Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.04.21
2495 11

Оптимізація ПДФО

Оскільки оподаткування заробітної плати для українців, з нашим невисоким рівнем доходів, є високим, то існує явище «білої» (оподатковується по повній програмі) та «чорної» (в конверті, без сплати податків) заробітної плати. Для отримання готівки, необхідної для виплати «чорної» зарплати, застосовуються різні схеми. Що, в кінці кінців обертається проблемами для підприємства.

Однак, є норми, що мало використовуються підприємствами, але, мабуть, законодавець, приймаючи відповідно акти, планував зменшення податкового навантаження. Але ці норми залишились поза увагою бухгалтерів.

Джерелами норм, що є підставою для зменшення оподаткування ПДФО є:

Кодекс законів про працю України;

Закон України «Про оплату праці»;

Закон України «Про колективні договори і угоди»;

Податковий кодекс України;

Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року N 5, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713 (надалі – Інструкція №5),

та цілий ряд інших нормативно-правових актів.

Ці документи не тільки діють підстави зменшити оподаткування доходів працівників податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), а і дозволяють це зробити без збільшення оподатковуваного податком на прибуток доходу підприємства. Тобто, податок на прибуток не збільшується. А в деяких випадках – зменшується.

Вдумливий погляд на особливості виробничого процесу свого підприємства реально дає можливість зменшити не тільки ПДФО, а і ЄСВ, податок на прибуток та ПДВ.

 

Нижче лише деякі, найпростіші, абсолютно законні і не «схемні» речі, увага до яких зменшать податкове навантаження підприємства і збільшить дохід працівників.

Зокрема:

І. Рекомендую звернути увагу на п.170.7. ст.170 ПК України та додатково – на Перелік потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб (надалі – Перелік), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 653 (надалі – Постанова КМУ №653).

Постанова КМУ №653 є корисною для зменшення навантаження зі сплати ПДФО.

Так, згідно з цією постановою, не оподатковується ПДФО благодійна допомога, що надається працівнику, не залежно від його статусу внутрішньо переміщеної особи, для наступних цілей:

1. Відновлення втраченого майна:

1) закупівля товарів (послуг), необхідних для відбудови пошкодженого (знищеного) житла, господарських будівель і споруд;

2) забезпечення:

побутовою технікою вартістю до трьох розмірів мінімальної заробітної плати за одиницю, але не більше трьох одиниць різного побутового призначення;

меблями загальною вартістю до 15 розмірів мінімальної заробітної плати;

транспортними засобами (легковими автомобілями, мотоциклами, мопедами тощо, крім сільськогосподарської техніки) вартістю до 100 розмірів мінімальної заробітної плати.

….

3. Забезпечення речами індивідуального користування (взуття, одяг, білизна тощо), засобами особистої гігієни та предметами домашнього вжитку (крім меблів та побутової техніки), у тому числі інструментами, необхідними для особистих професійних занять (швейні, музичні тощо), крім:

виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, обробленого та необробленого дорогоцінного каміння;

годинників, мобільних телефонів вартістю більше двох розмірів мінімальної заробітної плати та зброї;

виробів із шкіри, килимових, швейних, трикотажних, текстильних виробів вартістю більше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за одиницю та загальною вартістю більше 10 розмірів мінімальної заробітної плати;

виробів з хутра, а також виробів з деревини, що відповідають товарній позиції 4420 згідно з УКТЗЕД;

виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату.

4. Надання медичної допомоги, крім передбаченої абзацами другим і третім підпункту “а” підпункту 170.7.8 пункту 170.7 статті 170 Податкового кодексу України.

5. Забезпечення продуктами харчування (крім алкогольних, слабоалкогольних напоїв).

6. Забезпечення дитячими товарами та дитячим харчуванням.

7. Закупівля для фізичних осіб, які здійснюють ведення особистого селянського господарства (за наявності у них земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві власності чи користування):

насіння і садивного матеріалу сільськогосподарських культур для проведення польових робіт;

сільськогосподарських та свійських тварин (одного коня, однієї корови або телиці, кози чи свині), птиці (не більше 20 гусей, качок, курей, індиків тощо), бджолосімей (не більше 10);

корму для худоби в обсязі, необхідному для її годівлі до початку вигону на пасовище або збору нових кормів;

сільськогосподарської техніки загальною вартістю до 50 розмірів мінімальної заробітної плати, інвентарю та обладнання загальною вартістю до 10 розмірів мінімальної заробітної плати.

8. Забезпечення здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня.

9. Здійснення заходів, спрямованих на психологічну та соціальну реабілітацію осіб.

10. Надання юридичної допомоги особам для відновлення та захисту їх прав у зв’язку з виникненням обставин, що зумовили надання благодійної допомоги.

Згідно з п. 2.3.3.  Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року N 5, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713 (надалі – Інструкція №5), матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31) – включається до фонду оплати праці. Що є витратами, що зменшують оподатковуваний податком на прибуток дохід підприємства.

Пункт 3.31. Інструкції №5, це матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання.

Для внутрішньо переміщених осіб діє ще й п.2 Переліку Постанови КМУ №653.:

Забезпечення житлом та житлово-комунальними послугами, а також паливом, необхідним для приготування їжі та обігрівання приміщення, транспортне обслуговування, пов’язане з переміщенням осіб з тимчасово окупованої території України та території проведення антитерористичної операції.

Згідно з п.2.2.9.  Інструкції №5, вартість безоплатно наданих окремим категоріям працівників відповідно до законодавства житла, вугілля, комунальних послуг, послуг зв'язку та суми коштів на відшкодування їхньої оплати – входить до фонду оплати праці. Що є витратами, що теж зменшують оподатковуваний податком на прибуток дохід підприємства.

Аналізуючи витрати своїх працівників, бухгалтер завжди виявить, що оподатковану усіма податками та зборами зарплату працівник витрачає на придбання вище зазначених товарів та послуг.

Відповідно, суми зарплати, що витрачені працівником таким чином, не мали б оподатковуватись ПДФО ще у джерела доходу. Яким є підприємство, що виплачує працівнику цей дохід.

При цьому, розмір оподатковуваного податком на прибуток доходу підприємства від цього не збільшується.

Таким чином:

ПДФО зменшується;

Податок на прибуток не збільшується.

ІІ. Стаття 165 ПК України містить величезний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного ПДФО доходу.

ІІІ. Багато можливостей дає колективний договір. Детально у статті 7. Закону України «Про колективні договори і угоди». Зокрема, витрати, які несе роботодавець за колективним договором, є витратами, власне, підприємства, що зменшують оподатковуваний податком на прибуток дохід підприємства. Але не є доходом окремих працівників. І, відтак, - не оподатковуються ПДФО (і ЄСВ, теж).

Так, у частині, що стосуються доходів працівників колективний договір застосовується по таких позиціях:

участь трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);

умов і охорони праці (робочий одяг і засоби захисту, харчування тощо);

забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників (корпоративи, спортивні змагання і т.п. – фінансується за колективним договором);

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги, зокрема щодо дитячого оздоровлення та придбання новорічних подарунків для дітей працівників тощо.

ІV. Практично завжди працівники, за рахунок своєї, оподаткованої усіма податками та зборами заробітної плати, несуть витрати, що не є власне їхніми витратами. А є витратами, що прямо пов’язані з виконанням ними своїх посадових обов’язків.

Яскравим прикладом є використання працівниками власного автотранспорту – для поїздок у справах підприємства.

Утримання такого автотранспорту та витрати на паливно-мастильні матеріали – це прямі і зрозумілі виробничі витрати підприємства.

Але вкрай мало це трактується саме так.

Як правило, є два варіанти:

- працівник фінансує ці витрати зі своєї, оподаткованої усіма податками і зборами заробітної плати;

- ці витрати фінансує підприємство. Але готівкою з «чорної» каси – отриманої через застосування різних «схем».

В обох випадках це призводять до надлишкової сплати ПДФО, ЄСВ, податку на прибуток. А також – втрачається абсолютно законний податковий кредит (з сум, як мінімум, пального).

При цьому, для зменшення податкового навантаження у цій ситуації, достатньо оформити факт використання власного автомобіля працівника у виробничих цілях (договір оренди автомобіля) та налагодити облік роботи автомобіля в інтересах підприємства і витрат паливно-мастильних матеріалів, відповідно до обсягів такого використання автомобіля.

Комментарии
 • Влад
01.04.21 12:30

Ох уже адвокаты. Так и провоцируют судебные разберательства. Ну от сами же знают, что ДПС компенсацию за машину 100% обложат ПДВ и ВЗ.
Хоть бы про договор позычки написали на авто. Там хоть лучше  судовая практика...

Ответить
 • Наталья
01.04.21 13:43

Влад, не обложит) Любые выплаты неплательщику НДС не приводит к возникновению НДС))) А обслуживание арендованной машины не приводит не только к ВЗ, а вообще к каким-либо доходам физлица и, соотвественно к их налогообложению))) Это азы)

Ответить
 • Надежда
01.04.21 18:54

Наталья, но аренда у ФЛ приводит к НДФЛ и ВС

Ответить
 • Наталья
01.04.21 19:59

Надежда, все идеи нужно просчитывать и балансировать) но Вы не считали.
Я понимаю Вашу позицию: обычно люди начинают понимать, что проблема есть, когда эта проблема уже стоит в полный рост)

Ответить
 • Влад
02.04.21 09:21

Наталья, аргументы предоставьте. Статья Ваша не выдерживает критики. Напишите, чтобы это заинтересовало...

Ответить
 • Наталья
01.04.21 13:46

кстати, про составление нереальных договоров (например - позычки) - это очень-очень плохо. И некультурно...

Ответить
 • Влад
02.04.21 09:37

Наталья, плохо это советовать благотворительную помощь в адрес переселенцев фиктивным путем. Или даже реально, плохо оказывать эту помощь в первую очередь для оказывающего.
Постарайтесь в следующей статье отразить Ваши лучшие мысли...

Ответить
 • Влад
02.04.21 09:19

Ежу понятно  что речь идёт о НДФЛ а не о НДС.  Опечатка при наборе с телефона. И чем это договора позычки не реальны и плохи для неплательщиков единого налога? Для общей, да, сочтут доходом, но для единого чем плохо?

Ответить
 • Наталья
02.04.21 12:58

Влад, плоха тенденция заменять реальные операции выдумаными. 
Я знаю, что практически все знают разные схемы. Которые, кстати, знают и ревизоры. Вспомните историю со схемой минимизации через ФОПов: это одна из основных тем, которую проверяют налоговики.
Но есть правила бухгалтерского учета, есть сложные, но законы. В силу увлечения схемами, Вы забыли, что многое можно сделать, пользуясь этими правилами и законом. Вот я об этом)
К сожалению, пока что все мое с Вами общение сводится к тому, что Вы ищете схемы. 
Я не советую схемы, в т.ч. переселенцами. Я обращаю Ваше внимание на нормы закона. И призываю Вас пользоваться законом и бухучетом.
А схемы, я думаю Вы придумаете без меня. Под свою ответственность.

Ответить
 • Влад
03.04.21 17:13

Наталья, удачи в податливых клиентах...

Ответить
 • Наталья
04.04.21 13:03

Влад, спасибо) взаимно)

Ответить
фото автора В фокусе
Ушакова Лилия Объединенный отчет: правильная нумерация...
81841 195
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям