Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2018/№8
Друкувати

Амортизація і К° у підприємця: з коли починати?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Підприємець придбав транс­портний засіб у грудні 2017 року і зареєстрував його в ДАІ. З січня 2018 року він був готовий до експлуатації, але виїжджав з гаража тільки на техконтроль. А ось у лютому почалася його комерційна експлуатація. З якого місяця можна починати амортизацію? І чи можна включити у витрати «автоцивілку», ПММ і ремонт? І що з податковим кредитом з ПДВ?

Основні правила амортизації у ФОП

Розпочнемо саме з них:

1) на «сталу» думку податківців, амортизувати можна основні засоби, куплені після 01.01.2017 р. (категорія 104.05 ЗІР). У нашому випадку автотранспорт куплений у грудні 2017 року, отже, якщо є документи про його купівлю, амортизація теоретично можлива ;

2) не можна амортизувати легкові й вантажні автомобілі (п.п. 177.4.6 ПКУ) . Їх законодавець відніс до основних засобів подвійного призначення. При цьому заборонено:

амортизувати основні засоби подвійного призначення;

обліковувати витрати на придбання й утримання основних засобів подвійного призначення.

Без проблем цю заборону проходять автобуси, оскільки навіть за бажання законодавство не дозволяє класифікувати їх як вантажний або легковий автомобіль. А ось з усім іншим справа йде складніше .

Так, ми б вважали, що спецтранспорту (автокран, автобетономішалка, сміттєвоз, евакуатор, прибиральний автомобіль тощо) вказані вище обмеження не стосуються, оскільки спецтранспорт не належить ні до вантажних, ні до легкових автомобілів, а призначений для виконання спеціальних робіт1.

1 Детальний перелік транспортних засобів, які можна або не можна амортизувати, ви знайдете в статті «Автомобіль і підприємець-загальносистемник: амортизація і ПДВ» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 9).

Проте податківці з високою ймовірністю можуть думати інакше .

Тому щодо спецтранспорту радимо перестрахуватися й отримати індивідуальну консультацію від податківців з дозволом на амортизацію.

Ще менш «райдужна» ситуація із сідельними тягачами і напівпричепами, які податківці наполегливо хочуть бачити у складі основних засобів подвійного призначення.

Хоча, відзначимо, тут не все так однозначно2;

2 Аргументи «за» амортизацію знайдете в статті «Амортизація автомобіля в підприємця: «перший млинець — грудкою» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 38).

3) амортизаційні нарахування здійснюються і відображаються в гр. 8 Книги обліку доходів і витрат щомісячно (категорія 104.08 ЗІР; лист ДФСУ від 25.07.2017 р. № 16192/6/99-99-13-01-02-15). Місячна сума амортизації при застосуванні прямолінійного методу визначається діленням річної суми амортизації на дванадцять. У свою чергу, річна сума амортизації = первісна вартість об’єкта : кількість років його корисного використання (п.п. 177.4.7 ПКУ).

Але з якої дати починати амортизацію? Зараз і з’ясуємо.

Судячи з останніх консультацій податківців, вони вважають вантажними автомобілями і сідельні тягачі, і напівпричепи, і, схоже, навіть спецтранспорт (ІПК ДФСУ від 25.07.2017 р. № 1351/Б/99-99-13-01-02-14/ІПК, від 20.09.2017 р. № 1995/М/99-99-13-01-02-14/ІПК).

Введений в експлуатацію vs придатний до експлуатації

У нашому запитанні підприємець сумнівається, що вважати «точкою відліку» для амортизації.

Знову-таки спершу потрібно переконатися в тому, що ваш транспортний засіб взагалі можна амортизувати (про що ми сказали в попередньому розділі). Якщо можна, то читаємо далі.

Щоб розібратися із запитанням, доведеться звернутися до… бухгалтерської нормативки . Так-так, адже більше ні до чого.

Так, ось навіть бухгалтерська нормативка не надає чіткої відповіді на це запитання. Отже:

— формально в п. 29 П(С)БО 73, п. 26 Методрекомендацій № 5614, п. 55 МСФЗ 165 і навіть у листі ДФСУ від 25.07.2017 р. № 16192/6/99-99-13-01-02-15 сказано, що «нарахування амортизації розпочинається з місяця, наступного за місяцем, у якому об’єкт основних засобів став придатним для корисного використання»;

3 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 27.04.2000 р. № 92.

4 Методичні рекомендації з бухгалтерському обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561.

5 Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 16 (МСБО 16). Основні засоби (від 01.04.2014 р.).

«Придатний для використання» означає, що об’єкт доставлений на місце і приведений у стан, у якому його можна експлуатувати так, як вирішить керівництво (п. 55 МСФЗ 16).

проте в категорії 104.08 ЗІР податківці дозволяють нараховувати амортизацію з місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію основного засобу. І зазвичай юрособи нараховують амортизацію саме так! Так уже склалося на практиці.

За такою логікою амортизація можлива із січня 2018, якщо б транспортний засіб був уведений в експлуатацію в грудні-2017.

Тут зазначимо, що оскільки підприємець у принципі не зобов’язаний вести бухоблік, то акт введення в експлуатацію він може скласти в довільній формі. За основу можна взяти бланк з наказу № 3526 або наказу № 8187.

6 Наказ Мінстату «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29.12.95 р. № 352.

7 Наказ Мінфіну «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13.09.2016 р. № 818.

Водночас з огляду на те, що маємо справу з підприємцем, вимоги законодавства не чіткі і поведінку податківців передбачити складно, для перестраховки можна оформити введення в експлуатацію січнем (після проходження обов’язкового технічного контролю) й амортизацію почати нараховувати відповідно з лютого. Раптом податківці причепляться до того, що згідно зі ст. 37 Закону про дорожній рух забороняється експлуатація транспортних засобів, що підлягають обов’язковому технічному контролю, але не пройшли його.

Приклад розрахунку амортизації

Припустимо, маємо справу з автобусом, первісна вартість якого була 180 тис. грн. ПДВ у неї не включили (вважаємо, що підприємець зберігає податковий кредит з ПДВ).

Автобус належить до основних засобів групи 3, мінімальний строк корисного використання яких — 5 років (п.п. 177.4.9 ПКУ). Отже, річна сума амортизації: 180000 : 5 = 36000 грн. А щомісячна амортизація = річна амортизація : 12, тобто 36000 : 12 = 3000 грн.

Припустимо, що акт введення в експлуатацію складений у січні 2018 року. У такому разі у 2018 році амортизацію починаємо нараховувати з лютого: у графі 8 Книги обліку доходів і витрат щомісячно вказуємо по 3000 грн., а в декларації про доходи за 2018 рік покажемо амортизацію автобуса: 3000 х 11 місяців (з лютого по грудень) = 33000 грн.

«Автоцивілка», ПММ і ремонт = (?) ≠ витрати

«Автоцивілка» прямо не вказана в п. 177.4 ПКУ серед витрат загальносистемника. Незважаючи на це, нещодавно податківці дозволили включати її у витрати , оскільки це обов’язковий вид страхування (лист ДФСУ від 11.10.2017 р. № 2220/А/99-99-13-01-02-14/ІПК, лист ГУ ДФС у Харківській обл. від 09.01.2018 р. № 86/ІПК/20-40-13-11-12). Слід розуміти, як «вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг» з п.п. 177.4.4 ПКУ. Але!

Податківці радять не ставити вартість «автоцивілки» у витрати відразу, а обліковувати поступово — рівними частинами протягом усього строку дії договору страхування. Це логічно, дослухайтеся!

У консультаціях фіскалів є натяк на те, що робити це можуть тільки перевізники . Якщо ж ви не надаєте транспортні послуги третім особам, вам, скоріш за все, не бачити «автоцивілки» у своїх витратах .

Утім, з огляду на те, що думка податківців нова і викладена лише в індивідуальних консультаціях, краще запросити індивідуальну консультацію для себе особисто (це стосується навіть перевізників!).

Настійно рекомендуємо це робити, оскільки «загалом» страховим витратам, хай і пов’язаним з госпдіяльністю, податківці в категорії 104.05 ЗІР дають «червоне світло»:

«Пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ визначений перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП від здійснення господарської діяльності на загальній системі оподаткування, який не містить витрат на страхування, що пов’язані з веденням господарської діяльності.

Тобто вартість оплачених послуг страхування, які пов’язані з веденням господарської діяльності, не включається до складу витрат ФОП на загальній системі оподаткування».

Купівлю ПММ можна включити у витрати на підставі п.п. 177.4.1 ПКУ в межах норм, затверджених наказом № 438. Звісно, знадобляться документи, що підтверджують купівлю ПММ і отримання доходу від перевезення (договори, акти, ТТН тощо) — категорія 104.05 ЗІР.

8 Норми витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджені наказом Мінтрансу від 10.02.98 р. № 43.

Ремонт автобуса теж можна включити у витрати на підставі п.п. 177.4.4 ПКУ.

А ось якщо йтиметься про вантажний або легковий автомобіль, то їх ремонт у витрати не потрапить, оскільки витрати на утримання основних засобів подвійного призначення (а ремонт належить до утримання) — під забороною.

ПДВ

Що стосується ПДВ, сплаченого при купівлі легкового або вантажного авто (які, як ми вже з’ясували, віднесені до основних засобів подвійного призначення), то податківці зараз визнають право на податковий кредит, але відразу після держреєстрації авто примушують нараховувати «компенсуюче» податкове зобов’язання (категорія 101.13 ЗІР, лист ДФСУ від 17.10.2017 р. № 2253/C/99-99-13-01-02-14/ІПК).

Тобто фактично немає права на податковий кредит.

Сперечатися із цим можна, на жаль, лише в суді .

Що стосується автобусів (так само як і інших основних засобів, які підприємцеві можна амортизувати і які він фактично амортизує), то в податківців були здорові думки, що податковий кредит за ними зберігається9.

9 Деталі знайдете в статті «Нова думка про податковий кредит при купівлі основного засобу підприємцем» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 22).

Про це було сказано в консультації з категорії 101.13 ЗІР. Хоча зараз ця консультація і скасована, вважаємо, що передумов для зміни позиції податківців немає.

Добре хоч ПДВ, сплачений при купівлі ПММ (у межах норм, затверджених наказом № 43), однозначно можна включити в податковий кредит без будь-яких «компенсуючих» зобов’язань.

Усе гаразд і з ПДВ, сплаченим у зв’язку з ремонтом автобуса.

А ось якщо ви ремонтуєте вантажний або легковий автомобіль (які ПКУ «затаврував» основними засобами подвійного призначення), то фіскали вимагають «знищити» податковий кредит «компенсуючим» зобов’язанням (категорія 101.13 ЗІР), вважаючи, що основні засоби подвійного призначення апріорі не можуть використовуватися в госпдіяльності. Знову ж таки, сперечатися з цим можна, але — у суді .

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться