Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


22.12.22
4010 7

Порядок припинення ФОП

Юрій Крюков Старший юрист Таксер

Через війну зараз багато ФОП змушені припинити свою господарську діяльність. Причини для ліквідації ФОП можуть бути різними. Від того, що не отримали бажаного результату, до більш серйозних - війна, банкрутство або навіть смерть ФОП. Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер, розповідає про припинення ФОП.

 Зараз про актуальне: деякі ФОП отримали статус біженця та їм заборонено вести господарську діяльність, деякі хочуть не просто призупинити діяльність ФОП, а саме ліквідувати ФОП, побоюючись, що податкова забуде про те, що перша та друга група звільнені від обов’язкової сплати єдиного податку (з першого квітня та до кінця дії воєнного стану), а усі ФОП зараз звільнені від обов’язкової сплати ЄСВ (при цьому страховий стаж за місяці у яких не було оплати не нараховується) та почне вимагати усе сплатити. Загалом причини різні, але запитів з цього приводу від ФОП суспільства побільшало, в принципі і до війни ФОПи також припиняли діяльність, проте за цей, майже, рік кількість припинень значно збільшилась.

ФОП можна припинити як онлайн, так і офлайн. Розповідаю вам докладніше у вигляді інструкції.

Онлайн припинення ФОП:

Існує думка, що припинити ФОП це дуже складна процедура і щоб ліквідувати ФОП потрібно буде йти до податкової, бігати по різним відділам та отримувати довідки про відсутність заборгованості — в Україні це не зовсім так і припинити ФОП можна онлайн через портал «Дія». Для цього треба бути зареєстрованим на порталі  та мати електронний підпис (КЕП). Сам процес займе хвилин 5 і є достатньо простим:

 • авторизуватись на порталі;
 • обрати розділ «Послуги»⇒«Усі послуги»;
 • знайти та обрати послугу «Закриття ФОП»;
 • далі натискаємо «Замовити послугу» ;
 • перевіряємо свої персональні дані, які підтягуються автоматично, перевіряємо заяву про припинення, підписуємо та відправляємо.

Після цього в кабінеті на порталі з’явиться інформація, що ФОП припинено. Як правило, зазвичай це повідомлення з’являється вже через пару годин. Також, в «Послугах»⇒«Отримані документи» повинна з’явитися Виписка з ЄДР, з датою припинення ФОП. Виписка з’являється не завжди, якщо її не має — можна звернутися до реєстратора, але, в принципі вона не обов’язкова.

Податкова служба обробляє інформацію про припинення протягом одного-двох робочих днів. Інформацію можна перевірити в електронному кабінеті платника (в облікових даних).

Офлайн припинення ФОП:

Що для цього необхідно зробити?

Ця процедура дещо складніше, адже це робиться у паперовому вигляді та потрібно подавати документи орієнтуючись на графік прийому реєстратора, прийти особисто (якщо не особисто — потрібна буде нотаріально завірена довіреність на представника). Також, потрібно шукати реєстраторів, яки мають право вносити зміни до ЄДР, частіше за все це місцеві ЦНАП (або юридичні відділи місцевих рад) або нотаріуси (які мають право вносити зміни до ЄДР).

Заява до держреєстратора.

Для припинення держреєстратору подають заяву за Формою 1. У цій формі потрібно вказати лише прізвище, ім’я, по-батькові  ФОП, який ліквідується, ідентифікаційний номер, дату народження та поставити відмітку щодо припинення ФОП. Подаються лише ті сторінки, які заповнюються.

Ліквідаційна звітність.

Після припинення ФОП обов’язково потрібно подати декларацію з єдиного податку з Додатком 1 (цей додаток замінює звіт з ЄСВ). В декларації потрібно поставити відмітку в п. 8.1. (про те, що декларація подається за останній період, на який припадає припинення ФОП). Крім цього, в Додатку 1 в рядку 8 потрібно вказати період перебування на спрощеній системі (вказується перше число місяця реєстрації ФОП (якщо ФОП зареєстрований до 2022 року потрібно вказати 1 січня 2022 року) та дату державної реєстрації припинення). Тоді ця декларація вважається ліквідаційною.

В Додатку 1, в місяцях, у яких не було сплати ЄСВ, потрібно вказати: у графах 2 та 4 — «0», а у графі 3 залишити — «22%».

Ліквідаційну декларацію можна подавати вже після того, як у податкової з’явилася інформація про припинення ФОП (це, зазвичай, до пари днів після припинення).

Звірка щодо стану розрахунків з бюджетом. 

Наголошуємо, що потрібно провести перевірку  заборгованості зі сплати податків і зборів. Це не означає, що треба йти до податкової та писати заяву на перевірку, попередньо таку перевірку можна зробити онлайн, щоб для себе розуміти яка інформація є у податкової.

 Блокування КЕП

І, останній крок це блокування КЕП ФОП. Якщо ви зробили електронний підпис для ФОП його краще заблокувати (адже самого суб’єкта для якого був сформований ключ вже не має). Скасування кваліфікованого сертифіката ключа є достроковим припиненням його чинності. Скасовані сертифікати ключів поновленню не підлягають! 

 Дата припинення діяльності ФОП рахується  дата держреєстрації припинення діяльності такого ФОП в Єдиному державному реєстрі.

У наступній статті я вам розповім, як завершити підприємницьку діяльність через смерть ФОП. Допоміжна інструкція для родичів загиблої фізичної особи-підприємця.

Сподіваюсь, що ця стаття стане вам в нагоді. Якщо виникли питання — будь ласка, коментуйте.

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
 • фоп
22.12.22 11:37

Ліквідаційну звітність підписувати ключем фіз. особи?

Ответить
 • фоп
27.12.22 19:31

"сам п'ю, сам гуляю, сам стелюся, сам лягаю". Дякую за "відповідь"...

Ответить
 • Буржуй
22.12.22 16:30

фоп, пробовали, не определяет. Видимо видит как Фоп Может был сбой. В результате-ножками понесли!

Ответить
 • Буржуй
22.12.22 13:31

Да Юрист от сами знаете кого! В форме 1 для ликвидации нужно указать только инн, ни Ф. И.О,  ни дату рождения указывать не надо! Когда Фоп последний раз закрывали? И ключи Фоп тут же заблокуруются! Оформлять ключ для физлица чтобы сдать 1 деку?!!! 

Ответить
 • Михайло
27.12.22 15:29

Пане Буржуй, а підкажіть чому КЕП видані ПриватБанком та УкрСибБанком заблокуються? Їм що реєстр надішле повідомлення? Якщо КЕП від податкової, то логічно, що заблокується, а от з банками далеко не факт. 

Ответить
 • Наталья
23.12.22 22:37

Колеги, а якшо у ФОП зареєстовано ПРРО, який алогритм дій припинення діяльності ФОП? Підкажіть, будь ласка... переважно он-лайн.

Ответить
 • Сомневающийся Sкептиk
27.12.22 10:43

Наталья, я, зная что ФОП закроется, подавал 20-ОПП о "закрытии" объекта, то же самое касается РРО/ПРРО – можно подать онлайн.
Если ФОП вначале закрылся, а РРО/ПРРО не снял с регистрации, то налоговая автоматически снимет с регистрации по: 
4. Скасування реєстрації  РРО https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0918-16/conv#n160  
"в контролюючих органах наявні відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації припинення суб'єкта господарювання".  

III. Скасування реєстрації ПРРО https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0635-20/conv#n74 

"3. Реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером, якщо: 

до Єдиного державного реєстру внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця".  

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям