Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2017/№31
Друкувати

«Ризикове» блокування: в об’єктиві — розрахунок коригування

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Механізм блокування податкових накладних більш-менш зрозумілий. А ось як відбувається призупинення реєстрації розрахунків коригування, поки що не зовсім зрозуміло. Запитань тут більше, ніж відповідей. Пропонуємо їх сьогодні обговорити.
блокування реєстрації податкової накладної, розрахунок коригування

Якщо потрібно зареєструвати розрахунок коригування до заблокованої податкової накладної. Уявимо ситуацію. Покупець повертає товар або продавець повертає покупцеві передоплату, а податкова накладна, до якої потрібно скласти розрахунок коригування, заблокована . Як бути з реєстрацією такого розрахунку коригування? Тим більше, якщо він «зменшує», реєструвати його взагалі повинен покупець (п. 9 Порядку № 1246*)?

* Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

Насправді чіткої відповіді поки що немає.

Одне очевидно — доки податкова накладна не буде зареєстрована в Єдиному реєстрі, розрахунок коригування до неї теж не зареєструють (раніше податкової накладної він ніяк не може пройти реєстрацію).

Але це не означає, що якщо податкова накладна заблокована, то до тих пір, поки її не розблокують (читай: зареєструють), не потрібно і намагатися відправити на реєстрацію розрахунок коригування. Зробити це, вважаємо, все одно потрібно. Адже ст. 192 ПКУ, яка вимагає складати розрахунок коригування за датою виникнення коригувальної події (повернення передоплати, повернення товару, зміни ціни), ніхто не скасовував. І саме від цієї дати відлічуватимуться дні прострочення реєстрації розрахунку коригування.

Відправляти на реєстрацію розрахунок коригування в будь-якому разі потрібно, незважаючи на те, що податкова накладна, до якої він складається, заблокована.

А далі все залежатиме від того, що прийде «у відповідь» після відправлення на реєстрацію такого розрахунку коригування.

При найгіршому варіанті (хоча вважаємо, що на практиці так не повинно бути) прийде квитанція про відмову в реєстрації розрахунку коригування внаслідок відсутності в Єдиному реєстрі зареєстрованої коригованої податкової накладної.

Але навіть у цьому випадку все одно зберігайте квитанцію про відмову в реєстрації розрахунку коригування (так потім можна буде довести відсутність вашої провини в простроченні реєстрації розрахунку коригування).

Адже податковим правопорушенням (яке тягне за собою застосування штрафу) вважається протиправне діяння (чи бездіяльність) платника податків (ст. 109 ПКУ).

Інакше кажучи, має бути провина платника в здійсненні правопорушення**.

** Цікаву інформацію з питання «винності» знайдете в статті «Зменшуючий» РК, що запізнився vs штраф за несвоєчасну реєстрацію» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 23).

Але, на нашу думку, квитанції з повною відмовою в реєстрації розрахунку коригування все-таки в цьому випадку приходити не повинні. Адже насправді те, що податкова накладна заблокована, ще не означає, що про неї немає даних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкова накладна там є, але зі статусом «Реєстрацію зупинено» (без дати реєстрації). Наприклад, при спробі відправити на реєстрацію цю ж податкову накладну повторно з абсолютно тими ж реквізитами система не пропустить на реєстрацію таку податкову накладну (у відповідь прийде повідомлення: «реєстрацію податкової накладної за таким номером і датою зупинено. Дочекайтесь рішення комісії»).

Вірогідно, якщо розрахунок коригування подається до заблокованої податкової накладної, то він теж повинен «числитися» в Єдиному реєстрі і чекати на рішення за заблокованою податковою накладною. І строки плину «прострочення» за розрахунком коригування на цей період теж повинні призупинятися. Щойно рішення за заблокованою податковою накладною буде прийнято, автоматично Єдиний реєстр повинен надіслати повідомлення і щодо поданого на реєстрацію розрахунку коригування. Але, зауважимо, в нормативці про те, що відбуватиметься в цьому випадку з розрахунком коригування, прямо нічого не сказано.

Звернемо увагу ще на такий момент. Якщо розрахунок коригування не пройшов реєстрацію, оскільки заблокована податкова накладна, то сам розрахунок коригування не вважається заблокованим (тобто нести за ним документи для розблокування не потрібно).

Це може знадобитися тільки в тому випадку, якщо і сам розрахунок коригування потрапить під критерії ризиковості і на нього прийде квитанція із (1) зазначенням критерію, за яким призупинена реєстрація розрахунку коригування, і (2) проханням надати пояснення і документи для розблокування (але цей випадок ми розглянемо нижче).

При цьому зазначимо, що:

— продавцеві для зменшення податкових зобов’язань доведеться чекати, коли система зареєструє «зменшуючий» розрахунок коригування;

— покупцеві — оскільки податкова накладна заблокована, то за нею і не було права на податковий кредит, тому до його відображення і зменшувати у зв’язку зі складанням розрахунку коригування нічого.

У періоді, коли буде зареєстрована заблокована податкова накладна, покупцеві слід одночасно показати і (1) податковий кредит за податковою накладною, і (2) зменшення податкового кредиту на підставі розрахунку коригування.

Якщо заблокований сам розрахунок коригування. Тепер перейдемо до іншого варіанта — коли сама податкова накладна пройшла реєстрацію, а ось реєстрацію розрахунку коригування до неї система заблокувала . Тут теж є свої запитання без відповідей.

«Зменшуючий» розрахунок коригування, складений на покупця — платника ПДВ. Особливість його в тому, що реєструвати його повинен покупець (п. 9 Порядку № 1246).

При цьому з аналізу всієї блокувальної нормативки виходить, що такий «зменшуючий» розрахунок коригування може потрапити під блокування, якщо саме покупець потрапив під критерії ризиковості.

Для блокування «зменшуючого» розрахунку коригування під критерії ризиковості повинен потрапити покупець, а не продавець.

Наприклад, якщо покупець потрапляє під випадки (п. 5 Критеріїв ризику***), що повністю звільняють від блокування, то «зменшуючий» розрахунок коригування не повинен блокуватися (навіть якщо продавець є «ризиковим»). І навпаки.

*** Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567.

Вважаємо, що саме покупець і проходитиме перевірку на потрапляння під критерій — «перевищення в 1,5 раза обсягів постачання товару/послуги над обсягами його купівлі (основний критерій блокування)».

Наведемо приклад. Покупець купив 100 од. товару «А» за ціною 30 грн. за од. (без урахування ПДВ) з них 50 од. продав своєму покупцеві з націнкою 30 %, а інші 50 од. повертає назад продавцеві. Припустимо, інших операцій не було.

Оборот товару «А» в покупця.

Товар

Обсяг покупок*

Обсяг продажів*

Залишок

Товар «А»

3000

(100 од. х 30 грн./од.)

1950

(50 од. х 30 грн./од. х 1,3)

1050

(3000 - 1950)

* Графа 10 зареєстрованих у 2017 році податкових накладних і гр. 13 зареєстрованих у 2017 році розрахунків коригування.

Розрахунок коригування покупцеві потрібно зареєструвати на суму без ПДВ (гр. 13) «-1500» (50 од. х 30 грн./од.).

При цьому для того, щоб розрахунок коригування не потрапив під блокування, сума за гр. 13 у реєстрованому розрахунку коригування («-1500») не повинна в 1,5 раза перевищити залишок за товаром «А»:

1050 х 1,5 = 1575;

1500 < 1575.

Тобто наш розрахунок коригування не повинен потрапляти під моніторинг.

Знову ж таки, якщо раптом він потрапить під моніторинг****, то покупцеві потрібно буде, по суті, довести, що в нього були «в залишку» товари (що він за них дійсно платив). Тобто йому потрібно буде підготувати свій пакет документів і відправити його на розгляд Комісії.

**** Вам буде цікава стаття «Перелік «ризикових» товарів: як він впливає на блокування податкових накладних» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 30).

При цьому нагадаємо, що:

— покупець зобов’язаний буде зменшити податковий кредит у періоді виникнення підстав для коригування (незалежно від факту реєстрації розрахунку коригування) — п.п. 192.1.1 ПКУ;

— продавець зможе зменшити податкові зобов’язання тільки після реєстрації покупцем розрахунку коригування.

«Зменшуючий» розрахунок коригування складений до податкової накладної на неплатника. Вважаємо, що такий розрахунок коригування взагалі не повинен потрапляти під моніторинг.

Реєструється самим продавцем.

Адже в самих Критеріях ризику вказано, що не підлягають моніторингу податкові накладні, які не підлягають видачі покупцеві. І хоча тут ідеться прямо тільки про податкові накладні, є всі підстави вважати, що те ж саме стосується і розрахунків коригування до таких податкових накладних. Якось дивно виглядало б, якби сама податкова накладна не потрапляла під контроль ризиковості, а розрахунок коригування до неї потрапляв.

«Збільшуючі» розрахунки коригування. Тут начебто особливих «заковик» немає. Його реєструє сам продавець. Тобто моніторинг відбуватиметься за тими ж правилами, що і для податкових накладних. Тому якщо такий розрахунок коригування заблокують, продавцеві потрібно буде зробити ті ж дії, що і для розблокування податкової накладної.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться