Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2020/№34
Друкувати

10 «гарячих» запитань про скасування Книг обліку у ФОП

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Здійснилося! Президент підписав Закон № 786*. Тепер прояснилося: коли вже можна припинити вести Книгу? Що робити зі старими Книгами? Чи повідомляти податківців про відмову від Книги / про бажання її вести? Чи не змусять її вести в електрон­ному кабінеті? І чи може скасування Книг ускладнити життя ФОП? Поїхали!

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб — підприємців» від 14.07.2020 р. № № 786-IX.

Спочатку наведемо редакцію «книжкових» норм ФОП з 01.01.2021 р. (саме із цієї дати запрацюють нововведення).

Загальна система

Єдиний податок

177.10. Фізичні особи — підприємці зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику

296.1. Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат

Запитання № 1. До якого числа ще потрібно вести Книгу обліку доходів (і витрат)?

Важливо! Поки що всі ФОПи (і загальносистемники, і єдиноподатники) зобов’язані мати Книгу обліку доходів (і витрат) та вести її за звичайними правилами! За неправильне її заповнення ще діє адмінштраф у розмірі 136 грн (ст. 1641 КУпАП). А за відсутність Книги можна отримати штраф у розмірі 1020 грн за п. 121.1 ПКУ.

Зміни відбудуться тільки з 01.01.2021 р. Із цієї дати свої «поточні» Книги можна буде припинити заповнювати (що з ними потім робити — див. далі).

Це стосується як загальносистемників, так і єдиноподатників, як не-ПДВшників, так і платників ПДВ .

Важливо! Абсолютно несподівано в остаточному тексті Закону № 786 з’явилося скасування (з 01.01.2021 р.) Книг навіть для ФОП на єдиному податку з ПДВ. Такий ось сюрприз від законодавців .

Запитання № 2. Фізособа зареєструвалася як підприємець у серпні 2020 року. Чи можна не вести Книгу обліку доходів?

Цей випадок потрапляє під «карантинне» правило з п.п. 2 п. 37 постанови № 641**. Поки триває карантин, можна вести облік без застосування зареєстрованих Книг обліку, але з дотриманням правил обліку. А коли карантин закінчиться, ФОП потрібно буде ці дані перенести до Книги форми, що діє зараз, і подати її на реєстрацію податківцям — протягом 3 місяців з моменту скасування карантину. Причому формально, навіть якщо ці 3 місяці «перетечуть» у 2021 рік.

** Постанова КМУ від 22.07.2020 р. № 641 «Про встановлення карантину…».

Запитання № 3. Чи потрібно буде повідомляти податківців про своє бажання відмовитися від ведення Книги обліку доходів (і витрат) та що робити зі старою Книгою?

Виходячи з формулювань, які ми бачимо в Законі № 786, ФОП не зобов’язані повідомляти податківців про те, що вони припиняють ведення Книги обліку доходів (і витрат). Скасування обов’язку вести Книгу набирає чинності з 01.01.2021 р., тому саме із цієї дати можна відкласти Книгу в сейф і забути про неї.

Важливо! Старі Книги ФОП не здає податківцям, а зобов’язаний зберігати в себе щонайменше три роки (це прямо випливає з порядків їх ведення: від 19.06.2015 р. № 579 і від 16.09.2013 р. № 481), а ще краще — доти, доки податківці не проведуть перевірку.

Запитання № 4. Чи зможуть податківці після 01.01.2021 р. оштрафувати ФОП за помилки / відсутність Книги в минулому (наприклад, у 2020 році)?

Дивіться, загальне правило таке: якщо на момент виявлення порушення штрафу за це нього вже немає, то ніхто не має права оштрафувати ФОП за порушення, допущені ним у минулому (коли цей штраф ще діяв), окрім випадків, прямо прописаних у законі.

Але скасовується обов’язок вести зареєстровані Книги, а ось штрафи ніхто не скасовував. Відповідно за «минулі гріхи» їх застосування можливе.

Запитання № 5. Чи потрібно буде повідомляти податківців про своє бажання вести Книгу після 01.01.2021 р.?

Ні, нічого не потрібно.

У «проєктній» версії змін хотіли прописати, що відсутність Книги обліку доходів, а також її ведення з порушенням установленого порядку може бути підставою для притягнення платника до відповідальності виключно у випадку, якщо такий платник повідомив податківців про бажання вести таку Книгу***.

*** Див. статтю «Книг.NET: «кожен ФОП бажає знати…» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 30).

Тобто задум був у тому, що ФОП міг заявити про бажання вести Книгу (а про бажання не вести Книгу, навіть згідно з «проектною» версією, повідомляти було не потрібно).

Але, як бачимо, у підсумковій версії нічого подібного немає. У принципі, немає згадки про Книги. Є лише згадка про облік.

Відповідно нікого ні про що повідомляти не доведеться.

Запитання № 6. Що потрібно буде вести загальносистемнику з 01.01.2021 р. замість Книги обліку доходів і витрат?

Як і раніше, загальносистемнику потрібні будуть первинні документи, що підтверджують витрати, у тому числі документи на товар. Стосовно цього нічого не зміниться.

Що ж до Книги обліку доходів і витрат, то замість неї Мінфін повинен затвердити якусь іншу типову форму обліку доходів і витрат. Буде вона схожа на нинішню Книгу чи стане абсолютно іншою, поки незрозуміло. Але вести її потрібно буде обов’язково — з 01.01.2021 р. А судячи з того, що правила обліку доходів і витрат у ФОП на загальній системі поки що залишаються колишніми (ст. 177 ПКУ), імовірно, змін порівняно з чинною Книгою буде небагато .

Єдине, що реєструвати такий обліковий регістр у податківців уже буде не потрібно.

Запитання № 7. Що потрібно буде вести єдиноподатнику з 01.01.2021 р. замість Книги обліку доходів (і витрат)?

Єдиноподатники груп 1 — 3 (без ПДВ) зобов’язані будуть вести облік у довільній формі шляхом щомісячного відображення отриманих доходів. Що це означає? Виходить, можна буде взяти будь-який зошит або блокнот і записати до нього суму доходу всього раз на місяць . Реєструвати в податківців його не доведеться.

Те ж саме й для єдиноподатників групи 3 з ПДВ, тільки вони записуватимуть до зошита місячну суму доходів і витрат. Як не дивно, але для них Книгу теж скасували (хоча спочатку планували залишити).

Запитання № 8. Чи можна буде записувати дохід у блокнот не щомісячно, а щодня (якщо ФОПу так зручніше)? Чи можна буде замість Книги вести облік у файлі Excel?

Єдиноподатникам дозволено вести облік у довільній формі, тому можна буде обирати на власний розсуд, як записувати дохід. Якщо вам зручніше вносити дохід до Книги щодня, це не буде помилкою. Єдине — не забудьте підбивати місячні підсумки.

А для загальносистемників розроблять типову форму обліку доходів і витрат, з якої вже буде зрозуміло, як вносити до неї дані: щодня чи щомісячно. Поки що Мінфін цю форму не затвердив, але до кінця року ще є час.

Тепер щодо електронної форми.

Усі ФОП (і єдиноподатники, і загальносистемники) будуть вести облік або в паперовій формі, або в електронній.

Наразі можливість ведення Книг в електронній формі законом передбачена, але на практиці не реалізована. Причому логіка така, що електронна Книга розміщена на сервері ДПС.

Але, очевидно, що ця вимога пов’язана з обов’язком реєструвати Книги у податківців. А оскільки цей обов’язок з 01.01.2021 р. скасовується, то й ведення Книги в електронній формі, вважаємо, буде іншим. Електронний файл можна буде вести на комп’ютері, наприклад в Excel або в будь-якому спеціальному ПЗ.

Якось реєструвати цей файл у податківців буде не потрібно.

Можливо, податківці зроблять подібний «сервіс» в електронному кабінеті платника. Але це не означає, що платник повинен буде ним користуватися.

Запитання № 9. Як бути з оприбуткуванням готівки в Книгах?

Зараз Книги ФОП слугують у тому числі для оприбуткування готівки.

Але це в жодному разі НЕ означає, що тим, хто працює з готівкою, з 01.01.2021 р. доведеться:

— продовжувати вести Книги;

— записи про дохід робити за кожен день отримання готівки, а не підсумком за місяць;

— ставити РРО, навіть якщо згідно із законом він ФОП не потрібен.

Ні. Навпаки, НБУ доведеться вкотре правити своє «касове» Положення від 29.12.2017 р. № 148. Адже прибуткування не може впливати на встановлені Законом про РРО і ПКУ правила застосування РРО або правила ведення обліку. Воно лише прив’язується до вже чинних (!) правил.

Але не виключаємо, що на етапі такої правки з’являться не дуже зручні нововведення для тих же єдиноподатників.

Щодо тих ФОП, які застосовують РРО/ПРРО, оприбуткування, очевидно, буде «посаджено» на Z-звіт. Тут жодної проблеми немає. Застосовуєш РРО/ПРРО в установленому законом порядку (у тому числі робиш і зберігаєш, як годиться, Z-звіти) — отже, у тебе все оприбутковано.

Для тих, хто працює з КОРО і РК (але без РРО/ПРРО), оприбуткування можуть зробити записом до КОРО.

Основна інтрига щодо тих, хто звільнений від РРО/ПРРО/КОРО з РК. Це група 1 ЄП передусім. І представники груп 2 та 3 ЄП, які в 1 кварталі 2021 року зможуть зберегти «РРО-імунітет».

Не виключено, що для них оприбуткування готівки НБУ переорієнтовує на первинні документи, що підтверджують отримання готівкового доходу (які, відповідно, доведеться складати).

І якщо зараз оприбуткування як такого можна особливо не боятися, адже «вбивчого» 5-кратного штрафу за неоприбуткування / несвоєчасне оприбуткування готівки в Книзі наразі немає, то проблема з первинкою на отриманий готівковий дохід усе одно вилізе в іншому місці (див. далі).

Запитання № 10. Як бути з тим, що наразі Книга є джерелом даних для заповнення декларацій з ЄП і ПДФО/ВЗ?

Зараз можна говорити, що Книга, по суті, «легалізує» «безРРОшні» готівкові надходження. Первинні документи на готівковий дохід єдинники не оформляють. А перенесення даних до єдиноподаткової декларації з Книги дозволяє хоч якось задовольнити вимоги п. 44.1 ПКУ. Але якщо Книг більше не буде?

Є ймовірність, що на такому тлі податківці вимагатимуть, щоб усі дані декларації підтверджувалися первинними або іншими документами, ведення яких передбачене законодавством.

Щодо безготівкових надходжень — це виписка з банківського рахунку.

Стосовно готівки, яку пропустили через РРО/ПРРО, — Z-звіт.

За готівкою, яка пройшла через РК з КОРО, — КОРО.

А що стосовно іншої готівки? Можливо, податківці вимагатимуть складати первинку на «прихід» готівки — розрахункові квитанції тощо. Хоча на це є контраргументи.

У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
27998 40
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд