Отключить рекламу

Подпишитесь!


23.09.19
2162 3 Печатать

Чи зберігається за працівником робоче місце під час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку?

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. Право на відпустки забезпечується зокрема гарантованим наданням працівнику відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади) та заробітної плати, якщо таке передбачене законодавством.

Першочергово інформуємо, що право жінки на відпустку без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку передбачено ст. 179 КЗпП та п. 3 ч.1 ст. 25 Закону України «Про відпустки».

Відповідно до розділу IV Закону України «Про відпустки» відпустка без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку відноситься до соціальних відпусток.

Слід зауважити, що відпустка по догляду за дитиною до досягнення дитиною шестирічного віку надається за бажанням матері виключно у випадку, коли дитина потребує домашнього догляду.

Додатково слід врахувати, якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), така відпустка може бути надана не більше ніж до досягнення дитиною 16-річного віку, а якщо дитині встановлена категорія «дитина з інвалідністю підгрупи А» – до досягнення дитиною 18-річного віку.

Жінка має право оформити відпустку для догляду за дитиною до 6 років за медичним висновком відразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Не втрачається воно й у разі, якщо після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років матір вийшла на роботу, але у зв’язку з частими хворобами малюка виникла необхідність оформити відпустку для догляду за ним від 3 до 6 років.

Крім того, працівниця може перервати цю відпустку, приступити до роботи, після чого знову оформити її, якщо така необхідність підтверджена медичним висновком.

Для того щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною від 3 до 6 років, працівниця подає роботодавцеві:

1) заяву з проханням про надання такої відпустки. У ній жінка повинна зазначити дату початку і закінчення такої відпустки. Ці дати повинні входити в період, зазначений у медичному висновку про необхідність домашнього догляду за дитиною;

2) довідку за формою № 080-1/о, затверджену наказом МОЗ від 11.06.2012 р. № 430. Ця довідка якраз і підтверджує необхідність догляду за дитиною.

Окремо звертаємо увагу, що інформація, яка міститься в довідці за формою № 080-1/о, з обмеженим доступом і не підлягає розголошуванню.

На підставі отриманих документів роботодавець видає наказ (розпорядження) про надання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною на період, зазначений у заяві. Що стосується страхового стажу на час відпустки по догляду за дитиною до досягнення дитиною шестирічного віку повідомляємо, що згідно зі ст. 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ст. 11 зазначеного Закону загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які відповідно до законів отримують, зокрема, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 181 Кодексу законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, на підставі медичного висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Враховуючи зазначене, на час перебування жінки у відпустці без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку зберігається робоче місце і загальний стаж.

Людмила Поліщук, головний державний інспектор сектору з питань державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю Управління Держпраці у Рівненській області.

По материалам ГУ Держпраці у Рівненській області
Отключить рекламу
Комментарии
  • Сергей
23.09.19 10:59

У нас сварщик был в таком отпуске по уходу до 6-ти лет. Льготный стаж сохранился.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 1
  • Ю-52
23.09.19 14:28

С 1 января 2004 года уход за ребенком до 6-ти лет по медицинским показаниям в страховой стаж не входит.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • клава
23.09.19 16:08

написано "сохраняется ЗАГАЛЬНИЙ СТАЖ", а не СТРАХОВОЙ

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться