Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, березень, 2020/№9
Друкувати

Допомога по вагітності та пологах: задачки з практики

Ушакова Лилия, эксперт по вопросам оплаты труда
У минулому номері ми наводили статтю-пам’ятку щодо розрахунку допомоги по вагітності та пологах. А зараз розберемося з прикладами. Прикладів буде багато і найрізноманітніших. Упевнені, вони вам стануть у нагоді, щоб застосувати їх на практиці в аналогічних ситуаціях.

Доглядає за першою і збирається за другою

Ситуація. Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, надала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Чи переривається відпустка для догляду за першою дитиною на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами на другу дитину? Як у цьому випадку розрахувати середньоденну зарплату, якщо в розрахунковому періоді немає заробітку?

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років і відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належать до соціальних. Законодавством не передбачене перебування у двох соціальних відпустках одночасно. Проте Мінпраці в листах від 12.07.2010 р. № 201/13/116-10, від 02.06.2011 р. № 175/13/116-11 і від 06.03.2012 р. № 70/13/116-12 наполягає на тому, що якщо в працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за першою дитиною, виникло право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на другу дитину, то відпустка до 3 років не переривається. Мама продовжує перебувати в соціальній відпустці для догляду за дитиною до 3 років. При цьому на підставі лікарняного листа їй нараховується допомога по вагітності та пологах без оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Проте ніхто не забороняє жінці перервати відпустку для догляду й оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Але доведеться трохи повозитися з документами (заяви на переривання/надання, накази на переривання/надання).

Незалежно від варіанта оформлення працівниця має право на оплату лікарняного листа у зв’язку з вагітністю та пологами.

Якщо в розрахунковому періоді для розрахунку суми допомоги працівниця не мала заробітку з поважних причин, то середню зарплату розраховують так. Тарифну ставку (оклад) або її частину (при неповному робочому часі), установлену працівниці на момент настання страхового випадку, ділять на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Наприклад, оклад працівниці на момент настання страхового випадку становить 12000 грн. Середньоденна зарплата: 12000 грн : 30,44 к. дн. = 394,22 грн/к. дн.

Увага: період відпустки «до 3 років» включається до страхового стажу жінки як період, за який сплачені страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (див. абзац другий ч. 1 ст. 21 Закону № 1105*). Тому якщо працівниця перед початком тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами 6 або більше місяців перебувала у відпустці «до 3 років», то обмеження для тих, у кого «за 12 менше 6», не застосовуємо. Припустимо, що листок непрацездатності виданий на 126 календарних днів. Тоді сума допомоги становитиме:

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

394,22 грн/к. дн. х 126 к. дн. = 49671,72 грн.

Тільки вийшла і знову зайшла

Ситуація. Працівниця, яка після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років, відпрацювала менше місяця, йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Як розраховувати середньоденну зарплату — виходячи з окладу?

Відповідь на це запитання залежатиме від того, входять чи не входять до розрахункового періоду відпрацьовані дні. Розглянемо можливі варіанти.

Варіант 1. Є відпрацьовані дні в розрахунковому періоді.

Приклад 1. Працівниця по 26.01.2020 р. перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, з 27.01.2020 р. по 18.02.2020 р. працювала, а з 19.02.2020 р. пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Для працівниці розрахунковим періодом для нарахування допомоги буде лютий 2019 року — січень 2020 року. Із цього періоду виключаємо місяці, повністю не відпрацьовані з поважної причини, — відпустка для догляду за дитиною до 3 років.

У результаті в нас залишається один місяць у розрахунковому періоді — січень 2020 року. Частину цього місяця працівниця не працювала з тієї ж поважної причини, частина була відпрацьована.

При підрахунку днів у розрахунковому періоді викидаємо дні відпустки для догляду за дитиною до 3 років, які припали на січень. У результаті в розрахунку візьмуть участь 5 календарних днів (31 к. дн. - 26 к. дн.) січня, і зарплата, яка була нарахована за фактично відпрацьовані дні січня. Тобто розрахунок суми допомоги проводимо не з окладу, а виходячи із суми зарплати, нарахованої в розрахунковому періоді. Припустимо, що сума зарплати становить 2380,95 грн. Тоді середньоденна зарплата дорівнює:

2380,95 грн : 5 к. дн. = 476,19 грн/к. дн.

Сума допомоги становитиме:

476,19 грн/к. дн. х 126 к. дн. = 59999,94 грн.

Варіант 2. У розрахунковому періоді немає відпрацьованих днів.

Приклад 2. Працівниця по 05.02.2020 р. перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, з 06.02.2020 р. вона вийшла на роботу, а з 24.02.2020 р. пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Як і в першому варіанті, для працівниці розрахунковим періодом для нарахування допомоги буде лютий 2019 року — січень 2020 року. Із цього періоду потрібно виключити місяці, повністю не відпрацьовані з поважної причини, — відпустка для догляду за дитиною до 3 років. І що ми отримаємо в результаті? Що всі місяці випадуть з розрахунку. Адже до роботи працівниця стала в лютому 2020 року.

Можливо, тоді потрібно розраховувати допомогу за фактично відпрацьований час з 6 по 23 лютого? Теж ні. Адже таким чином розрахунковий період визначають, якщо застрахована особа перебувала в трудових відносинах менше календарного місяця (див. п. 27 Порядку № 1266**).

** Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

У цій ситуації керуємося п. 28 Порядку № 1266 (ср. 025069200). У ньому зазначено: якщо в розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

Припустимо, оклад працівниці в лютому становив 10000 грн. Тоді середньоденна зарплата становитиме:

10000 грн : 30,44 к. дн. = 328,52 грн.

Сума допомоги дорівнюватиме:

328,52 грн/к. дн. х 126 к. дн. = 41393,52 грн.

Звільнилася у відпустці

Ситуація. Працівниця звільнилася в періоді декретної відпустки. Чи оплачується лікарняний лист-продовження по вагітності та пологах, який був наданий після звільнення?

Працівниця має право звільнитися за власним бажанням (ст. 38, 39 КЗпП) або за згодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) у період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тут жодних заборон немає. При цьому, якщо після звільнення вона надасть продовження листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то такий листок також має бути оплачений (якщо, звичайно, він належним чином оформлений). Адже право на допомогу виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування і день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачене законом (п. 1 ст. 19 Закону № 1105).

У цьому випадку право на матеріальне забезпечення (допомогу по вагітності та пологах) настало в період, коли працівниця перебувала в трудових відносинах з роботодавцем. Адже саме тоді був відкритий перший листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.

У разі ускладнених пологів жінці, що народила, додатково видається лікарняний лист на 14 календарних днів, які є продовженням першого лікарняного листа по вагітності та пологах (п. 6.2 Інструкції № 455).

Висновок: колишній працівниці роботодавець зобов’язаний нарахувати і виплатити за рахунок коштів Фонду допомогу по вагітності та пологах за 14 календарних днів.

При цьому факт звільнення її за власним бажанням у період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами значення не має.

З повного на неповний робочий час

Ситуація. Працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 20 лютого 2020 року. У розрахунковому періоді (лютий 2019 року — січень 2020 року) в лютому — травні в неї була повна зайнятість, а в червні 2019 року — січні 2020 року було переведення на неповний робочий день. Як розрахувати суму декретних?

Декретні розраховуємо в загальному порядку. Нехай вас не хвилює, що в розрахунковому періоді в працівниці змінилася зайнятість (з повного на неповний робочий час). Це не важливо. Працюємо тільки із середньоденною заробітною платою з розрахунку на 1 календарний день незалежно від режиму роботи і зайнятості співробітниці. Її суму знаходимо, розділивши зарплату, нараховану в розрахунковому періоді, на загальну кількість календарних днів, які припадають на такий період, зменшену на кількість днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Розрахували середньоденну зарплату? Якщо вона вписується в обмеження, розраховуємо суму декретних. Припустимо, що загальна сума зарплати, нарахована в розрахунковому періоді (лютий 2019 року — січень 2020 року), становила 119544 грн. Кількість календарних днів, які припадають на розрахунковий період і беруть участь у розрахунку, — 365.

Сума середньоденної зарплати з розрахунку на 1 календарний день дорівнює:

119544 грн : 365 к. дн. = 327,52 грн/к. дн.

Сума допомоги по вагітності та пологах становитиме:

327,52 грн/к. дн. х 126 к. дн. = 41267,52 грн.

Місяць не відпрацьований. Чи залишиться виплата?

Ситуація. Працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 24 лютого 2020 року. У розрахунковому періоді (лютий 2019 року — січень 2020 року) у червні вона з 1-го по 14-те число хворіла, 15-го і 16-го не працювала (вихідні дні), а з 17 по 30 червня була у відпустці за свій рахунок. У цьому ж місяці (червні 2019 року) працівниці нарахували і виплатили премію за 2 квартал 2019 року. Чи залишати червень і нараховану в цьому місяці суму квартальної премії в розрахунку?

Пояснимо, у чому проблема саме з червнем 2019 року. У цьому місяці працівниця не працювала з поважних причин. Але поважні причини (тимчасова непрацездатність і відпустка без збереження заробітної плати) йшли не безперервно одна за одною, а переривалися на вихідні дні (15 і 16 червня) + був нарахований дохід (квартальна премія). Але, незважаючи на таку «розірваність», червень 2019 року повинен залишити розрахунковий період, адже в цьому місяці немає жодного дня, відпрацьованого працівником. А Порядком № 1266 передбачено, що місяці розрахункового періоду (з 1-го до 1-го числа), у яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключають з розрахункового періоду.

З таким підходом погоджуються і Мінсоцполітики (див. лист від 13.10.2016 р. № 334/18/99-16), і ФСС (див. лист від 08.10.2019 р. № 1993-11-1).

А разом із червнем, на жаль, з розрахунку лікарняних підуть виплати, нараховані в цьому місяці (премія за 2 квартал 2019 року).

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
57808 141
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти