Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


22.11.22
2599 12

Чи можна працювати без (П)РРО під час війни?

AVS | Анастасія Волевач Бухгалтер-експерт | Розповідаю просто про складне в @avs.school | Навчила 15000+ бухгалтерів працювати без помилок та нервів | Меторство лекторів

 

Чи можна працювати без (П)РРО під час війни? 

 

Це питання почало виникати ще з березня, але після нового листа ДПС обговорення знову стало актуальним.

Мова про лист ДПС від 07.11.2022 року №695/2/99-00-24-01-03-02 — відповідь на запит депутата Ярослава Железняка. 

В листі є відповідь на питання по штрафам, що на період воєнного стану штрафні санкції по Закону про РРО не застосовуються, окрім як при продажу підакцизних товарів (п. 12 розділу ІІ Закону). 

 

І це дійсно так, але інколи ця норма трактується так: 

«раз штрафів немає, значить можу і працювати без РРО (ПРРО)» 

 

На мою думку, і під час воєнного стану варто працювати з (П)РРО (тим, кому обов’язково) з декількох причин: 

 

1️⃣ Фіскальний чек — єдиний розрахунковий документ, який буде дійсним для покупця (якщо має бути РРО). Тобто цей документ може бути важливим для вашого покупця. Наприклад, якоїсь підзвітної особи, яка купила у вас товар.

 

2️⃣ Окрім фіскальної функції, РРО було введено для захисту прав споживачів — мати документ, який підтверджує покупку, за яким можна оформити повернення і т.д. 

 

3️⃣ І під час воєнного стану можна подавати скарги (в ДПС вгазалі є чат-бот для цього) на тих, хто не приймає оплату картою або не видає чеки. Вам ці скарги треба?🙂

 

4️⃣ Під час воєнного стану дозволені фактичні перевірки (п. 69.2 ПКУ), основий вид якої — це саме з питань використання РРО. Таку перевірку, наприклад, можуть провести і по скарзі. 

Навіть якщо штрафів по РРО і не буде, вам точно хочеться збілишити шанси на зустріч з такою перевіркою?) Там як справи в бізнесі? Працівники всі оформлені? Оплати на карту фізособи не приймаєте? Скільки ФОПів на одну точку оформлено?)) 

Там, де не зможуть оштрафувати сьогодні — будуть знати куди прийти завтра. 

 

5️⃣ Штрафів по Закону про РРО немає зараз, але ось адмін штраф може бути. Наприклад, 1700 грн за невикористання платіжного терміналу (неможливість покупцю оплати картою). 

 

І, на мій погляд, найважливіше: 

Податкова ухиляється від відповіді на питання, а чи будуть штрафи за ці періоди після завершення воєнного стану? Наприклад, буде перевірка після закриття ФОП десь в 2025 і будуть перевіряти 2022 — будуть штрафи по РРО чи ні? 

Навіть в цьому депутатському звернені було питання саме про штрафи після воєнного стану, але податкова на то не відповіла. Аналогічно, коли зараз проводяться фактичні перевірки і виписують акт (без ППР — без штрафу) — перевіряючі не коментують, а як будуть ці періоди перевірятись після. 

 

Проблема ще в тому, що в Законі про РРО зазначено «НА період воєнного стану», а не «ЗА періоди воєнного стану». 

Ми можемо для себе логічно скільки завгодно розуміти, що і в майбутньому не мають штрафувати за ці періоди. В нас зараз то обстріли, то без світла — яка ідеальна робота РРО? І експерти-юристи та адвокати кажуть зараз про те, що через суд можна буде оскаржити ці штрафи, у випадку чого. 

 

І повністю погоджуюсь, з класними юристами багато що можна. Але питання, чи ви готові оскаржувати штрафи в суді? Витрачати час, ресурси, гроші на адвокатів. 

От виходячі з цього і варто приймати рішення. 

 

А ви як вважаєте, чи можна зараз працювати без РРО?

📌 Поставте в коментарях «+», якщо було корисно.

 

 

АНАСТАСІЯ ВОЛЕВАЧ – сертифікований бухгалтер-практик CAP, 10 років досвіду у бухгалтерському та податковому обліку, головний спікер та методолог в Онлайн-школі бухгалтерії AVS та ментор лекторів-експертів.

Комментарии
  • Руслана Савчук
22.11.22 17:17

+

Ответить
  • Анастасия
23.11.22 08:51

Руслана Савчук, дякую

Ответить
  • Тетяна
22.11.22 21:21

+

Ответить
  • Анастасия
23.11.22 08:52

Тетяна, рада, що було корисно!

Ответить
  • Елена
23.11.22 08:49

+

Ответить
  • Галина
23.11.22 11:39

Анастасия, штрафовать после войны за торговлю без РРО можно только нарушителей, а читая п.12 нарушитель тот кто торгует без РРО подакцизними товарами! То есть прямая норма закону и не зависит, что скажет податкова, они цитируют п,12 а там четко сказано и они ответили на запрос железняка

Ответить
  • SOS
10.12.22 10:26

Галина, то Вам хочеться, аби так було 

Ответить
  • Галина
25.11.22 20:10

+

Ответить
  • Светлана
29.11.22 16:56

так уже было разъяснение ГНИ по этому поводу "штрафовать будут", а смелые будут отстаивать права в судах( если денег на юриста хватит)

Ответить
  • Мария
13.12.22 10:08

какая то мертворожденная норма.

Ответить
  • Сонечка
14.12.22 20:57

А ви як вважаєте, чи можна зараз працювати без РРО? - я вважаю ,що такі міста як наш Харків ,де "барабашка"-згоріла ,товар згорів ,люди які там працювали залишились без домівок в основному вони жили на Салтівці-вважаю що РРО- не повинні використовувати .

Ответить
  • Наталия
02.01.23 16:34

+

Ответить
фото автора В фокусе
Віталіна Клец Річна звітність ФОП за 2022 рік...
29440 22
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям