Чат 911

Получайте
новости почтой!

02.06.26 11:24
0 Печатать

Бронювання і критичність: що змінила постанова № 692

Мацокін Андрій, експерт з військового обліку та трудового права

Головний зміст — змінено: підхід до загального зарплатного критерію, порядку урахування працівників сумісників і працівників з іншими відстрочками для визначення квоти заброньованих, перевищення лімітів бронювання.

Бронювання і критичність: що змінила постанова № 692

Кабінет Міністрів України постановою від 30 травня 2026 року № 692 (далі – Постанова № 692) оновив одразу два ключові документи: Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час та Критерії і Порядок визначення критично важливих підприємств, установ і організацій.

Загалом Постанова № 692 набирає чинності з дня її опублікування, тобто із 2 червня 2026 року, але окремі зміни почнуть діяти лише з 1 вересня 2026 року.

Детально про оновлену систему бронювання і визначення критичності ми розповідаємо на нашому практичному онлайн курсі підвищення кваліфікації Організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підприємствах усіх форм власності. Він побудований за програмою Генштабу ЗСУ. Доєднавшись до навчання ви отримаєте актуальні знання і свідоцтво державного зразка, яке у першу чергу запитують представники ТЦК при перевірках стану ведення військового обліку.

Що змінилося для роботодавців

Одна з найпомітніших змін — підвищення загального зарплатного порога. Якщо раніше для більшості підприємств і в Порядку бронювання, і в Критеріях критичності використовувався показник 2,5 мінімальної зарплати, то тепер для загального правила встановлено 3 мінімальні зарплати. Водночас для підприємств, установ і організацій, які розташовані та фактично працюють на територіях можливих бойових дій, активних бойових дій або тимчасово окупованих територіях, щодо яких не визначено дату припинення можливості бойових дій, дату завершення бойових дій чи дату завершення тимчасової окупації, залишили поріг — 2,5 мінімальної зарплати і внесли його і до Порядку бронювання, і до Критеріїв критичності.

Ще одна принципова зміна стосується врахування кількості військовозобов’язаних для визначення квоти бронювання.

Порядок бронювання доповнили нормою, за якою працівники, які вже мають відстрочку з інших підстав за статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також працівники-сумісники, враховуються в загальній кількості військовозобов’язаних лише за одним місцем роботи. Це нове правило спрямоване проти ситуацій, коли одного й того самого працівника фактично “використовували” для розрахунку квоти одразу в кількох роботодавців.

Водночас нормами не визначено, хто саме з рботодавців може (або має) враховувати такого працівника, а хто – ні!

В питанні перевищення встановлених обмежень за кількістю заброньованих з’явилася імперативна норма, яка зобов’язує керівників підприємств, установ і організацій протягом 10 робочих днів з дня перевищення ліміту заброньованих подати через Портал Дія заяву про анулювання бронювання відповідних працівників. Перевищення обмежень за кількістю військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню за пунктами 8 і 9 Порядку бронювання, є підставою для скасування статусу критично важливого підприємства, установи або організації.

Зміни торкнулися і змісту документів, які подаються для визначення або підтвердження критичності. І в пункті 15, і в пункті 18 Порядку тепер прямо передбачено, що у відповідних документах мають бути зазначені критерії, яким відповідає підприємство згідно з Критеріями та порядком визначення критично важливих підприємств. Для резидентів Дія Сіті зазначено, що статус такого підприємства і відповідність вимогам підтверджуються податковими розрахунками сум доходу, нарахованого на користь фізичних осіб, сум утриманого податку і сум нарахованого ЄСВ за останні шість календарних місяців.

Порівняльна таблиця змін

Основні зміни

Колишня норма

Чинна норма

Коментар

Зарплатний критерій у Порядку бронювання

У пункті 8 використовувався показник «2,5» мінімальної зарплати

У пункті 8 цифри «2,5» замінити цифрою «3»

Для більшості роботодавців загальний зарплатний поріг для бронювання став вищим — 3 МЗП замість 2,5 МЗП.

Зарплатний критерій для підприємств із територій бойових дій / окупації у Порядку бронювання

Окремої спеціальної норми в такому формулюванні не було

Додано норму, що працівникам таких підприємств має бути нарахована щомісячна зарплата не нижче МЗП × 2,5

Для цієї категорії підприємств загальне підвищення до 3 МЗП не поширюється в цій частині.

Перевищення ліміту бронювання

У п. 9² керівники мали «вживати заходів до недопущення перевищення»

Тепер керівники повинні «протягом десяти робочих днів … подавати засобами Порталу Дія заяву … про анулювання бронювання»

Норма стала значно жорсткішою: тепер є прямий строк і обов’язкова дія.

Працівники з іншими відстрочками і сумісники

Окремої прямої норми про врахування лише за одним місцем роботи не було

Додано: такі працівники «враховуються … лише за одним місцем роботи»

Сумісництво і паралельна відстрочка не можуть штучно збільшувати квоту бронювання, водночас норма не визначає який х роботодавців може «розраховувати» на такого працівника

Зміст заяви на визначення критичності

У підпункті 3 пункту 15 не було прямої вимоги називати критерії, яким відповідає підприємство

Додано: у заяві зазначаються «критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація»

Тепер у заяві треба чітко показати, за якими саме критеріями підприємство претендує на статус.

Зміст заяви на підтвердження критичності

У підпункті 3 пункту 18 такої прямої вимоги також не було

Так само додано: «критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація»

Для підтвердження статусу тепер теж недостатньо загального пакета документів без прив’язки до критеріїв.

Зарплатний критерій у Критеріях критичності

У підпункті 6 пункту 2 був показник «2,5»

У підпункті 6 пункту 2 цифри «2,5» замінити цифрою «3»

Для більшості підприємств підвищили загальний зарплатний критерій і для отримання / підтвердження критичності.

Зарплатний критерій для підприємств із територій бойових дій / окупації у Критеріях

Окремої спеціальної норми в такому вигляді не було

Додано окремий абзац: середня зарплата таких підприємств «становить не менше … МЗП × 2,5»

Для підприємств із відповідних територій залишили нижчий поріг і прямо прописали це в Критеріях.

Критерій для резидентів Дія Сіті

Попередня редакція критерію була загальнішою

Підпункт 7 викладено в новій редакції: відповідність підтверджується податковими розрахунками … за останні шість календарних місяців

Для резидентів Дія Сіті уточнили доказову базу.

Підстава для втрати критичності

Окремої прямої норми не було

Критерії доповнено пунктом 17: перевищення обмежень щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, є підставою для скасування статусу

Зміна впливає на втрату статусу критично важливого підприємства.

Які контрольні дати потрібно врахувати

  • 30 травня 2026 року — дата ухвалення постанови № 692, яка набирає чинності з дня опублікування, крім підпунктів 1 і 3 пункту 1 змін.

  • До 10 червня 2026 року — центральні органи виконавчої влади, інші держоргани та ОВА мають переглянути критерії важливого значення для галузі національної економіки чи потреб територіальної громади.

  • Протягом 14 днів з дня набрання чинності постановою — Мінцифри має доопрацювати портал «Дія» для реалізації пункту 2 постанови.

  • До 1 липня 2026 року — має бути проведено аналіз відповідності вже визначених критично важливими підприємств оновленим критеріям.

  • До 1 серпня 2026 року — Міноборони, Мінцифри та ПФУ мають доопрацювати інформаційні системи; до цієї ж дати Мінцифри має доопрацювати портал «Дія» для реалізації підпунктів 4 і 5 пункту 1 змін.

  • До 1 вересня 2026 року — рішення про критичність, що діють на момент набрання чинності постановою, зберігають чинність, але не довше цієї дати; до цієї ж дати мають бути переглянуті раніше прийняті рішення про критичність.

  • З 1 вересня 2026 року — набирають чинності підпункти 1 і 3 пункту 1 змін, затверджених постановою № 692.

Можливий чек-лист для підприємства

1. Перевірте свій зарплатний критерій. З’ясуйте, чи застосовується до вас загальний поріг 3 МЗП чи можете ви користуватися порогом 2,5 МЗП як підприємство з територій бойових дій / окупації.

2. Перерахуйтe квоту бронювання. Враховуйте, що працівники з іншими відстрочками і сумісники тепер рахуються лише за одним місцем роботи.

3. Перевірте, чи не перевищені ліміти бронювання. Якщо вже є перевищення підготуйте подання про анулювання бронювання.

4. Оновіть пакет документів на критичність. У заяві на визначення або підтвердження критичності прямо вкажіть, яким саме критеріям відповідає підприємство.

5. Врахуйте спеціальні строки постанови: до 10.06.2026 — відстежте перегляд критеріїв відповідними органами; до 01.07.2026 — очікуйте аналізу вже визначених критично важливими підприємств; до 01.09.2026 — завершіть підготовку до підтвердження критичності за оновленими правилами.

6. Оновіть свої знання про військовий облік, систему бронювання і визначення критичності на нашому практичному онлайн курсі підвищення кваліфікації Організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підприємствах усіх форм власності. Він побудований за програмою Генштабу ЗСУ. Доєднавшись до навчання ви отримаєте актуальні знанння і свідцтво державного зразка, яке у першу чергу запитують представники ТЦК при перевірках стану ведення військового обліку.

Комментарии
  • Буржуй
02.06.26 11:46

Наконец то опубликовали!😊

Ответить
  • Оксана
02.06.26 12:15

Залишилось питання, що робити підприємствам у яких критичність потрібно переглянути наприклад до 25.06

Ответить
  • Олена
02.06.26 13:36

Оксана, якщо підприємство має критичність станом на день набрання чинності новою постановою, то критичність зберігається протягом строку, на який вона надана, але не довше ніж до 01 вересня 2026 року

Ответить
  • Марина
02.06.26 13:05

зарплату піднімати з травня чі червня ?

Ответить
  • Олена
02.06.26 13:34

Марина, з 01.09.2026 має дотримуватися новий ЗП критерій 

Ответить
  • ***
02.06.26 13:40

Цікаво, навіщо "основне місце роботи" для врахування квоти в проєкті змінили на "лише за одним місцем роботи" та як саме це буде працювати, якщо в самій постанові або порядку роз'яснення відсутні

Ответить
  • Андрій
02.06.26 14:06

***, Мінекономіки роз"яснює це так:

1. Як працюватиме бронювання для працівників за сумісництвом?

Працівник враховуватиметься в квоту бронювання лише за одним місцем роботи. Це не обов’язково має бути основне місце роботи. Якщо військовозобов’язаний працює на основній роботі та ще на кількох підприємствах за сумісництвом, врахувати його в кількість військовозобов’язаних, які працюють на підприємстві, можна лише один раз.

2. Чи може працівник бути заброньований на підприємстві, де він працює за сумісництвом?

Так, якщо саме це підприємство враховує його у свою квоту бронювання. Головний принцип полягає в тому, що один військовозобов’язаний може бути врахований лише один раз, незалежно від кількості місць роботи.

Ответить
  • XXL
02.06.26 16:06

а хто вирішує, до чиєї квоти зараховується  працівник з відстрочкою, якщо у нього декілька робіт (працює на декількохї підприємтвах: основне місце роботи + кілька мість за сумісництвом)? Сам працівник визначається? чи хто перший хапне: з підприємств?

Ответить
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям