Більше року платники податків обговорювали фіскальні консультації ДФС щодо вимоги оподатковувати ПДФО та військовим збором компенсацію працівникові за товари, придбані за власні кошти.
Вперше про необхідність оподатковувати таку компенсацію фіскали заговорили в індивідуальній податковій консультації від 23.02.2018 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. Після чого платники податків не раз зверталися до ДФС щодо цього питання та, нажаль, отримували аналогічну відповідь. Навіть скасування судом ІПК № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК не заважало ДФС видавати нові консультації із таким же висновком, як і у скасованій (ІПК ДФС від 10.05.2018 р. № 2080/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, № 2081/6/99-99-13-02-03-15/ІПК). А на додачу податківці розмістили консультацію у підкатегорії 103.04 «ЗІР» з висновками про необхідність оподатковувати компенсацію витрат на придбання товарів.
Крапку в цьому питанні поставив Мінфін, затвердивши Наказом від 26.04.2019 №181 Узагальнюючу податкову консультацію.
У своїй УПК Мінфін зазначив, що у разі, коли придбання товарів (робіт, послуг) здійснюється в рамках трудових обов’язків працівника, то незалежно від того, чи видані кошти під звіт, чи витрачені з такою метою власні кошти працівника, які потім відшкодовані роботодавцем, такі відносини слід розглядати з урахуванням вимог законодавства про працю.
У разі придбання працівником за власні готівкові кошти або з використанням власних платіжних карток товарів для потреб підприємства, використання власних коштів у відрядженні до бухгалтерської служби подається у визначені законодавством строки Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт.
Якщо керівник підприємства підтвердив доцільність та обґрунтованість здійснених працівником витрат та затвердив зазначений Звіт, бухгалтерська служба відображає у бухгалтерському обліку зобов’язання перед підзвітною особою, визнане підприємством, за кредитом субрахунку 372 «Розрахунки з підзвітними особами».
Враховуючи викладене, у разі дотримання вищенаведених вимог щодо підтвердження роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених працівником витрат у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції), виплачена сума компенсації за придбані товари (роботи, послуги) за рахунок власних коштів на користь роботодавця не є доходом для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Висновки, викладені в Узагальнюючій податковій консультації, відповідають рекомендаціям Мінфіну, наведеним у листі від 26.02.2019 р. № 11220-16-63/5675.
Нагадуємо, що відповідно до п.53.1 ПКУ, у разі коли положення індивідуальної податкової консультації суперечать положенням узагальнюючої податкової консультації, застосовуються положення узагальнюючої податкової консультації. Тож платники податків, які вже отримали ІПК з висновками про необхідність оподатковувати виплачену працівникові компенсацію за придбання товарів, мають право використовувати у своїй роботі положення узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом від 26.04.2019 №181.
М.В., вы же понимаете что эти вопросы не возникают на ровном месте. Раз уж понадобилась ИНК по такому вопросу, значит до этого работники какой-нибудь местной ДФС уже штрафчик накреативили.
Слава Богу , что хоть иногда Минфин ставит своего зарвавшегося починенного(ДФС) на место, но хорошо бы вообще избавиться от попыток трактовать НКУ в любую сторону. Ведь частенько креатив ДФС доходит до такого маразма, какой в здравую голову никогда не придет.
Капля дёгтя:
"...у разі дотримання вищенаведених вимог щодо підтвердження роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених працівником витрат у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції)..."
Думаю, теперь это будет точкой преткновения... (дай Бог, что бы я ошиблась)
Мария, я к Приказу № 1 "Об учетной политике" сделала приложение "Перечень работников, которым доручается приобретать ТМЦ для нужд предприятия", фактом целесообразности осуществления покупки является утвержденный руководителем авансовый отчет и оприходование ТМЦ на счета бухучета :)
ОтветитьАнатолій, а Марія права. "У своїй УПК Мінфін зазначив, що у разі, коли придбання товарів (робіт, послуг) здійснюється в рамках трудових обов’язків працівника...." Уважно почитайте Узагальнюючу податкову консультацію № 181. Якщо бухгалтер за власні кошти придбав запчастину, значить таку суму потрібно буде оподатковувати, тому що така купівля виходить за рамки трудових обов"язків бухгалтера.
ОтветитьИ что интересно: тому "гению", который скреативил эту проблему год назад - ничего не будет, все почти рады - дфс передумала и признала очевидное... а если бух ошибется - штрафы такие, что мало не покажется. А почему эти законотвари не платят штрафов или моральных компенсаций?
Ответить
За такой абсурд "на ровном" месте, нужно наказывать авторов этого придуманного абсурда , и наказывать так, что бы не было больше желания так "шутить". На самом деле, это или работники ДФС намеренно хотят принести вред налогоплательщикам, или они не компетентны настолько, что им не место в ДФС.