Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2016/№45
Друкувати

Торгуєте? Тоді у вас мають бути ось такі документи...

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Якщо ви — підприємець, і ваш бізнес — торгівля, то вам буде цікавою ця стаття. Адже сьогодні ми поговоримо про документи, які мають бути в торговельній точці. Тим більше є привід: податківці нещодавно нагадали про перелік таких документів (відповідно, при перевірці вони вимагатимуть їх у першу чергу). Ну а ми зі свого боку прокоментуємо й доповнимо їх консультацію.
підприємець, торгівля, документи на робочому місці

Отже, київські податківці нагадали підприємцям на загальній системі про те, які документи мають бути на торговельній точці (http://kyiv.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv1/270466.html). При цьому вони нічого нового не придумали, а фактично продублювали відповідь з категорії 104.08 ЗІР . «Пробіжимося» цим переліком. При цьому прихопимо і єдиноподатників.

Книга обліку доходів (і витрат). Тут зауважимо, що прогрес обігнав «сталу» позицію податківців . Якщо ви ведете Книгу в електронній формі (на сайті податківців), то ніякої Книги на робочому місці бути не може.

Знову ж таки, законодавство не висуває вимог до «місцезнаходження» Книги. Узяти хоч би ситуацію, коли торговельних точок у підприємця кілька.

Записи до Книги вносяться «за підсумками робочого дня».

Це колись книги велися у тому числі реалізаторами, які вносили до них записи одразу. Тепер ті часи вже минули .

То ж, як кажуть, «не факт», що Книга має бути саме на торговельному місці.

Нагадуємо, що вона має бути зареєстрована у податківців. Ну і форми книг для єдиноподатників та загальносистемників різні — пам’ятайте про це1.

1 Якщо вам цікаво, як її заповнювати, зверніться до статей: «Поспішайте бачити» заповнення Книги ОДВ у ФОП-ЗС у прикладах», «ППЄПська Книга ОДВ: завжди є про що поговорити», «Каверзна шістка запитань про Книгу обліку доходів єдиноподатника» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 48 і № 46; 2016, № 42 відповідно).

Книга обліку розрахункових операцій. Податківці говорили про загальносистемників, яким чужий РРО-імунітет при прийомі готівки (карток). Відповідно загальносистемникам-«готівківцям» потрібний РРО. А де є РРО, там має бути й Книга обліку розрахункових операцій на такий РРО (є ще книги на господарську одиницю, але про них ми скажемо пізніше).

Так от, такі книги дійсно мають бути наявними на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО (п.п. 6 п. 4 розд. II Порядку № 5472).

2 Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

Також підприємець повинен забезпечити зберігання в господиниці останньої закінченої Книги обліку розрахункових операцій3.

3 Це положення не поширюється на транспортні засоби, об’єкти виїзної торгівлі та пересувної торговельної мережі.

Повний спектр обов’язків щодо такої Книги має такий вигляд:

— забезпечити наявність Книги на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

— підклеювати фіскальні звітні чеки до відповідних сторінок Книги;

— щодня виконувати записи (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків;

— у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії — здійснювати записи за обліком розрахункових квитанцій;

— вести облік ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі Книги.

Знову ж таки, де є Книга обліку розрахункових операцій, має бути і розрахункова книжка (з квитанціями), зареєстрована на цю Книгу.

Усе зазначене вище стосується і єдиноподатників, які торгують пивом на розлив4.

4 «Пивні» деталі шукайте у статті «Пиво vs єдиний податок: «дивацтва» від ДФСУ» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 28).

Якщо ж виєдиноподатник з річним доходом до 1 млн грн. (і не торговець пивом), то ця Книга вам не потрібна (адже маєте право працювати без РРО — п. 296.10 ПКУ). Не потрібна вам і Книга обліку розрахункових операцій, що реєструється на господарську одиницю.

Якщо ви — єдиноподатник-безготівківець, то взагалі нема про що й говорити .

Форма Книги обліку розрахункових операцій от-от оновиться. Але якщо у вас вона вже є (зареєстрована), то можете й далі вести її5.

5 Про це читайте детальніше у статті «Не забуте старе: новим Книгам обліку розрахункових операцій присвячується» цього номера.

Зауважимо, що є деякі виключні випадки, коли можна працювати без РРО, але обов’язково з Книгою обліку розрахункових операцій на господиницю (наприклад, продаж єдиноподатниками пива в пляшках, бляшанках, роздрібна торгівля на ринках, ярмарках, через засоби пересувної торговельної мережі, продаж газет, журналів та інша діяльність, зазначена в Переліку № 13366). У такому разі Книга (і, звісно, розрахункова книжка на неї) також має бути в господиниці, на яку вона зареєстрована / на місці проведення розрахунків (п.п. 5 п. 4 розд. II Порядку № 547).

6 Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336.

Виписка або витяг з Держреєстру. Цей документ потрібний будь-якому підприємцю для підтвердження свого підприємницького статусу. Крім того, він підтвердить інформацію про «найменування власника», яка обов’язково має бути на видному місці в торговельній точці (п. 10 Порядку № 8337).

7 Порядок провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджений постановою КМУ від 15.06.2006 р. № 833.

На наш погляд, на робочому місці достатньо розмістити копію/роздруківку виписки або витягу (а при собі мати оригінал).

Ліцензії. Ліцензії (за їх наявності) теж мають бути розміщені на видному місці згідно з ліцензійними умовами вашого виду діяльності (п. 10 Порядку № 833).

При цьому податківці не заперечують, якщо під час переоформлення ліцензії або в інших поважних випадках відсутності оригіналу на видному місці буде її копія (категорія 115.03 ЗІР).

При цьому самі податківці зазначають (щодо алко-тютюнової торгівлі), що за відсутність ліцензії на видному місці (коли з самою ліцензією проблем немає, просто не виставлено оригінал) штрафу не буде (категорія 115.06 ЗІР).

У тих же Лікарських ліцензійних умовах взагалі прямим текстом зазначено про те, що в залі обслуговування розміщуються копії ліцензії.

Свідоцтво платника ПДВ. Київські податківці вважають, що підприємець, який є платником ПДВ, повинен мати свідоцтво платника ПДВ . «Обійняти і плакати».

З 01.01.2014 р. посвідчення платникам ПДВ уже не видаються. У когось вони збереглися до сьогодні, але це нічого не змінює. Підтвердити свій статус ПДВшник може витягом з Реєстру платників ПДВ. Але не зобов’язаний цього робити! Адже є загальнодоступний Реєстр платників ПДВ, у якому завжди можна перевірити ПДВ-статус платника податків (https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr.jspx).

Зрозуміло, що в ПКУ вже немає й норми, якою раніше пропонувалося розміщувати копії свідоцтва платника ПДВ у доступних для огляду місцях торговельної точки (стара редакція п. 183.11 ПКУ).

Отже, контролери не мають права вимагати від платника ПДВ витяг з ПДВ-реєстру, так само як і ПДВ-свідоцтво . Достатнім підтвердженням факту ПДВ-реєстрації є інформація про ПДВ-статус особи на офіційному порталі ДФСУ (підкатегорія 101.01.01 ЗІР, листи Міндоходів від 13.01.2014 р. № 452/6/99-99-19-04-02-15 та від 17.01.2014 р. № 1094/7/99-99-19-04-02-17).

Трудові договори. Під час перевірки податківці захочуть побачити і трудові договори з найманими працівниками (зрозуміло, якщо у вас є працівники).

Знову ж таки, немає відповідальності саме за те, що трудового договору немає на місці торгівлі (головне, щоб він був у принципі).

Зараз такі договори не потрібно реєструвати в центрі зайнятості. Але вони, як і раніше, мають бути складені у письмовій формі, на чому наполягають і суди ( ч. 6 ст. 24 КЗпП). Крім укладення трудового договору, не забудьте про видання наказу про прийняття працівника, повідомлення податківців про прийняття працівника, внесення запису до трудової книжки працівника.

Ігнорування цих вимог загрожує «запаморочливими» штрафами8.

8 Рекомендуємо ознайомитися зі статтями «Працівника прийняли, фіскалів не повідомили: коли вас можуть «наздогнати» штрафи» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 40), «Повідомлення про прийняття на роботу: систематизуємо знання!» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 41).

На цьому податківці у своїй консультації зупинилися. Але ми дещо розвинемо їх думку.

Документи на товар. У загальносистемника, щоб підтвердити його витрати, обов’язково мають бути документи на товар ( пп. 177.2 і 177.10 ПКУ). Для цих цілей підійдуть: договори (постачання, комісії, зберігання, дарування тощо), платіжні доручення (квитанції/чеки), ТТН, накладні, ВТД, закупівельні акти (у разі купівлі товарів у громадян), акти виконаних робіт/послуг.

Єдиноподатнику дуже бажано мати такі самі документи. Інакше контролери можуть пред’явити претензії: мовляв, товар було куплено у громадян. Тобто підприємець повинен був утримати ПДФО і військзбір. Ага, не утримав і не сплатив?! Тоді донараховуємо і зобов’язання, і штраф . Відбитися-то від них можна, але тільки в суді . А щоб не гаяти на це час і зберегти нерви, краще заздалегідь запастися документами на товар9.

9 Детальніше про це можете прочитати у статті «Чи потрібні ФОП-єдиноподатникам документи на товар» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 10).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться