Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


05.01.18
33368 21 Печатать

НБУ унормував питання ведення касових операцій у національній валюті

Нацбанк унормував власні нормативно-правові акти з питань ведення касових операцій у національній валюті в Україні у зв’язку з оновленням українського законодавства.

Відповідні зміни містяться у постанові Правління Нацбанку від 29 грудня 2017 року № 148 “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” (далі – Постанова № 148), якою викладено у новій редакції Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення).

Положення передбачає низку новацій, а саме можливість:

 • здійснення підприємством збору готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків (так звана “пневмопошта");
 • здавання готівкової виручки (готівки) до банку через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації;
 • застосування електронного цифрового підпису юридичної особи під час надання послуг в електронній формі або під час здійснення інформаційного обміну з іншими суб’єктами електронної взаємодії;
 • покладення функцій касира на працівника іншого підприємства, залученого на підставі укладеної угоди на надання послуги з надання персоналу.

Крім того, лібералізовано ряд вимог щодо ведення касових операцій, зокрема, визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей оприбуткування готівки в касах підприємств та відокремлених підрозділів залежно від графіку роботи, способів здавання готівки; визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей встановлення лімітів каси відокремленим підрозділам підприємств.

Положення також містить вимогу щодо обов’язку небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, та підприємств – агентів банків здавати готівку (готівкову виручку), отриману через платіжні пристрої та пункти приймання готівки для подальшого переказу, на окремий поточний рахунок/рахунки, відкритий у банку/банках для обліку коштів, прийнятих для подальшого переказу.

При цьому небанківські фінансові установи, які, крім операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, здійснюють видачу переказів готівкою, зобов’язані забезпечити здавання на такі рахунки готівки в сумі перевищення прийнятої для подальшого переказу готівки над виданою за переказами готівкою*.

Також у зв’язку зі змінами у законодавстві України Положенням передбачено, що використання печатки підприємством не є обов’язковим.

Одночасно з метою оптимізації нормативно-правових актів до Положення включено вимоги постанови Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210 “Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою” (зі змінами) та відповідно Постановою № 148 зазначену вище постанову Правління Національного банку України визнано такою, що втратила чинність.

При цьому граничні суми розрахунків готівкою залишилися не змінними, а саме:

 • - між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами – в розмірі 10 000 гривень;
 • - між підприємством (підприємцем) та фізичною особою протягом одного дня – в розмірі 50 000 гривень;
 • - між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню – в розмірі 50 000 гривень.

Постанова № 148 набирає чинності з 5 січня 2018 року.

* Зазначена норма повністю відповідає вимогам постанови Правління НБУ від 17.11.2017 р. № 116 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 12 лютого 2013 року № 42”.

По материалам НБУ

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
 • економіст
05.01.18 11:04

Чи можна вносити власнику підприємства поворотної фінансової допомоги зверх 50тис грн. одноразово безпосередньо в банк на п\р підприєства.?

Ответить
 • Людмила
05.01.18 17:08

економіст, можно, только плательщик должен быть собственник и в банке могут потребовать документы подтверждающие происхождение денег, нужно в банке консультироваться, это их внутренний мониторинг.

Ответить
 • Любовь
05.01.18 11:35

А Указ Президента №436 \ 95 від 12.06.1995г. знову забули анулювати "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки

Ответить
 • Марийка
05.01.18 14:36

... нет слов! на фига надо было формы ордеров и ведомостей менять!???????????????????????

Ответить
 • Лара
09.01.18 12:22

Марийка, а вдруг Вам скушно в годовой отчет.

Ответить
 • Oleg7
05.01.18 14:51

911, ви би зробили це повідомлення червоним та жирним кольором.
Якось у вас ця новина непомітно в середині стрічки новин розміщена...
Хоч суттєво нічого і не змінюється, але людям треба звернути увагу, що з сьогоднішнього дня нове касове Положення. 

Ответить
 • Марийка
05.01.18 14:57

Oleg7, как это не меняется? а изменение форм, а это перенастройка ПО... а у меня сегодня выплаты по ЗП на фабрике!!! б...муха то капець! 

Ответить
 • Oleg7
05.01.18 17:23

Марийка, я ж написав, що суттєво нічого не змінюється. Тобто як вели касові операції, так і будемо вести далі. 
А те, що програму переналаштувати треба (якщо ви ведете КК в електронній формі), то тут звісно треба.
Але на мою думку, можна все оформлювати і на попередніх формах. 

Ответить
 • Анн
05.01.18 16:13

Не нашла в Положении о ведении кас.операций указания о том, что кассовая книга должна быть новой каждый год, т.е. продолжать вести старую нельзя. Если кто-то нашел такое, то подскажите пункт.

Ответить
 • Oleg7
05.01.18 17:19

Анн, а почему вообще мысль возникла, что нужна новая кассовая книга?

Ответить
 • Юра Г.
08.01.18 05:38

Oleg7, прийдет проверящий, сверит форму -и напишет акт - не соответствует утвержденной форме. а оно Вам надо?

Ответить
 • olegkor
05.01.18 18:40

 а дурацкое понятие, что расчеты кредитными картами -это наличные расчеты так и осталось? или оно не этим положением регулируется?.  у нас нет наличных расчетом, исключительно безнал, но часто хотят заплатить картой. мы специально ломаем терминал, иначе это нал и нам нужно трахаться с кассовым аппаратом. кто просветит?

Ответить
 • Наталья
05.01.18 19:45

Не вижу значимых изменений в формах кассовых ордеров.Может разрешат пользоваться старыми бланками пока не закончатся ? Так уже было в каком-то году .

Ответить
 • Соке
05.01.18 22:46

 у меня в этом году 5.01 получение зп , теперь мне нужно новые пко и рко и новая кассовая книга? Ну капец вот нечем мне заняться ещё бегать искать покупать эти бланки

Ответить
 • ТатьянаБ
08.01.18 11:01

Заинтриговал третий абзац 23 пункта ІІІ Раздела "Порядок оформления касовых операций", а именно: "Касові документи можуть бути паперовими або електронними. Електронні касові документи повинні бути оформлені відповідно до вимог законодавства України у сфері електронного документообігу.". Была ли такая норма в старом порядке? Как этим можно будет пользоваться? Надоело складировать горы кассовых документов. 

Ответить
 • злой бух
09.01.18 12:12

Ну да, в ПКО и РКО добавили поле "№ з/п" и убрали в т.ч. ПДВ.

Ответить
 • Олена
10.01.18 12:17

злой бух, я щось не зрозуміла, а для чого №з/п в касових ордерах? Може хтось пояснити, может я щось не дочитала....

Ответить
 • Олена
11.01.18 11:03

Олена, так , теж хотілося б взнати думку , вони ж і так по порядку йдуть. Чи це потрібно нумерувати в межах дня?

Ответить
 • Еще бух.
09.01.18 23:11

Також у зв’язку зі змінами у законодавстві України Положенням передбачено, що використання печатки підприємством не є обов’язковим.
а в додатку 5 есть место для печати. Так печать используется или нет?

Ответить
 • Ната
10.01.18 19:01

А що буде вважатися оприбуткуванням готiвки для вiдокремлених пiдроздiлiв яким зг. п .39 дозволили не вести касову книгу. Якщо в визначеннi оприбуткування готывки э тiльки касова книга та книга облiку доходiв та витрат. 

Ответить
 • Юля
29.01.18 13:03

здравствуйте, а что значит номер з/п?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям