Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№12
Друкувати

Дивіденди, авансовий внесок, єдиноподатник: завжди по-новому

Романова Ксенія, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Традиційно початок року — це час виплати дивідендів. У деяких випадках «роздачу» дивідендів супроводжує сплата авансового внеску з податку на прибуток*. Загалом підхід до його стягнення після 01.01.2018 р. не змінився. Але для єдиноподатників зроб­лені значні послаблення. Як їх правильно розуміти?

* Про правила оподаткування дивідендів у 2018 році ви можете дізнатися зі статті «Виплачуємо дивіденди: податково-обліковий путівник» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 6).

Нагадаємо, що порядок оподаткування дивідендів залежить від того, кому і хто виплачує дивіденди. У загальному випадку якщо дивіденди виплачуються:

— учасникам-юрособам — в емітента-резидента виникає обов’язок сплатити дивідендний авансовий внесок (ДАВ) при виплаті дивідендів. Якщо дивіденди виплачуються засновникові-юрособі-нерезиденту — також потрібно буде утримати податок на репатріацію**;

** Нюанси знайдете в статті «Виплачуємо дивіденди нерезиденту» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 7).

— учасникам-фізособам — із суми дивідендів емітент-резидент повинен утримати ПДФО і військовий збір. ДАВ у такому разі не сплачується!

Так ось, далі нас цікавитиме випадок, коли ДАВ, у принципі, може сплачуватися.

Тобто випадок, коли дивіденди виплачуються платником єдиного податку-юрособою учасникам-юрособам.

До 01.01.2018 р. платники єдиного податку при виплаті дивідендів юрособам повинні були сплачувати ДАВ і подавати «прибуткову» декларацію із заповненими рядками 20 АВ — 22 разом з додатком АВ. ДАВ єдиноподатники сплачували за ставкою 18 % до або одночасно з виплатою дивідендів. З усієї суми виплачуваних дивідендів і без можливості зарахувати сплачений авансовий внесок у зменшення податкового зобов’язання з єдиного податку .

Після 01.01.2018 р. ситуація змінилася. Законом № 2245*** внесені зміни в п.п. 57.11.2 ПКУ. Завдяки цим змінам платники єдиного податку виключені з числа емітентів корпоративних прав, які зобов’язані при виплаті дивідендів платити ДАВ. Відповідно, виплачуючи дивіденди після 01.01.2018 р., єдиноподатники не повинні ні сплачувати ДАВ, ні подавати декларацію з податку на прибуток із заповненим додатком АВ.

*** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII.

Але чи має значення, за який рік виплачуються дивіденди? Відповідь: ні, не має значення! Якщо виплата дивідендів (у тому числі за минулі роки) відбувається після 01.01.2018 р., діє звільнення від сплати ДАВ. Це підтверджують і податківці.

Див., зокрема, лист ДФСУ від 07.02.2018 р. № 517/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться