Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, березень, 2020/№9
Друкувати

ЄСВ-адміністрування, електронне куриво і Ко: супутник податкової реформи

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Як відомо, одночасно із «шумним» Законом на основі законопроєкту № 1210 ВРУ прийняла і Закон № 465-IX1 (на основі законопроєкту № 1209-1). Ми до нього «мали симпатію» через ліберальну норму щодо ліцензування зберігання пального. Але саме в цій частині якраз «і не зіграло». А в чому «зіграло», читайте далі.

1 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 465-IX.

Розпочнемо з того, що різні норми Закону № 465-IX набирають чинності в різний час. Тому там, де йдеться про відстрочене набрання чинності, уточнюватимемо, «з коли…».

Ну і відразу скажемо про поблажку в ліцензуванні зберігання пального, якої ми, на жаль, не дочекаємося . Так, у першій редакції законопроєкту № 1209-1 була норма, що пропонує скасувати обов’язок отримувати ліцензію на зберігання, якщо суб’єкт господарювання використовує місця зберігання пального, загальна місткість ємностей яких не перевищує 200 л, за умови, що пальне не реалізують з місця роздрібної торгівлі. Але на етапі другого читання цю норму прибрали . Відповідно «маємо те, що маємо»2. Обговорюваний Закон № 465-IX у цьому плані нічого не поліпшив/не змінив.

2 Деталі знайдемо в статті «Гарячі» запитання щодо ліцензування зберігання пального» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 5).

ЄСВ-адміністрування

Боржникам. З 01.07.2020 р. до вимог про сплату недоїмки «прикручують» можливість відправлення їх платникові в електронній формі — у порядку, передбаченому ст. 42 ПКУ.

Нагадаємо, що зараз вимоги про сплату недоїмки формують/направляють/вручають за правилами, прописаними в розд. VI Інструкції № 4493.

3 Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Зазначимо, що і сама ст. 42 ПКУ незабаром зазнає деяких змін, що стосуються електронного спілкування з податківцями. Завдяки Закону, прийнятому на підставі законопроєкту № 1210. Ініціювати перехід на електронне спілкування платник буде шляхом подання податківцям «заяви про бажання отримувати документи через електронний кабінет».

Якщо такої заяви немає, виходить, вимогу «по-старому» або відправлятимуть поштою, або вручатимуть особисто.

Цікавий момент. Прямо в Законі про ЄСВ поділили вимоги про сплату недоїмки:

— винесені за результатами документальної перевірки;

— винесені з метою стягнення недоїмки з ЄСВ, у разі його несплати в призначений строк.

Перші вимоги будуть відправлятися або вручатися особисто. Другі тільки відправлятися (у паперовій та/або електронній формі).

При цьому нерідко платники оскаржують у суді вимоги про сплату недоїмки, винесені без проведення перевірки, а тільки на підставі «даних інформаційної системи органу доходів і зборів». Боротьба йде з перемінним успіхом (багато і негативних для платників рішень). Так ось, після окремої згадки в Законі про ЄСВ такого різновиду вимог, як винесені в разі несплати ЄСВ у призначений строк, неправомірність «безперевірочних» вимог довести в суді стане ще складніше.

При цьому вимога про сплату ЄСВ, на жаль, збереже і свій статус виконавчого документа . А це означає, що заходи зі стягнення ЄСВ-боргу (стягнення коштів і продаж майна) податківці зможуть проводити, як і раніше: протягом 10 календарних днів після направлення вимоги (зрозуміло, якщо ЄСВ так і не сплатили — ч. 4 ст. 25 Закону про ЄСВ).

Тим, хто скаржиться. Якщо ви вирішите оскаржувати вимогу про сплату ЄСВ, то врахуйте, що тепер податківці зобов’язані прийняти рішення за скаргою протягом 20 календарних днів після її отримання (раніше було — 30 календарних днів). Але радіти рано . З іншого боку, керівникові податкового органу (його заступникові, уповноваженій особі) дали повноваження продовжувати строк розгляду скарги на строк до 60 календарний днів включно.

Про це він зобов’язаний письмово повідомити платника ЄСВ до закінчення 20-денного строку.

Банкам. При відкритті рахунку підприємцеві або юрособі банк більше не вимагатиме в них виписку з Держреєстру. «Черпати» відповідну інформацію з держреєстру банки будуть самостійно. А ось що стосується незалежних професіоналів та інших осіб, дані про яких не вносяться до Держреєстру, то їм, як і раніше, доведеться подавати до банку документи, що підтверджують їх узяття на облік у податковій як платників ЄСВ.

Сільгосптерміни і не лише

Усі пам’ятають нехорошу ситуацію з термінами «сільськогосподарський товаровиробник» і «сільськогосподарське підприємство» — не для цілей єдиноподаткової гл. 1 розд. XIV ПКУ, а для ПДВ-цілей (п. 63 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).

Хоча закінчилася вона зрештою благополучно — з виходом УПК від 11.03.2019 р. № 105 — але нервів платникам податківці пошарпали.

Тепер у Законі про держпідтримку сільського господарства4 будуть наведені терміни:

4 Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV.

«2.151. сільськогосподарський товаровиробник — юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа — підприємець, основною діяльністю якої є виробництво сільськогосподарської продукції та/або розведення, вирощування та вилов риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробка на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснення операцій з її постачання, причому в такій діяльності питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

2.152. Сільськогосподарське підприємство — юридична особа, що є сільськогосподарським товаровиробником у розумінні пункту 2.151 цієї статті».

І ними можна буде користуватися в тому числі для цілей ПКУ — у тих випадках, коли в самому ПКУ потрібних визначень немає.

Згідно зі ст. 5 ПКУ, якщо термін, який застосовується в ньому, не розшифрований у самому ПКУ, він застосовується в значенні, встановленому іншими законами.

Також для претендентів на бюджетну дотацію за ст. 161 Закону про держпідтримку сільського господарства прописали обов’язок повідомляти податківців про всіх пов’язаних осіб, які протягом бюджетного року є одержувачами цієї дотації / про зміни щодо таких осіб.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) щодо державних

Закріплено рівняння на ПКУ в частині порядку та строків подання такого Розрахунку. Зазначимо, що і сам ПКУ поповниться нормою, яка прирівнює такий Розрахунок до податкової декларації, а також іншими нормами в частині подання Розрахунку.

Підакцизні новинки з 01.01.2021 р.

Для торговців електронними сигаретами. Ви вже знаєте, що з 01.01.2021 р. рідини для електронних сигарет стануть підакцизним товаром.

Один з наслідків — на спрощенці з наступного року торгувати ними буде не можна .

Закон, що коментується, фактично заганяє регулювання обороту рідин для електронних сигарет під правила, які зараз працюють щодо тютюнових виробів — теж із 01.01.2021 р.

А це, у тому числі:

— необхідність наявності ліцензії. Конкретно — на виготовлення, оптову, роздрібну торгівлю. Благо, коштує вона недорого — 780 грн (у випадку з роздрібною торгівлею — 780 грн на кожне місце торгівлі). При цьому якщо в торговця є ліцензія на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, то її ж буде достатньо і для роздрібної торгівлі рідинами для електронних сигарет;

— торгівля через РРО / програмний РРО (ПРРО). У заяві на отримання роздрібної ліцензії на торгівлю тютюновими виробами, рідинами для електронних сигарет / у додатку до неї також зазначатиметься перелік РРО/ПРРО, розташованих у місці торгівлі;

— продавати рідини для електронних сигарет можна буде так само, як і сигарети — без обмеження площі торговельного місця (тобто, як і раніше, підійде кіоск будь-якої площі). Але при цьому повинні дотримуватися всі обмеження на продаж, які зараз стосуються продажу тютюнових виробів (перелічені в ст. 153 Закону № 4815).

5 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Не можна продавати особам, які не досягли 18 років. Продавцям також повинно бути більше 18 років тощо.

Також нагадуємо, що з 19.04.2020 р. у чеках РРО обов’язково потрібно буде зазначати коди УКТ ЗЕД на підакцизні товари. Крім того, такі коди зазначаємо в податкових накладних. Тому зверніть увагу на нові коди УКТ ЗЕД, які запрацюють з 01.01.2021 р.:

— 2402 10 00 10 сигари;

— 2402 10 00 90 сигарили;

— 2403 99 90 10 тютюновмісний виріб для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою нагрівача з електронним управлінням;

— 3824 90 97 20 рідини, які використовуються в електронних сигаретах.

Судовий збір за адмінсправами

Судовий збір за адмінсправами (спори з тими ж податківцями) обмежили в сумі. Так, за подання:

апеляційної скарги, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення за новоявленими обставинами судовий збір буде, як і раніше, 150 % ставки, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але тепер — не більше 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (у 2020 році — 31530 грн);

— касаційної скарги, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду судовий збір, як і раніше, — 200 % ставки, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але тепер — не більше 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (у 2020 році — 42040 грн).

Розмір прожитмінімуму для судового збору береться діючий на 1 січня відповідного року.

Електронна форма чека РРО

У Законі про захист прав споживачів6 прописали можливість видавати розрахунковий документ (чек РРО) в електронному вигляді — його можна:

6 Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII.

відтворити на дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО у вигляді QR-коду, який дозволяє покупцеві здійснювати його зчитування й ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою наявних у ньому даних,

або

— направити на електронну пошту чи абонентський номер покупця, які покупець надасть.

У будь-якому разі розрахунковий документ потрібно видати або створити в електронній формі не пізніше моменту передання товару (послуги).

Такий електронний чек можна буде пред’являти продавцеві для того, щоб здійснити обмін або гарантійний ремонт товару.

Ці нововведення запрацюють одночасно з РРО-реформою, тобто з 19.04.2020 р.

Відстрочили на рік фінзвітність на підставі таксономії

Планувалося, що підприємства, які зобов’язані застосовувати міжнародні стандарти бухобліку, подаватимуть фінзвітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі вже за 2019 рік. Проте цей обов’язок відклали на рік .

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам