Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.09.21
8462 21

"РОЗБЛОКУВАННЯ" ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ: 7 порад для бухгалтера

Андрій Тамошюнас Податковий адвокат

1) ПН на маленькі суми – розблокувати чи забути?

Питання дуже слушне, оскільки сума судового збору (2270 грн за кожну ПН, а іноді і більше) іноді перевищує суму ПДВ за заблокованою ПН (а ще додайте вартість адвокатських послуг). Тому в даному випадку вибір рішення повинен базуватись на аналізі наступних чинників:

- важливість (системність) покупця для вашого бізнесу;

- суми «заблокованого» ПДВ;

- вартість юридичного супроводу

- схильність покупця на вирішення ситуації альтернативними шляхами

- наявність цих шляхів та їх можливі наслідки (про деякі з них поговоримо далі).

2) “Заблоковані” помилкові – як же бути з «помилкою»?

Питання не нове, але до сих пір не втратило своєї актуальності і зрозуміло чому! Тому вважаємо за доцільне ще раз нагадати можливий алгоритм дій в даному випадку:

- РК можна скласти лише до зареєстрованої ПН (тому деякі обирають варіант з ініціюванням процедури розблокування помилкової ПН, а потім подання до неї «скасовуючого» РК) – але тут пам’ятайте про можливі наслідки з «перевищенням» і не тільки з ним.

- відкликати або анулювати помилкову ПН можливості нема (хоча декілька разів клієнти говорили, що це їм вдавалось ))

- у ЗІРі (категорія 101.18) податківці кажуть, що у разі зупинення реєстрації помилково складеної ПН можна не подавати пояснень та копій документів – але пам’ятаймо, що ЄРПН не містить відомостей щодо помилковості таких ПН, тому даний факт доцільно підтверджувати документально (направити на адресу регіональної ДПС, зокрема, копії ОСВ за рахунком 361, акту звіряння та листування з «покупцем» + супровідного листа з поясненнями ситуації). В іншому випадку можна отримати донараховування податку та штрафів.

- за законом включати помилкові ПЗ до декларації не потрібно, оскільки відображенню підлягають відомості тільки за «реальними» ПН. Підтверджує це і БПЗ (категорія 101.24), але деякі «регіони» іноді можуть здивувати.

3) Подавати таблицю чи це не панацея?!

Подавати чи ні Таблицю «кодів» вирішувати вам, оскільки це право, а не обов’язок. А враховуючи великий об’єм «табличної» роботи та незначну вірогідність отримання позитивного результату, деякі цим визначально не заморочуються.

Але, як свідчить практика, якщо ваші ПН блокуються саме за п.1 Критеріїв ризиковості операцій, а сама причина «блоку» пов’язана із «відсутністю в Таблиці даних платника коду…», то доцільно хоча б одного разу використати свою спробу (принаймні, це може допомогти у суді). 

Інші «табличні» питання були достатньо предметно висвітлені у пості за посиланням http://surl.li/aegaq

4) Платник в “ризикових” – чи «світить» розблокування?

За загальним правилом – спочатку виведення з ризикових, а вже потім розблокування … якщо є така можливість. Якщо ж покупці не чекають, то треба подаватись так! До речі, у деяких «ризикових» платників відсоток розблокувань перевищував 90.

5) Подавати чи не подавати скарги: ось в чому питання?!

Дуже часто чуєшь, що сенсу в оскарженні нема, оскільки ніхто документи не читає і результат все одно буде негативний…

Але потрібно пам’ятати, що суд – це дорого та дуже довго, а рішення суду ще потрібно виконати (як правило, примусово), тому обов’язково використовуйте адмінпроцедуру оскарження «блоків» (тим паче, що на сьогодні скарги можна подавати і після 10 р.д.) та віднесіться до неї зі всією серйозністю.

А до суду ви встигнете!

6) Відмова за скаргою – далі тільки суд?

От тепер вже можна збиратись і до суду (пам’ятайте про 3 місяці, а не 3 роки)! Чому «можна», а не потрібно? Перш за все тому, що це ваше право (а не обов’язок) – деякі платники зважують усі «за» та «проти» і нерідко приймають рішення не оскаржуватись далі (зокрема, з причин значності юридичних та часових витрат) та знаходять деякі можливості для оптимізації. Про це як раз далі …

7) Оптимізація на максимумі

У більшості своїй це стосується блокування за п.1 Критеріїв ризиковості операцій, але бувають випадки, коли вдається «подолати» і п.8 Критеріїв ризиковості платника. Так, практика на сьогодні диктує нам наступні можливості:

1. не включайте до ПН багато номенклатурних позицій ТМЦ/послуг (при можливості)

– один «інфікований» код на «копійку» може «заблокувати» ПН на «весь мільйон»

2. не включайте до ПН «ризикові» коди з іншими – очевидно, якщо система почала «відстрілювати» якісь «коди», то логічно у майбутньому такі «ризикові» товари/послуги включати до окремих ПН

3. але і не забувайте про зведені ПН замість «поопераційних» - при «системних» відносинах це може значно зекономити бюджет платника на судових витратах (оскільки судовий збір по даній категорії справ сплачується за кожну ПН, а у деяких суддів і за кожну позовну вимогу).

4. «дубляж» ПН замість «розблокування» - деякі платники продовжують використовувати даний метод «оптимізації», але тут потрібно пам’ятати про деякі «фіскальні» ризики (зокрема, можливість донарахування ПЗ, питання з «перевищеннями»)

5. невключення сум ПДВ за «заблокованими» ПН (до моменту «розблокування») до складу ПЗ податкової декларації – такий підхід застосовується деякими сміливими платниками, але також має велику кількість ризиків. З іншої сторони, вказана позиція цілком відповідає «непрямій» суті ПДВ та дозволяє не сплачувати постачальниками ПДВ до бюджету з власної кишені:

6. При можливості об’єднуйте декілька заблокованих ПН/РК під одним «Повідомленням» (див. п.6 наказу Мінфіну №520)

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
 • Дмитрий
01.09.21 10:46

Доброго дня.


ПН розблокували після закінчення 1095 днів за рішенням суду. Як покупцю отримати податковий кредит? Які є варіанти для отримання податкового кредиту Покупцю

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
01.09.21 15:17

Дмитрий, 1) З одного боку, на сьогодні ПКУ не має застережень про те, що 1095 днів підлягає зупиненню на період блокування або окарження рішення про відмову у реєстрації ПН. Тому за загальним правилом після спливу 1095 днів право на ПК втрачено.

2) Однак, є й інша можливість – подання УР до декларації за період, в якому первісно виникло право на ПК. До такого висновку можна дійти на підставі аналізу п.50.1. ст.50 ПКУ платник має право подати УР «з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу». У свою чергу, згідно з положеннями п.52-2 підрозд. 10 розд. XX ПКУ на період карантину (з 18 березня 2020 року по останній день місяця (включно), в якому закінчується карантин) перебіг строків давності за ст. 102 ПКУ зупиняється.


Очевидно, що тут можливі варіанти – податківці можуть зайняти фіскальну позицію и тоді скоріше за все знову прийдеться йти до суду.


3) Також є ще один варіант – не відображати ПК та списати суму податку на витрати (якщо зайняти позицію що право на ПК втрачено).

Ответить
 • Дмитрий
01.09.21 15:19

Податковий адвокат Андрій Тамошюнас,
Дуже дякую за змістовну відповідь!

Ответить
 • Яна
01.09.21 14:33

По заблокированным РК дело в суде уже год без движения. Расскажи  кому-нибудь из нормальных стран про блокирировки и процедуру разблокировки будут в шоке. Вот из-за таких вещей в том числе инвесторы к нам не идут, и мы еще долго будем страной третьего мира. 

Ответить
 • Альоша
01.09.21 14:45

Протягом якого періоду можна подати Повідомлення на розблокування ПН?

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
01.09.21 15:20

Альоша, протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання (див. п.6 наказу Мінфіну №520)

Ответить
 • Олена
01.09.21 15:18

Цікаво виходить, як завжди в нашій системі, податкову заблокували, бо в них сумніви стосовно реальності операції тощо, а ось в ПЗ включи, бо вони донарахують при перевірці ПЗ. Це де логіка? Ви якось оприділіться шановні законотворці.

Ответить
 • Галина
02.09.21 15:50

Добрий день.Підкажіть будь ласка як правильно подати таблицю даних платника.Заблокували ПН.

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
02.09.21 16:29

Галина, наберіть будь-ласка 0979165519 - розповім все, що знаю )

Ответить
 • Олег
03.09.21 12:48

Хотів би уточнити п.4 про дубляж ПН. 
Що виходить з реглімітом? Тобто, чи буде в такому разі регліміт знято двічі: по першій заблокованій ПН і по другій ПН?

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
04.09.21 01:59

Олег, ні, оскільки ПЗ у декларації відображається 1 раз. При цьому потрібно пам’ятати, що податківці можуть другий раз нарахувати ПЗ актом перевірки, тому доцільно відразу направляти в податковий орган докази помилковості ПН.

Ответить
 • Шатравина
04.09.21 08:37

Податковий адвокат Андрій Тамошюнас, Хотелось бы уточнить какие документы подавать. Ситуация следующая: ПН заблокировали по коду УКТВЕД, но ко всему прочему она оказалась еще с ошибкой по дате. Разблокировать не стали просто создали новую с правильной датой и зарегистрировали (опять таки через разблокировку по коду УКТВЕД). А неправильная так и висит заблокированная. Какие последствия и как их решить?
 

Ответить
 • Екатерина
06.09.21 12:42

Добрый день! Мы поставщик. Зарегистрировали налоговую накладную без факта хоз.операции. Отправили покупателю на регистрацию РК с типом причины 103. Регистрацию РК налоговая остановила. Мы подали документы на разблокировку. Т.к. хоз.операции не было, то на фирменном бланке описали ситуацию и указали, что пакет документов не подается в связи с отсутствием хоз.операции. Пришло решение налоговой с отказом в регистрации. Причина: ненадання платником копій документів-договорів, первинних документів,банківських виписок. Не понятно что же нужно подать, если никаких документов у несуществующей операции нет. Что подать в скарге? Опять только описать ситуацию? Очень хочется вернуть НДС, сумма более 30 тыс.грн.

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
06.09.21 23:31

Екатерина, 1) для полноты ситуации - уточните пожалуйста причину (пункт) блокировки РК;
2) при прочих равных условиях в аналогичных случаях целесообразно подавать следующий пакет документов: акт сверки с покупателем, ОСВ по счету 361, переписку с покупателем (в случае наличия), некоторые ещё прикладывают служебную записку бухгалтера на имя директора об ошибке, приказ о назначении внутреннего расследования и акт о результатах расследования

Ответить
 • Екатерина
07.09.21 10:08

Податковий адвокат Андрій Тамошюнас, спасибо большое за ответ! Остановка по п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Можем ли мы теперь подать эти документы в скарге?

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
08.09.21 23:52

Екатерина, да, конечно - действующий порядок обжалования предоставляет такое право!

Ответить
 • Екатерина
17.09.21 15:02

Податковий адвокат Андрій Тамошюнас, скаргу, к сожалению, залишили без задоволення... Приложили все-все, что Вы писали. Пришел ответ: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування,навантаження,розвантаження продукції,складських документів(інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси,акти приймання-передачі товарів(робіт,послуг) з урахуванням певних типових форм та галузевої специфіки,накладних.  Логика отдыхает......Мы ведь ничего им не отгружали и вообще операции не было. Какое розвантаження и прочее?! Теперь только суд

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
22.09.21 00:48

Екатерина, 1) нажаль, дуже часто жодної логіки там нема; 2) тепер залишається суд - якщо потрібна допомога, звертайтесь, будемо раді допомогти!

Ответить
 • Татьяна
08.09.21 09:00

Добрий день.Хотелось бы знать будут ли последствия при не разблокеровке НН. Мы поставщик НН заблокировали. Исправлять и разблокировать не стали создали другую , которую зарегистрировали. Повлияет ли неразблокированная НН на лимит?

Ответить
 • Податковий адвокат Андрій Тамошюнас
08.09.21 23:57

Татьяна, неразблокированная НН на «лимит» не повлияет (при условии, что Вы 1 раз отразили НО в декларации). Однако, имейте ввиду, что налоговый орган может доначислить Вам сумму налога по заблокированной НН. Чтобы этот момент минимизировать, целесообразно сработать на опережение - подать в налоговую заявление с подтверждением ошибочности заблокированной НН

Ответить
 • Наталья
21.10.21 15:24

В конце июля, при регистрации НН, за начало месяца  приостановили регистрацию. Четко была указана причина. (недостаток товара на складе, по коду УКТЗД).  Подложили док-ты, отправили прошло все отлично. Вторая половина месяца  прошла без этих проблем. Следующий месяц - снова та же проблема. Подложили, отравили, прошло.  И следующий месяц так же. А тут "оп" и четыре дня - мы п.8 Критерия. (приобрели у рызыкованых), хотя по сути импортеры большей части. И что тут им цеплять?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям