Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, березень, 2020/№9
Друкувати

Не включили ПН до самозведеної «компенсуючої» ПН: як виправити?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Ситуація. Зареєстрували зведену ПН на «умовне» постачання за п. 198.5 ПКУ. Але потім виявили ще одну податкову накладну (ПН), яка не потрапила до самозведеної «компенсуючої» ПН. Як виправити помилку: (1) скласти розрахунок коригування (РК) до самозведеної ПН, щоб включити невключену ПН, або (2) виписати нову ПН на суму, яка не потрапила до самозведеної ПН?

Ідеться про ситуацію, коли до зведеної «компенсуючої» ПН (складеної за п. 198.5 ПКУ) не включили ПН, на яку мають бути нараховані «компенсуючі» податкові зобов’язання (ПЗ).

Розпочнемо з першого, запропонованого в запитанні, варіанта виправлення помилки — скласти РК до самозведеної ПН, додавши таким чином до неї суму ще з однієї ПН (тобто, по суті, виправивши «сумову» помилку в ПН). Так робити, у принципі, можна. Щоправда, складати такий РК ми повинні тією ж датою, що й самозведену ПН, до якої складається РК (тобто датою виникнення ПЗ: у загальному випадку — останнім числом місяця). Але! Враховуючи те, що в Порядку № 1307* погано прописаний механізм виправлення сумових помилок, податківці проти такого підходу. Вони наполягають на тому, що в разі допущення «сумової» помилки в ПН (у т. ч. якщо йдеться й про самозведену «компенсуючу» ПН) платник повинен:

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Див. листи ДФСУ від 25.03.2019 р. № 1232/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 29.03.2019 р. № 1331/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, роз’яснення в категорії 101.15 ЗІР.

1) повністю обнулити «помилкову» ПН, склавши РК до неї, у якому показники табличної частини навести зі знаком «-», а в гр. 2.1 зазначити код причини «201»;

2) скласти нову ПН (на повний обсяг постачання).

Але такий підхід, якщо помилка виявлена не відразу, може призвести до того, що якби ми склали РК — то штраф за несвоєчасну реєстрацію РК був би тільки від донарахованої суми ПДВ. А так — від усієї суми ПДВ, зазначеної в ПН.

Звичайно ж, з позицією фіскалів про те, що в разі допущення «сумової» помилки потрібно наново перевиписувати ПН, можна сперечатися. Адже згідно з п. 192.1 ПКУ за допомогою РК повинні виправлятися і сумові помилки в ПН. Єдине, що ані в ПКУ, ані в Порядку № 1307 не визначений механізм виправлення сумових помилок.

Прийнятніше в цьому випадку скористатися другим варіантом виправлення помилки — доскласти на різницю (на невідображену ПН) ще одну самозведену «компенсуючу» ПН. Якби йшлося про звичайну ПН, у якій ми помилково «занизили» суму зобов’язань, — цей варіант би не пройшов. Адже фіскали забороняють дробити одне постачання на декілька ПН. А ось у випадку зведеної «компенсуючої» ПН це цілком допустимо. Адже самі контролери визнають можливість складання декількох (!) «компенсуючих» ПН протягом звітного періоду, оскільки це не заборонено Порядком № 1307 (ЗІР 101.16). При цьому варто пам’ятати: ПЗ повинні потрапити до декларації свого періоду (у тому, в якому виникли ПЗ).

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
113333 323
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Дякуємо, що читаєте сайт Бухгалтер 911 Увійдіть та читайте далі безкоштовно