Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№14
Друкувати

Куй залізо, не відходячи від каси, або Касові питання підприємців

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Питання, що стосуються свята святих — каси, рівною мірою хвилюють і єдиноподатників, і підприємців на загальній системі. Як облаштувати касу, як правильно оприбутковувати готівку, які документи видати при отриманні «готівки», як і куди витрачати готівку і чи варто дотримувати ліміту каси — відповіді на ці й інші запитання ви отримаєте прямо зараз!
підприємець, каса, готівка, оприбутковування, касовий ордер, розрахунковий документ, витрачання готівки, обмеження, штрафи Чи обов’язково підприємцеві виділяти для каси окрему кімнату?

Ні, оскільки вимоги щодо облаштування каси не поширюються на підприємців, а стосуються виключно юросіб ( п. 4.1 Положення № 6371, лист НБУ від 16.04.2015 р. № 50-01015/25464).

1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Проте каса в підприємця є. Це місце проведення розрахунків, а також прийому, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів (до яких, серед іншого, належать книги обліку) ( п. 1.2 Положення № 637). Виходить, що каса там, де проводять готівкові розрахунки підприємець або його касир, зберігаються готівка і касові документи (у тому числі Книга обліку доходів/витрат).

Як оприбутковувати отриману готівку?

Якщо у вас немає РРО, то достатньо записати суму отриманої готівки в графу 2 Книги обліку доходів (і витрат) у кінці дня п. 1.2 Положення № 637, лист НБУ від 09.03.2011 р. № 11-117/982-3354 (ср. 025069200). На цьому — усе . Підтверджувати готівковий дохід жодним документом не потрібно.

Якщо у вас є РРО (чи Книга обліку розрахункових операцій з розрахунковою книжкою згідно зі ст. 10 Закону про РРО2наприклад, при роздрібній торгівлі пивом у пляшках і банках на єдиному податку), то в день отримання готівки потрібно зробити запис про них у Книзі обліку розрахункових операцій і в Книзі обліку доходів (і витрат).

2 Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

Важливо! Запис має бути в обох книгах, інакше податківці вважатимуть готівку несвоєчасно або не повністю оприбуткованою, а це обернеться 5-кратним штрафом (лист ДПАУ від 05.05.2010 р. № 8795/7/23-7017/538). На жаль, їх підтримує і НБУ (лист від 16.04.2015 р. № 50-01015/25464).

На наш погляд, якщо готівка внесена в Книгу обліку розрахункових операцій, але не записана в Книгу обліку доходів (і витрат), з податківцями можна «пободатися»3, але успіх не гарантуємо .

3 Детальні аргументи ви знайдете в статті «Касові операції у фізосіб-підприємців» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 27).

Часто суди стають на бік фіскалів (постанова ВАдСУ від 08.04.2013 р. № К- 35180/10).

Чи потрібно вести касову книгу?

Ні, підприємці, на відміну від юросіб, не ведуть касової книги ( абз. 4 п. 4.2 Положення № 637). Податківці із цим не сперечаються (категорія 109.15 ЗІР).

Чи обов’язково оформляти касові ордери (прибуткові та видаткові)?

Ні. І податківці, і НБУ вважають, що підприємці не зобов’язані оформляти касові ордери (категорія 109.15 ЗІР, листи НБУ від 16.04.2015 р. № 50-01015/25464 і від 09.03.2011 р. № 11-117/982-3354). І це правильно, оскільки сама форма касового ордера передбачає, що заповнювати його повинен бухгалтер юрособи.

Проте немає і заборони на застосування касових ордерів підприємцями. Тому якщо ви хочете, можете їх оформляти для себе або для громадян. А ось покупцям з числа підприємців або юросіб видавати касові ордери не варто, оскільки податківці, а іноді навіть і суди , не визнають дійсність таких документів (ухвала ВАдСУ від 15.12.2011 р. № К-24471/08).

Який документ видати, приймаючи готівку?

Якщо у вас є РРО, ви видавайте чек РРО .

Якщо у вас немає РРО, але ви зобов’язані застосовувати розрахункові книжки згідно зі ст. 10 Закону про РРО, то видавайте розрахункову квитанцію з книжки.

Далі, якщо йдеться про роздріб, ті підприємці, у яких немає ні розрахункових книжок, ні РРО, в принципі, можуть не видавати жодного документа, якщо покупець їх про це не просить.

Якщо ж покупець-громадянин (непідприємець) вимагає документ, то можете видавати товарний чек, розрахункову квитанцію, касовий ордер або взагалі — документ довільної форми про те, що ви продали товар, а покупець за нього сплатив.

Якщо покупець — суб’єкт господарювання, видайте йому чек, накладну або інший письмовий документ, що містить усі реквізити первинного документа, який підтверджує факт продажу товарів (робіт або послуг). Податківці в цьому випадку рекомендують видавати касовий чек, товарний чек або розрахункову квитанцію (категорія 109.15 ЗІР).

При цьому щоб у вашого партнера не виникло проблем з податківцями з приводу «сили» документа, радимо врахувати думку фіскалів і сформувати документ так, щоб він відповідав вимогам п. 2 розд. II Положення № 134. За цією логікою товарний чек повинен виглядати як фіскальний касовий чек форми № ФКЧ-1 (без напису «фіскальний чек» і без номера РРО). А розрахункова квитанція — як форма № РК-1. Їх можна знайти в додатках 1 і 3 до Положення № 13.

4 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13.

На практиці підприємці нерідко купують книжечку з розрахунковими квитанціями (форма № РК-1) і використовують її для оформлення розрахункового документа кому б то не було. Це зручно . Чи можна укладати договір з касиром?

Так, можна укласти договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність ( пп. 4.7 і 4.8 Положення № 637). Якщо підприємець завідує касою особисто, то договір про матвідповідальність самому із собою укладати не потрібно .

Ліміт каси: дотримувати?

Ні, оскільки на підприємців не поширюється вимога про встановлення ліміту каси ! Це прямо визначено п. 2.7 Положення № 637.

Чи обов’язково здавати готівкову виручку в банк?

Ні, адже ліміт каси для підприємців не встановлений (див. вище). Тобто вони можуть зберігати готівку в себе в будь-якій сумі і будь-яку кількість днів.

Та і взагалі в підприємця може і зовсім не бути поточного рахунка в банку.

Але якщо рахунок усе-таки є і є бажання «закинути» туди готівку, зверніть увагу на заповнення такого реквізиту, як «призначення платежу» в заяві на внесення готівки. Правильніше вказувати «внесення готівкової виручки», а не «поповнення рахунку власними коштами» (інакше податківці «вліплять» спрощенцю дохід у розмірі власних коштів, внесених на рахунок, — категорія 107.04 ЗІР).

На яку суму можна розрахуватися готівкою?

Якщо ви розраховуєтеся з іншим підприємцем або юрособою, то не більше 10 тис. грн. на добу (підсумовуються всі платежі одній і тій же особі протягом доби) — п. 1 постанови № 2105. При цьому кількість партнерів, з якими ви впродовж дня розраховуєтеся готівкою, не обмежена, головне, щоб з кожним з них сума розрахунків була не більше 10 тис. грн. ( п. 2.3 Положення № 637).

5 Постанова НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

Проста порада! Якщо дуже потрібно розрахуватися готівкою, а сума — більше 10 тис. грн., можна розбити платіж на декілька днів (так, щоб щоденний платіж був не більше 10 тис. грн.) .

Якщо ж ви розраховуєтеся з громадянами (фізособами-непідприємцями), то діє готівкове обмеження вже в розмірі не більше 50 тис. грн. на добу з однією особою.

Нагадаємо, що у зв’язку з останніми змінами6 це питання «заграло новими барвами», детальніше про що ви могли прочитати в № 10 журналу7 за цей рік.

6 Про які ви могли довідатися в тому числі завдяки статті «Потрійне урізування, або Як НБУ «покроїв» готівкові обмеження» в журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 3.

7 Стаття «50 тисяч готівкою. Хто у справі?».

Не є порушенням платіж через касу банку на поточний рахунок одержувача в сумі, що перевищує 10 тис. грн. (на користь підприємців або юросіб) або 50 тис. грн. (на користь громадян), — п. 2.3 Положення № 637, категорія 109.13 ЗІР.

На які цілі можна витратити готівку?

Підприємці можуть вільно розпоряджатися засобами, заробленими в результаті госпдіяльності. Тому витрачати готівку можете на що завгодно (без обмежень), у тому числі й на особисті потреби.

До речі, вільно розпоряджатися можна не лише готівковою виручкою, але і готівкою, яку підприємець зняв з рахунка в банку8..

8 Але потрібно бути обережнішим з оплатою особистих потреб безпосередньо з підприємницького рахунка. Чим це загрожує, ви можете дізнатися зі статті «Складні наслідки простих рішень… (ППЄП перерахував гроші родичеві)» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 20).

Чи можна виплатити працівникам зарплату з виручки (готівкою)?

Так, можна. Згідно з п. 2.9 Положення № 637 готівкова виручка може бути використана підприємцем для забезпечення потреб, що виникають у ході госпдіяльності. Тобто з неї можна виплачувати зарплату.

Із цим згодні і податківці (категорія 109.15 ЗІР), і НБУ (лист від 18.05.2015 р. № 53-01006/33525).

У цьому випадку ПДФО потрібно сплатити впродовж 3 банківських днів після дня виплати зарплати або авансу ( п.п. 168.1.4 ПКУ), а ЄСВ — у день виплати зарплати або авансу ( ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ)9.

9 Детальніше про терміни сплати ви можете прочитати в № 1-2 журналу за цей рік.

Яким документом оформити використання готівки?

Підприємець може витрачати свій дохід як завгодно, тому видачу готівки самому собі оформляти ніяк не потрібно.

Але якщо ви хочете підтвердити свої витрати (особливо це актуально для загальносистемників, оскільки спрощенцям витрати неважливі), то:

— при купівлі за готівку товарів (робіт, послуг) попросіть у продавця розрахунковий документ;

— при виплаті готівкою зарплати складіть платіжну відомість;

— при виплаті готівки громадянинові можете попросити в нього розписку в тому, що він отримав від вас гроші за роботу/послугу;

— при купівлі товарів у громадянина можете скласти закупівельний акт.

Яка відповідальність за неоприбутковування готівки?

За неповне/несвоєчасне оприбутковування загрожує штраф у 5-кратному розмірі неоприбуткованої суми (абз. 3 п. 1 Указу № 43610). До речі, накласти цей штраф можуть упродовж 1095 днів ( ст. 114 ПКУ), оскільки скорочений термін давності за ст. 250 ГКУ в цьому випадку незастосовний .

10 Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

Крім того, якщо ви не зробили запис про готівковий дохід у Книзі обліку доходів (і витрат), то за неправильне її ведення вас можуть оштрафувати ще і за ст. 1641 КУпАП у розмірі 51 — 136 грн.

Яка відповідальність за понадлімітний готівковий розрахунок?

Перевищення 10-тисячного готівкового ліміту (при розрахунках з підприємцями або юрособами) або 50-тисячного готівкового ліміту (при розрахунках з громадянами) загрожує штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн. ( ст. 16315 КУпАП), а повторне впродовж року порушення — від 8500 до 17000 грн. !

Покарати можуть як платника коштів, так і їх одержувача (але звичайних громадян — не підприємців не штрафують).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться