Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2018/№7
Друкувати

Власна готівка: солянка питань підприємців

Савченко Олена, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Правильне оприбуткування готівкових ФОП, здача виручки в банк та інші питання використання підприємцями готівкових коштів постійно спливають у нас на гарячій лінії. А ще нове касове Положення № 148 долило оливи у вогонь. А раз тема «горить» — ми зобов’язані про неї написати.

Прибуткуємо виручку без проблем

Ситуація 1. ФОП на єдиному податку групи 2 має роздрібний магазин. Виручка надходить готівкою і через термінал. Періодично виручку здають у банк з таким формулюванням: «Надходження торговельної виручки від продажу товарів 28.02.2018* ч/з Петренко В. В.» (при цьому вказана дата є датою «заносу» коштів до банку). Петренко не є найманим працівником ФОП — це його довірена особа.

А ось у чому, власне, питання. ФОП бентежить формулювання банку, яке він поміняти не може, — банк автоматично робить такий запис. Чи не зрозуміють перевіряючі це формулювання так, що ми вносимо виручку не ту, яку хочемо здати взагалі (просто, щоб не лежала в касі), а нібито виручку конкретно за вказане число?

Чи можуть представники ДФС наполягати включити в Книгу обліку доходів суму, зараховану на рахунок як виручку за таким записом? Чи можливі якісь проблеми з тим, що Петренко, через якого проходить готівка, не є найманим працівником?

* Дата умовна.

Проблеми можуть бути. Давайте розберемося детальніше. А спочатку поговоримо про оприбуткування і внесення виручки в банк.

У нашому випадку маємо справу з двома видами надходжень виручки.

Усе, що вносять покупці готівкою, це, звичайно, готівкові надходження. А ось розрахунки через POS-термінал або програмно-технічний комплекс самообслуговування (ПТКС) — це для підприємця безготівкові розрахунки. Відповідно датою виникнення доходу від продажу з використанням таких розрахунків буде саме дата надходження грошей на поточний рахунок підприємця.

За цією датою і потрібно вказувати безготівковий дохід у Книзі обліку доходів.

Із цим, до речі, погоджуються і податківці (див., зокрема, лист ГУ ДФС у м. Києві від 25.09.2015 р. № 2846/Г/26-15-17-04-14; у ньому йшлося про POS-термінал).

Нагадаємо, дохід в Книзі єдиноподатнику потрібно записувати загальною сумою за день, але з розбиттям за видами доходу: окремо готівковий і безготівковий. Відповідно отримана «готівка» сформує дохід «поточного» дня, а «безготівка» (дохід від продажу через термінал, ПТКС) — того дня, коли гроші прийдуть на рахунок.

Але повернемося до оприбутковування коштів, отриманих від продажу за готівковий розрахунок. З урахуванням нових вимог Положення № 148 тепер оприбуткуванням вважається проведення обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, Книзі обліку доходів і витрат (п.п. 18 п. 3 Положення № 148)**. Відповідно правильний варіант — «день у день» записувати в Книзі надходження готівки. Ліміту каси в підприємців немає, тому немає й обов’язку «понадлімітну» готівку здавати в банк.

** Детально про те, які зміни відбулися в понятті «Оприбуткування готівки» у ФОП, ми писали в матеріалі «Касові операції у підприємця: що нового?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 4).

Такий запис і буде оприбуткуванням готівки.

Формулювання, з яким гроші зараховуються у банк, тобто запис «Надходження торговельної виручки від продажу товарів 28.02.2018 ч/з Петренко В. В.», вважаємо, буде розумітися податківцями так, що гроші, які вносяться на рахунок, — це саме торговельна виручка (або її частина) за 28.02.2018 р., вже відображена на цю дату у Книзі обліку доходів. Бо на цьому побудована логіка запобігання повторному обліку у складі доходів таких коштів в Узагальнюючій податковій консультації від 24.12.12 р. № 1183 (УПК № 1183). Ви вказуєте, за який період ця виручка (вже відображена у Книзі обліку доходів), і вдруге її в дохід не включаєте. Наприклад, якщо б ми вносили на рахунок виручку за кілька днів, то зробили б відповідне формулювання «Отримання торговельної виручки від продажу товарів 26.02 — 28.02.2018 р. ...».

Відповідно якщо в банк унесено більше, ніж оприбутковано у зазначений день у Книзі, «надлишок» податківці визнають доходом.

Якщо ж податківці «дійдуть» до того, що період отримання виручки при внесенні її в банк узагалі не вказується, то можуть наполягати на повторному включенні у дохід всіх унесених коштів.

Тепер про те, що грошові кошти в банк проходять через представника ФОП. Зараз підприємці мають можливість практично всі дії з ведення бізнесу передати представникові***.

*** Детальніше про це ви можете прочитати в статті «Сірий кардинал» підприємця, або На що має право представник» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 45).

Представник може отримати право розпоряджатися рахунком ФОП, подавши в банк картку зі зразком свого підпису і пред’явивши доручення. Для цього в картці є спеціальне поле «Зразки підписів довірених осіб (ліквідатора)». При цьому ніде не трапляється вимога, щоб такий офіційний представник ФОП був його найманим працівником. Тож тут проблем не буде, якщо в ваших відносинах не буде ознак трудових відносин (див. ст. 21 КЗпП).

Використання особистих карток ФОП у підприємницьких цілях

Ситуація 2. ФОП групи 2 на єдиному податку займається роздрібною торгівлею тільки через Інтернет. Проблема в тому, що ФОП відкрив у банку картку фізособи (не підприємця) і на неї клієнти перераховують гроші за товар. Клієнти — звичайні громадяни, тому в себе не проводять товар офіційно. Їм документи не потрібні. Потім ФОП знімає гроші з цієї картки і перераховує їх на рахунок. У виписці таке формулювання: «Поповнення через термінал у касу банку/ переказ… повернення товару чи послуги в». Тобто про те, що це виручка, — ні слова. У Книзі обліку доходів ФОП записує суми так, як вони прийшли на картку фізособи.

Запитання: чи можуть податківці наполягати на включенні в Книгу обліку доходів сум, зданих у банк. Які наслідки використання картки фізособи? Чи можна з картки фізособи оплачувати товар постачальникові?

Запитання дуже цікаве. Давайте розбиратися.

У нашому випадку ФОП, по-перше, використовує особистий рахунок для підприємницьких цілей, по-друге, ФОП «переносить» кошти з особистого рахунку на підприємницький.

Тут потрібно зазначити, що в п.п. 7.7 Інструкції № 492**** є норма, згідно з якою забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних зі здійсненням підприємницької діяльності.

**** Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

Водночас на практиці такі заборони частенько просто ігноруються.

Усе залежить від банку: якщо банк пропускає такі платежі, проблем немає.

Якісь серйозні наслідки за проведення операцій «не з того» рахунку, на нашу думку, ні від банку, ні з податкового боку порушникові не загрожують . Тим більше, на боці ФОП і норми ст. 320 ЦКУ, де вказано, що власник має право використовувати своє майно для здійснення господарської діяльності.

Це, скажімо так, один бік медалі. Тепер про інший — обліковий. Усе, що отримано за безготівкою + готівкові надходження, повинно бути відображене в Книзі «день у день». Безготівкові надходження — це все, що пройшло в нас по підприємницькому рахунку, готівка — те, що прийшло нам «у руки».

Але якщо ФОП «підприємницькі» платежі отримує на рахунок звичайної фізособи — формально йому все одно потрібно відображати відповідну виручку в Книзі в день надходження коштів. Судячи із запитання, підприємець так і чинить. І правильно робить .

Проблема тут виникає при «перегоні» коштів з особистого на підприємницький рахунок.

Річ у тому, що податківці в цьому випадку готові не вважати доходом лише те поповнення підприємницького рахунку, яке «вписується» в УПК № 1183. Причому у вузькому сенсі — це лише готівкова виручка (раніше оприбуткована в Книзі обліку доходів), яка вноситься на рахунок єдиноподатника (див. ситуацію 1) з відповідним формулюванням при внесенні готівки.

Як наслідок, у єдиноподатника групи 2 така сума «перекидання» «гратиме» разом з іншою виручкою для визначення граничної суми доходу для перебування на групі 2. Малого того, ця сума ще «врахується» в обсяг (1 млн грн.) для збереження /втрати «РРО-імунітету».

Ясна річ, що податківці не праві. Але… вищезгаданої позиції податківці дотримуються давно. Тож у цьому випадку потрібно бути готовим сперечатися з перевіряючими або обстоювати свою правоту в адмінсуді.

Тут виникає спокуса, щоб уникнути «подвійного» доходу, зробити все дещо по-іншому. Не записувати виручку в Книгу з дати надходження на особистий рахунок, а записувати її на момент перерахування на підприємницький рахунок. Але ми б не радили так чинити. Політ фантазії податківців непередбачуваний. Вони можуть стверджувати, що гроші, які вносяться вами, це і є неоприбуткована вами раніше готівка із застосуванням 5-кратного штрафу. І знову доведеться судитися .

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться