Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№34
Друкувати

ФОП і декретні: відповідаємо на ваші запитання

Александрова Олеся, налоговый эксперт
Підприємець планує піти в декретну відпустку. Як отримати допомогу з Фонду соцстраху (далі — ФСС) і чи потрібно за неї якось звітувати (подавати звіт) і сплачувати із суми допомоги ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Як краще організувати свою діяльність, щоб мінімізувати витрати на сплату ЄСВ у період «простою» у зв’язку з доглядом за дитиною?

Для того щоб отримати допомогу, потрібно… Нагадаємо, для отримання з ФСС допомоги по тимчасовій непрацездатності, у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами, підприємцеві потрібно пройти певний шлях.

1. Оформити в медустанові листок непрацездатності.

2. Оформити протоколом1 рішення уповноваженого про призначення матеріального забезпечення (див. ч. 3 ст. 30 Закону № 11052, п. 4 Порядку № 263). Підприємець у цьому випадку сам і виступає як уповноважений із соціального страхування.

1 За формою згідно з додатком до Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженому постановою правління Фонду соцстраху від 19.07.2018 р. № 13.

2 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

3 Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління ФСС від 22.12.2010 р. № 26.

3. Самостійно розрахувати суму допомоги. Цей процес розглянемо трохи нижче.

4. Відкрити в банку спецрахунок для отримання фінансування від ФСС, якщо, звісно, ви раніше не відкривали такого рахунку, наприклад, щоб отримувати фінансування від цього Фонду для виплати допомоги найманим працівникам.

5. Заповнити заяву-розрахунок. Його форма затверджена Порядком № 26.

6. Віднести до органу ФСС: заяву-розрахунок; копію листка непрацездатності; копії платіжок, що підтверджують сплату ЄСВ за розрахунковий період, або довідку з податкового органу про сплату ЄСВ (див. лист Мінсоцполітики від 12.03.2016 р. № 72/18/99-16, лист Фонду «непрацездатності» від 27.04.2016 р. № 5.2-32-659).

Довідки про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ видаються безкоштовно податковими органами за основним місцем обліку. Для цього потрібно до них звернутися із заявою довільної форми.

Оригінал листка непрацездатності підприємець повинен зберігати в себе. Він йому знадобиться при проведенні ФСС перевірки використання коштів Фонду.

Як розрахувати допомогу. Тепер, як і обіцяли, розповімо, як розрахувати допомогу. У цьому вам допоможе формула (див. Порядок № 1266)4: Д = ДВ х К,

4 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

де Д — сума допомоги; ДВ — денна виплата; К — кількість календарних днів непрацездатності, які оплачує ФСС.

У свою чергу, денну виплату знаходимо як:

ДВ = Дсер х С : 100,

де Дсер — розмір середньоденного доходу; С — відсоток оплати.

Розглянемо, як знайти кожен з показників.

Кількість календарних днів непрацездатності, які оплачує ФСС. У разі непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами лікарняний оплачується за рахунок ФСС повністю — з 1-го до останнього календарного дня.

Середньоденний дохід. Його необхідно розрахувати за Порядком № 1266, поділивши дохід, з якого сплачений ЄСВ у розрахунковому періоді (12 календарних місяців), на кількість календарних днів здійснення підприємницької діяльності в розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Кількість поважних причин у підприємців може бути дві: тимчасова непрацездатність і відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.

ВАЖЛИВО! При розрахунку лікарняних потрібно враховувати мінімальні і максимальні обмеження5.

5 Детальніше про них ми писали в статті «Пенсійна реформа: як зачепило «лікарняно-декретні» виплати» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 44).

Відсоток оплати. Допомогу по вагітності та пологах нараховують у розмірі 100 % середньоденної заробітної плати.

Чи можуть не видати допомогу. Отримати відмову можна хіба що в такому випадку: підприємцем не сплачений ЄСВ за місяці, які входять до розрахункового періоду. Фактично право на допомогу підприємець отримає після сплати ЄСВ.

Раніше ми обговорювали ще один випадок відмови в допомозі — коли підприємець перебуває у трудових відносинах з якимось роботодавцем (є найманим працівником за трудовим договором). У такому разі Фонд наполягав на тому, що допомога може бути отримана тільки за місцем роботи. Зараз ця проблема усунена й працюючий підприємець може отримати допомогу і як підприємець, і як найманий працівник 6.

6 Детальніше про це ми писали в статті «Лікарняні/декретні підприємцю: вникаємо у хороші зміни» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 51).

Як відзвітувати? Після того як заяву-розрахунок у ФСС подано і допомогу по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах «на себе» отримано, за неї потрібно відзвітувати перед Фондом. Для цього підприємцеві необхідно заповнити і подати до ФСС за місцем обліку Звіт Ф4-ФСС з ТВП.

Форма Звіту Ф4-ФСС з ТВП наведена в додатку 1 до Порядку № 47.

7 Порядок формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджений постановою правління ФСС від 18.01.2011 р. № 4.

Узагалі цей Звіт подається щокварталу, не пізніше за 20-те число місяця, що настає за звітним періодом, наростаючим підсумком.

Але! Якщо у ФОП:

— немає зобов’язань перед ФСС на початок звітного кварталу і він не отримував / не повертав соцстрахівську допомогу у звітному кварталі;

— є зобов’язання ФСС перед підприємцем-страхувальником на початок року, але протягом звітного кварталу ФОП не отримував / не повертав допомогу Фонду, то в цих випадках уже немає необхідності подавати Звіт.

Звертаємо увагу: у жодній іншій звітності отримані суми допомоги ми не відображаємо: ні у формі Д4, ні у формі Д5.

Як оподатковувати? Отримані декретні єдиним податком, ПДФО і ВЗ не оподатковуються (див. консультацію в підрозділі 103.02 ЗІР). ЄСВ із суми допомоги підприємець теж нараховувати не зобов’язаний.

ЄСВ та єдиний податок за час «декрету». На момент відкриття листка непрацездатності фізособа повинна перебувати в статусі підприємця (тобто не можна зніматися з держреєстрації). Якщо ж ви зніметеся з держреєстрації до того, як вам відкриють лікарняний, то допомогу саме як підприємець ви отримати взагалі не зможете.

А зможете отримати лише як незастрахована особа через соцзабез у меншому розмірі8.

8 Згідно із Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-ХII.

У періоді декретної відпустки ЄСВ потрібно продовжувати платити за загальними правилами. Це стосується як ФОП на загальній, так і на єдиному податку. Якщо є спокуса знятися з держреєстрації до закінчення відпустки по вагітності та пологах, то цього робити не варто. Вам буде належна лише частина допомоги: за період з початку лікарняного до дня припинення підприємницької діяльності (зняття з держреєстрації).

Щокварталу доведеться сплачувати ЄСВ у розмірі не менше 819,06 грн. на місяць. Тобто не менше 2457,18 грн. за квартал.

Строк сплати внеску — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок.

Відповідно ніхто не знімає з підприємця обов’язок подання річної звітності з ЄСВ.

А ось від сплати єдиного податку за період декретної відпустки жінка-підприємець, яка перебуває в групі 1 або 2 єдиного податку, може бути звільнена, за умови якщо в неї відсутні наймані працівники (п. 295.5 ПКУ).

Зверніть увагу. У випадку з лікарняним по вагітності та пологах ідеться не про звільнення на 1 місяць (як у випадку з відпусткою), а на весь період тимчасової непрацездатності, який потрібно підтвердити лікарняним листом.

При цьому в роз’ясненні 107.12 БЗ зазначено, що якщо лікарняний відкритий до 20 числа місяця і закритий у наступних місяцях, то звільнення від сплати єдиного податку діє тільки за календарні місяці тимчасової непрацездатності, а за календарний місяць, у якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилася, потрібно сплатити єдиний податок.

Надалі після закінчення відпустки по вагітності та пологах жінка, яка не планує продовжувати підприємницьку діяльність, повинна зробити вибір. Або «простоювати», але продовжувати сплачувати ЄСВ і єдиний податок (якщо вона єдиноподатник), або знятися з держреєстрації.

При другому варіанті ЄСВ можна не платити починаючи з місяця, що настає за місяцем проведення держреєстрації припинення господарської діяльності.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться