам одразу на поточний рахунок (за безготівковим розрахунком) в один із способів: 1) зі свого поточного рахунка, 2) через касу банку, 3) через ПТКС.

Безготівкові платежі (а все, що ми перелічили, якраз до них і належить) не вимагають застосування РРО ( ст. 3 Закону про РРО).

3. І нарешті, якщо вже, так би мовити, «встигли вляпатися» (після 01.07.2015 р. приймали готівкою орендну плату, при цьому договори на постачання РРО до 01.08.2015 р. не укладали і вводити його в експлуатацію до 01.01.2016 р. не збираєтеся), тоді потрібно бути готовим доводити в суді, що оренда — не послуга. У цьому допоможуть:

До речі, позитивна судова практика з цього приводу є (постанова ВАСУ від 06.11.2013 р. у справі № К-52582/09)!

абз. 28 п. 1.2 Положення № 637****, в якому зазначено, що платежі за надане в оренду (лізинг) майно не пов’язані з реалізацією товарів, робіт або послуг;

**** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

ЦКУ, в якому правовідносини, що виникають при оренді (гл. 58) і наданні послуг (гл. 63), розміщені в різних розділах, оскільки мають різну правову природу. Так, предметом договору оренди є «неспоживна річ» ( ст. 760 ЦКУ), а предметом договору послуг — послуга, «яка споживається» ( ст901 ЦКУ), а отже, нею вже не можна буде скористатися після її надання (лист Мін’юсту від 23.02.2004 р. № 8-11-19). Тому оренду не можна ототожнювати з діяльністю у сфері торгівлі, громадського харчування або послуг, а отже, Закон про РРО на неї не поширюється.

Що робити ФОП?

Зміни до п. 1 ст. 9 Закону про РРО, на які посилаються податківці в листі № 14505/6/99-99-22-07-03-15, до ФОП жодного стосунку не мають. Це звільнення від РРО, яке раніше було для послуг, поширювалося тільки на юросіб. Тому у ФОП ситуація така.

1. ППЄПи груп 2 і 3 (група 1 узагалі не має права займатися орендою) можуть працювати без РРО, якщо їх річний оборот (не тільки від оренди, а від усіх єдиноподатних доходів) не перевищує 1 млн грн.

Якщо ви ППЄП групи 2 або 3 — не «мільйонер», можете не пробивати готівкову оренду через РРО (у вас є РРО-імунітет).

2. ППЄПи групи 2 з оборотом у 2015 році вище 1 млн грн. у будь-якому разі «добивають» 2015 рік без РРО (див. нашу статтю в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 36, с. 16). Наступного року доведеться або отримувати орендну плату за безготівковим розрахунком (тоді РРО не потрібний), або, якщо хотітиметься прийняти саме готівкою, — проводити її через РРО.

ППЄПи групи 3, які перевищили мільйонний критерій протягом I — III кв. 2015 р., РРО-імунітет втрачають з IV кв. 2015 р. Протягом IV кв. 2015 р. — з 01.01.2016 р. Відповідно з втратою РРО-імунітету орендну плату потрібно отримувати за безготівковим розрахунком (тоді РРО не потрібний), або, якщо хотітиметься прийняти саме готівкою, — проводити її через РРО.

3. ФОП на загальній системі РРО-імунітету не мають. Отже, якщо хочеш без РРО — приймай орендну плату безготівковим розрахунком, хочеш готівкою — потрібний РРО.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться