Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№43
Друкувати

Прибуткова декларація: особливості подання за 3 квартали

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Ось уже й третій квартал позаду... А отже, квартальним платникам податку на прибуток слід потурбуватися про подання чергової деки з цього податку! Що особливого в її поданні? Пропонуємо розібратися з цим разом.
податок на прибуток, податкова звітність

Перше, що звертає на себе увагу, — подавати деку потрібно за оновленою формою1. До речі, в тому ж оновленні OPZ 1.36.3 усі бажаючі користувачі отримали також декларацію (і всі додатки до неї) в уже оновленому вигляді.

1 З урахуванням змін, унесених наказом «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 08.07.2016 р. № 585. Ми їх детально аналізували у матеріалі «Апгрейд декларації з податку на прибуток — вивчаємо разом» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 35).

Саме змінену форму рекомендують податківці у своєму свіжому «мегалисті»2. Причому вони усвідомлюють те, що роблять це з порушенням належних формальностей. Причина, слід розуміти, — у сплаті квартальниками специфічного авансового внеску (про який далі). Обчислити й задекларувати його суму якраз і доведеться в поточній декларації. А стара її форма цього зробити не дозволяла.

2 Лист ДФСУ від 11.10.2016 р. № 33190/7/99-99-15-02-01-17.

Хоча, знов-таки, порушивши формальності, цю суму можна було б зазначити у рядку 26 декларації в «старій редакції».

Якщо з розрахунком суми авансового внеску усе більш-менш зрозуміло (для цього є формула, зазначена у рядку 26 декларації), то певне нерозуміння виникло зі зменшенням суми нарахованого податку на суму такого авансу. Для таких цілей існує рядок 16.6 додатка ЗП.

Питання в тому, коли вперше необхідно заповнювати цей рядок: за підсумками 3 кварталів чи все-таки року?

Логіка — на боці останнього варіанта. Уперше заповнюємо рядок 16.6 додатка ЗП за підсумками року! Інакше задум законодавця втрачає будь-який сенс.

Вважаємо, що вперше заповнювати рядок 16.6 додатка ЗП потрібно за підсумками року.

Адже ідея (зазначена в першому3 п. 38 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ) — наповнити бюджет напередодні нового року. Тобто, крім зобов’язань за підсумками 3 кварталів (які доведеться сплатити не пізніше 18 листопада), квартальним платникам потрібно заплатити й аванс — не пізніше 30 грудня. Себто за два місяці 4-го кварталу. Який тоді резон «взаємопогашати» проплату за 3 квартали з таким авансом?

3 Річ у тім, що через неуважність законодавців таких пунктів у ПКУ виявилося... два ..

У «мегалисті» ДФСУ вкотре дала зрозуміти, що сплачують такий аванс лише квартальні платники. Граничний строк сплати — саме 30 грудня.

Ще один неоднозначний момент, пов’язаний з «одноразовим» внеском, стосується платників податку на прибуток, які «зістрибнули» в ІV кварталі на спрощенку.

Відзвітувати за період роботи на загальній системі вони повинні в ті самі строки, що й високодохідні платники податку на прибуток (роз’яснення в підкатегорії 102.23.01 ЗІР).

Зі сплатою зобов’язань за 3 квартали усе зрозуміло, але чи не змусять їх сплачувати ще й «новорічний» аванс ? Вважаємо, що не повинні.

Річ у тім, що п. 38 (знов-таки перший) підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ говорить про сплату такого внеску платниками податку на прибуток. Але такими зазначені суб’єкти в останньому кварталі року, що минає, більше не є!

Щоб закрити усі питання з обговорюваним авансом, зауважимо, що задекларована його сума є узгодженим грошовим зобов’язанням, а його несплата в належні строки каратиметься за ст. 123 ПКУ, що прямо передбачено абз. 2 і 3 п. 38 підрозд. 4 розд. Х цього Кодексу.

Взагалі заповнення оновленої декларації не надто відрізняється від старої версії4. Тому торкнемося лише деяких новинок/уточнень, які мали місце (в основному, завдяки роз’ясненням ДФСУ).

4 Для вас можуть бути корисними статті «Подаємо декларацію з прибутку: що врахувати?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 4); «Декларація з податку на прибуток за І квартал: нюанси заповнення» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 16).

Показники фінзвітності. У підкатегорії 102.23.02 ЗІР податківці веліли заповнювати декларацію на підставі первинних документів у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами. Тобто до рядків 01 і 02 декларації слід переносити не показники з фінзвітності з трьома нулями, а бухоблікові (гривневі) дані, на підставі яких вони були сформовані.

Хоча в п.п. 134.1.1 ПКУ і є вказівка щодо того, щоб як об’єкт оподаткування використовувати скоригований фінрезультат до оподаткування, визначений у фінзвітності.

Нерухподаток: у межах року не «згоряє». Неоднозначні формулювання абз. 2 п. 137.6 ПКУ породили запитання щодо можливості зменшення суми податку на прибуток на суму нерухподатку (у частині об’єктів нежитлової нерухомості) у межах року. Тобто, якщо, наприклад, нарахований за І квартал нерухподаток не був урахований у повній сумі в зменшення податку за цей період5, чи можна врахувати його в додатку ЗП (тепер уже в рядку 16.5) за І півріччя та 3 квартали? Дивина! — податківці «дали добро» на наступний залік! Про що й повідомили у категорії 101.20 ЗІР.

5 Або й зовсім не був урахований внаслідок отримання збитку (чи нульового фінансового результату).

Черговість зменшення податку в додатку ЗП. Це питання гостро постало після внесення змін до форми декларації. Нагадаємо6: з цього додатка зникли усі обмежуючі формули, що раніше диктували черговість зменшення податку. Причому надати хоча б якісь роз’яснення із цього приводу ДФСУ не спромоглася. У зв’язку з цим рекомендуємо в першу чергу зменшувати податок на «зарубіжні» податки та податок на нерухомість. Адже вони мають властивість «згоряти» за підсумками року.

6 Ми торкалися питання у статті «Апгрейд декларації з податку на прибуток — вивчаємо разом» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 35.

Про неможливість перенесення на наступний рік сплачених за кордоном податків, зокрема, нагадало ГУ ДФС у Запорізькій області7.

7 Дивіться за посиланням: http://zp.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/270894.html. Аналогічну позицію займає і ДФСУ, про що свідчать її листи від 24.05.2016 р. № 11232/6/99-99-15-02-02-15 та від 29.06.2016 р. № 14130/6/99-99-15-02-02-15.

А «дивідендні» аванси (у разі їх наявності, зрозуміло) залиште ж насамкінець, адже їх можна буде враховувати як завгодно довго. До речі, у відносно недавніх листах (від 11.08.2016 р. № 17512/6/99-99-15-02-02-15 та від 30.08.2016 р. № 18734/6/99-99-15-02-02-15) податківці підтвердили можливість обліку квартальними платниками «дивідендних» авансів, сплачених цього року. Тобто чекати подання річної декларації для їх обліку (як формально велів абз. 4 п.п. 57.12.2 ПКУ) не потрібно!

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться