Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


07.12.20
47854 29

Скорочення держслужбовця. 8 підказок працівнику

Ганна Лисенко Адвокат з трудового права

З лютого 2020  року діє нова процедура скорочення держслужбовців. Гарантії та трудові права таких працівників звузились, скорочення стали частіше та швидше. В цій статті розглянемо основні нюанси при скороченні, які повинен знати  держслужбовець при звільненні. Законне звільнення працівника за скороченням повинно відбуватись з дотриманням роботодавцем чіткого алгоритму дій, у разі порушення якого працівник може повновитись на роботі через суд та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Письмове попередження за 30 днів

Раніше строк для вручення письмового повідомлення про скорочення держслужбовці був  2 місяці до дати звільнення.

Проте зараз держслужбовця попереджають про звільнення у разі скорочення штату (чисельності, посади), реорганізації чи ліквідації держоргану у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів (ч. 3 ст. 87 Закон України “Про державну службу”).

Роботодавець не забов’язаний переводити працівника на іншу посаду

Не застосовують положення ч. 2 ст. 40 КЗпП — звільнення допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

 Тобто, немає вже  обов’язку у роботодавця переводити працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Не має обов’язку пропонувати вакантну посаду

Держслужбовцю можуть пропонувати будь-яку вакантну посаду держслужби у тому самому держоргані (за наявності). 

Тобто, пропозиція державному службовцю вакантної посади є правом суб’єкта призначення або керівника державної служби, а не обов’язком. 

Про це зазначено у Роз’ясненнях Національного агентства України з питань державної служби від 20.02.2020 року №86 р/з “Щодо процедури вивільнення державних службовців у зв’язку з припиненням державної служби за ініціативою суб’єкта призначення (стаття 87 Закону України «Про державну службу»)”.

На місці працівника про отриманні повідомлення про звільнення у зв’язку з скороченням або ліквідації, раджу письмово просити роботодавця надати перелік вакантних посад.

Не має переважного права на залишенні на роботі

Не застосовується положення ч. 2 ст. 49-2 КЗпП — переважне право на залишення на роботі.

 У разі вивільнення працівників на підставі п. 1 ч. 1 статті 40 КЗпП не застосовуються положення ч.2 ст. 40 та ч. 2 ст. 49-2 КЗпП (переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством).

Згода профспілки на звільнення держслужбовця не отримується.

Не застосовують положення законодавства про працю щодо отримання згоди профспілки на звільнення. Тут інший порядок.

За 30 календарних днів до запланованих звільнень первинним профспілковим організаціям надається інформація щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також проводяться консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

Звільнення може бути у період лікарняного або відпустки

Наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця може бути виданий у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки (ч. 5 ст. 87 Закону України «Про державну службу»).

Розрахунок про звільненні 7 днів

Роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, тобто в день звільнення.

Проте для держслужбовців такий строк збільшили до 7 днів.

Тому держслужбовцям при звільненні за скороченням можуть видавати трудову книжку та проводити розрахунок протягом 7 днів з дня звільнення.  

Розмір вихідної допомоги — дві середні місячні зарплати

При звільненні за сокроченням держслужбовцю збільшено суму вихідної допомоги  із однієї до двох середніх місячних зарплат.

Положення ч.4 статті 87 Закону України «Про державну службу» застосовуються при звільненні державних службовців, яких було попереджено про наступне звільнення відповідно до пункту 1 чи пункту 11 частини першої статті 87 Закону до 13 лютого 2020 року, тобто таким державним службовцям у разі звільнення виплачується вихідна допомога у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.

Протягом 6 місяців з дня звільнення може бути призначений на таку саму  посаду 

З 25.09.2019 року згідно Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади” №43 діє нова редакція ч. 3 статті 87 ЗУ “Про державну службу”:

Державний службовець, якого звільнення за скороченням у разі створення в державному органі, з якого його звільнено, нової посади чи появи вакантної посади, що відповідає кваліфікації державного службовця, протягом 6 місяців з дня звільнення може бути призначений на рівнозначну або нижчу посаду державної служби, якщо він був призначений на посаду в цьому органі за результатами конкурсу.

Вищезгадані зміни запроваджені:

з 02.02.2020 року діє Закон України “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України” від 12.12.2019 р. (надалі — Закон № 378-IX), яким внесли зміни в ст. 49-2 КЗпП,

з 13.02.2020 року Законом України “Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи” від 14.01.2020 р.  №440-IX внесли зміни в ст. 87 Закону України “Про державну службу”.

По суті змін, з однієї сторони хотіли спростити та чітко визначити процедуру скорочення держслужбовців, з іншої — послаблення прав держслужбовців, хаус про оформленні звільнення, видачі трудової та розрахунку при звільненні. Тобто, у держслужбовці права залишитись на посаді по суті не не має, якщо роботодавець не допустить порушень в процедурі звільнення.

04.12.2020 р. 

Адвокат Ганна Лисенко

Член Комітету трудового права НААУ

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Ірина
04.01.21 13:46

У нас в районі масове скорочення майже у всих організаціях, люди просто в істериці як далі жити і що робити?. Працевлаштуватися не можливо взагалі, закінчитья виплата в центрі зайнятості і що далі?, що робити? як сімям з дітьми виживати? ОТГ не резинове і при штаті в 25 чоловік, як можна працевлаштувати150 звільнених працівників? я не знаю як далі? виїзжати на заробітки, то при такому скорочені і масовому напливу заробітчан, українці скоро будуть тільки туалети мити європейцям і не тільки, і цьому будуть вдячні. Добре що всим іншим там на "верхах" добре і ситно живеться, але терпець увірветься скоро у всих!

Ответить
  • Роман
22.06.21 18:47

Ірина,ні. Це Ви будете мити туалєти, а не українці.

Ответить
  • Елена Умнова
04.01.21 15:02

а як зільняються інваліди 3ї групи? за тими ж крітеріми, що і раніше?Ось, я, наприклад, як секретар сільради

Ответить
  • Тетяна
05.01.21 14:56

Чи є якісь привілеї при скороченні в держ службі, якщо я багатодітна мати одиначка, на утриманні якої знаходиться троє не повнолітніх дітей, двом з яких лише по три рочки, чи є якісь шанси не залишитись без роботи? Підскажіть будьте ласкаві.

Ответить
  • Катерина
05.01.21 18:22

Чи мають право скоротити держслужбовця у зв'язку з реорганізацією, який перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною до трьох років? Є ще одна неповнолітня  дитина 12-ти років. 
Повідомлення про можливе скорочення вручено.
Наперед вдячна за відповідь!

Ответить
  • Світлана
20.01.21 13:19

Катерина, на жаль, розчарую Вас та інших дівчат по цьому питанню. Законом України від 12.12.2019 року внесено зміни до ст. 49-2 КЗпП, відповідно до яких у разі вивільнення працівників на підставі п.1 ч.1 ст. 40 цього кодексу (ліквідація, реорганізація) норма про переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством, не застосовується. Тому Вам можуть навіть не пропонувати інше місце роботи і це не будет порушенням зі сторони роботодавця.

Ответить
  • Аліна
20.01.21 02:37

Катерина, таж сама ситуація і в мене,що робити і як далі бути немаю уявлення,як далі виживати,бо це в людей не життя,а виживання

Ответить
  • Юлія
12.01.21 00:26

Катерина, я також в декреті, і вручили поаідомлення про можливе вивільнення, треба напевно за юридичною допомогою звертатись

Ответить
  • Тетяна
07.01.21 17:30

Катерина, в мене така сама ситуація. Меншому синові 2.5 роки. 

Ответить
  • Ната
19.01.21 12:24

Доброго дня скажіть будь ласка чи можна за заявою піти раніше з вихідним ? коли в РДА реорганізація і не чекати 30 днів? Дякую  

Ответить
  • Ірина
21.01.21 21:20

Ви знаєте , що мене найбільше "добиває" в Липовецькій ОТГ? - звільнення з роботи в сільських радах людей працездатного віку, які мають і стаж роботи і вищі освіти, і в свою чергу призначення на посади тих самих старост.....людей, які перебувають на пенсії.....Я - в шоці....Це,вибачте- повна тупість....Зрозуміло , що всі працевлаштовані не будуть, але залиште людину, якій ще потрібно "заробити" ту саму нещасну пенсію...На жаль кожний думає про себе...і нікого в вищих органах влади не цікавить доля людей, які залишились "без куска хліба"....Один вихід - батрачити за кордоном....

Ответить
  • Ірина
21.01.21 21:26

В принципі тих громадян, які отримують пенсію та ще й отримали в якості  нагороди посади в ОТГ- совість теж "  не гризе"

Ответить
  • Леся
24.01.21 09:58

Скажіть будьласка чи може бути нараховано вихідна допомога працівнику при ліквідації РДА шляхом приєднання якщо йому пропонують посаду у нові РДА чи ОТГ шляхом переведення.

Ответить
  • Елена
24.01.21 12:57

Чи можна скоротити держслужбовця при припиненні юридичної особи шляхом приєднання, якщо він служить за контрактом?

Ответить
  • Ігор
29.01.21 09:20

Читаю все це і думаю , а таки раби держслужбовці вже який рік знущаються над нами , а тут ще законодавство змінили причому які не відплвідають Конституції .Чому ніхто не звернеться в Конституційний суд адже серед нас багато грамотних людей , чому депутати не звернуться ну повний же дурдом ! 

Ответить
  • Галина
31.01.21 09:34

При реорганізації на державній службі, залишається моя посада, але натомість мене скорочують , але залишають на роботі людину без вищої освіти, а також працівників в яких освіта взагалі невідповідає профілю.скажіть будьласка це законно і чи є надія в судовому порядку поновити себе на посаді

Ответить
  • Я
02.02.21 14:58

Усі до суду, виграєте.

Ответить
  • Ірина
31.01.21 09:42

Таж сама ситуація. Працювати залишають людей без вищої освіти, а також з освітою агрономів та технологів, людей які мають пільгові пенсії, при тому скорочують з вищою профільною освітою і саме з посад які надалі залишаються в штаті а натомість залишають працівників які взагалі некомпетентні в роботі яку потрібно буде надалі вести. Хтось може надати пояснення чому і чи законно це

Ответить
  • Тетяна
13.02.21 00:37

Мене звільнили у зв'язку з ліквідацією району 04.02.2021 та виплатили вихідну допомогу в розмірі двох середньомісячних заробітних плат. Далі я збираюся ставати на облік у центр зайнятості. От тільки там ще не знають, коли розпочинати виплачувати допомогу по безробіттю через місяць, як раніше було, чи через два місяці. Хтось знає щось з цього приводу? 

Ответить
  • Оксана
15.02.21 20:10

Тетяна,зобов‘язані через місяць!

Ответить
  • Юлія
16.02.21 11:36

Оксана,Доброго дня. чому через місяць? є підтвердження законодавче?

Ответить
  • Лариса
18.02.21 14:26

Я керівник самостійного стуктерного підрозділ. юридичної особи публічного права. На лікарняному з 15.02.21. Лікарняний мінімум на місяць (перелом плечової кістки). До завершення лікарняного уже мають звільнити і голову адміністрації і бухгалтера і кадровика. Як мають звільнити мене і хто нарахує виплати? У когось є такі випадки? І чи можу я закривати юрособу? Сказали, що я ходяча і в свідомості. 

Ответить
  • Тетяна
21.02.21 14:31

Доброго дня ,мене звільнили через реорганізацію скорочення штату ,посада моя скоротилася.Стала на облік в центр зайнятості ,через три місяці мені знову пропонують посаду на якій я працювала в організації ,підскажіть чи діє на разі закон проте ,що можна повернутися на посаду протягом 6 місяців без конкурсу на держ.службу.???

Ответить
  • anjaleybyuk@gmail.com
03.03.21 15:16

Чи  можна  перевести державного службовця який пройшов стажування в органах місцевого самоврядування на рівнозначну посаду  ОМС.

Ответить
  • Ольга
11.03.21 18:40

Доброго дня, підкажіть будь ласка, 2 листопада видають попередження про скорочення моєї посади без зазначення дати звільнення, а 10 лютого видають наказ про моє скорочення 15 лютого 2021 року, пройшло близько 4 місяців? Чи правомірні дії, оскільки ніде не зназоджу конкретики?

Ответить
  • наталя
16.03.21 16:14

доброго дня, підкажіть будь ласка, якщо державний службовець працює за добором (по карантину), у державній установі проходить скорочення штату, чи отримає цей держслужбовець вихідну допомогу? дякую

Ответить
  • Игорь
25.03.21 21:01

При реорганізації РДА, скорочують людей з 2 дітьми, а залишаються з однією дитиною, або ж навіть без дітей, це правильно, чи можна звернутися до суду, щоб відстояти?!? 

Ответить
  • Victor
19.05.21 10:31

Скорочення держслужбовця з 2 групою інвалідності, який 20 років пропрацював в ОДА, з них 13 років на посаді, яку скорочують, без надання повного переліку вакансій і врахування його переважного права, оскільки він має найбільший досвід і знання для цієї посади, є законною і чи можна досягнути поновлення через суд?

Ответить
  • Олена
24.05.21 15:34

Протягом 6 місяців може бути призначений на посаду... тобто людину можуть повернути на роботу без проведення конкурсу, якщо до звільнення вона була призначена за результатами конкурсу!? 

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям