Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


19.08.13
2498 29 Печатать

В чем особенности новых ограничений наличных расчетов?

    В чому особливості нових обмежень готівкових розрахунків?
   
   Правлінням НБУ 06.06.2013 р. затверджено постанову № 210 (далі – Постанова № 210), якою запроваджуються важливі зміни та обмеження у сфері готівкових розрахунків.
   
   По-перше, втрачає чинність постанова НБУ «Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку» від 09.02.2005 р. № 32, яка була розроблена на виконання п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі – Положення № 637). Саме вона встановлювала «десятитисячне обмеження» на готівкові розрахунки між підприємствами та підприємцями. Але цей розмір обмежень тепер міститься у Постанові № 210.
   
   По-друге, ця Постанова передбачає розширення кола осіб, розрахунки між якими не можуть здійснюватися в готівковій формі, і обмеження граничної суми проведення розрахунків у готівковій формі до 150 тис. грн., а саме:
   
   – фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги);
   
   – фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.
   
   Передбачено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150 000 грн., шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
   
   По-третє, зазнало змін також Положення № 637. Прокоментуємо найважливіші.
   
   З контексту викладених у новій редакції норм цього Положення, а саме: п. 2.3, 7.46, слідує таке:
   
   1. Обмеження на розрахунки встановлені не тільки для платників готівкових коштів, а і для їх отримувачів. Тобто протягом дня здійснювати розрахунки з іншими підприємствами (підприємцями) за одним чи кількома платіжними документами (одержувати або сплачувати) можливо не більше як на 10 тис. грн., а з фізичними особами (одержувати або сплачувати) – не більше як на 150 тис. грн. При цьому кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
   
   І ще одна суттєва зміна. До 1 вересня 2013 р. платежі понад зазначену граничну суму (10 тис. грн.) проводяться виключно в безготівковій формі. З 1 вересня платежі понад установлені граничні суми проводитимуться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.
   
   2. Як і раніше, обмеження не поширюються на:
   
   – розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;
   
   – добровільні пожертвування та благодійну допомогу;
   
   – використання коштів, виданих на відрядження.
   
   3. У разі контролю за дотриманням підприємствами (підприємцями) установлених обмежень під час здійснення між ними готівкових розрахунків, надлишкова частина суми понад установлену граничну не буде розрахунково додаватись до фактичних залишків готівки в касі платника готівки та порівнюватись із затвердженим лімітом каси. Тобто формально немає підстав для застосування фінансової санкції за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах (у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день) згідно із Указом Президента від 12.06.95 р. №436/95.
   
   Але доречно нагадати, що неабиякі санкції за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, передбачені для фізичних осіб – підприємців та посадових осіб юридичної особи статтею 16315 Кодексу про адміністративні правопорушення: від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.). У разі повторного порушення протягом року – від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн.).
   
   Постанова № 210 зареєстрована в Мін'юсті 02.07.2013 р. за № 1109/23641 та набирає чинності з 1 вересня 2013 року.
   
   Ольга Пономаренко
   ТОВ АФ «Профі-Аудит»
   
   Дата підготовки 07.08.2013
По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • ЛиЛу
20.08.13 07:36

Тобто протягом дня здійснювати розрахунки з іншими підприємствами (підприємцями) за одним чи кількома платіжними документами (одержувати або сплачувати) можливо не більше як на 10 тис. грн., а з фізичними особами (одержувати або сплачувати) – не більше як на 150 тис. грн. При цьому кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується. Т.е. ввели доп-но к 10тыс. ограничению между юриками и СПД-ками еще и 150тыс. между физиками и др. прочими лицами... Однако...

Ответить
  • Аноним
20.08.13 07:48

ббббббббббб

Ответить
  • Елена
20.08.13 07:58

Касаются ли данные ограничения выплат Юрлицом дивидендов с кассы учредителю-физическому лицу,суммами свыше 150 тысяч грн.?

Ответить
  • офигевшая
20.08.13 08:14

Елене. Видимо больше 150 - только на карточку....

Ответить
  • Натали
20.08.13 08:29

Я так понимаю, что свыше 150 тыс. выплатить ФЛс кассы можно только на командировку. А если ФЛ платит ЮЛ, например 300тыс.,через кассу банка - это уже считаются безналичные расчеты?

Ответить
  • интерисующаяся
20.08.13 08:30

Офигевшей Но почему на карточку?Это же не расчеты за товар,работы и услуги?

Ответить
  • Алексей Попович
20.08.13 08:52

Так а за расчет ФЛ между собой более 150 000 грн. какой штраф ?

Ответить
  • БухГалТер
20.08.13 08:54

я против налички в кассе. все на карточку - и будет нам счастье!

Ответить
  • для Натали
20.08.13 08:54

для ФЛ, который платит деньги через кассу банка-это наличный расчет, а для ЮЛ,который получает-это безналичный

Ответить
  • дляАлексей Попович
20.08.13 09:17

а какой может быть штраф? Нотариус сделку не проведет по купле-продаже без безналичных платежей)

Ответить
  • Лена
20.08.13 09:22

Как бы ничего нового не придумали, ведь еще года 3 назад мы начали бороться с коррупцией с помощью финансового мониторинга......всегда стараюсь больше 150-ти тыс. с одного физика не проводить. Вот только штрафов добавилось, да чему нам удивляться с нашими то правителями....

Ответить
  • tomassa
20.08.13 09:35

Цитата: "для ФЛ, который платит деньги через кассу банка-это наличный расчет, а для ЮЛ,который получает-это безналичный?". УВЫ!!! Это в прошлом. Сейчас для обоих - это наличные расчёты... В том-то и бяка... :))))

Ответить
  • МИРА
20.08.13 09:40

Что значит "протягом дня здійснювати розрахунки з іншими підприємствами (підприємцями) за одним чи кількома платіжними документами (одержувати або сплачувати) можливо не більше як на 10 тис. грн."? Тобто одна юрособа не може розрахуватися з іншою через банк платіжним дорученням сумою 11 000 грн.?

Ответить
  • Руся
20.08.13 09:43

У нас на предприятии нет своего узла расчета, но есть отделение банка, в котором клиенты оплачивали нам за товары и услуги. Банк говорит, что с 01.09.2013г он не будет напрямую брать наличку (свыше 150000 за один день)у ФЛ и зачислять на наши реквизиты, т.к. сначала он должен будет открыть текущий счет для ФЛ, зачислить туда деньги и уже с этого счета на основании платежного поручения ФЛ, перечислять денежные средства ЮЛ. Кто будет печатать платежные поручения и кто будет оплачивать комиссию за такие манипуляции- пока открытый вопрос...

Ответить
  • Влад
20.08.13 10:32

люди, Вы читать умеете? "фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня ЗА товари (роботи, послуги)" дивиденды = услуги? может з/п = услуги? какие на карточку? читайте и внимательнее и будет вам просветление. всего лишь продавать (оказывать) за нал больше 150 к в день одному челу нельзя. и все. воображалы (с) )))

Ответить
  • Джаконда
20.08.13 11:36

мне интересно , а почему выключели командировки??? А остальное все пончтно одному человеку за наличный не более 150 тыс . гн.

Ответить
  • tomassa
20.08.13 12:47

Для "всего лишь продавать (оказывать) за нал больше 150 к в день одному челу нельзя. и все. воображалы (с) )))" Уточняю... не продавать, а оплачивать... разница существенная... продавай хоть на миллион, а расчёт за наличные только в рамках 150тыс. в день...

Ответить
  • для ДжАконда
20.08.13 12:55

Як і раніше, обмеження не поширюються на: – використання коштів, виданих на відрядження. Что значит выключЕли командировки?

Ответить
  • для мира
20.08.13 13:28

Платіжні документи-это не обязательно платежное поручение. Безналичные расчеты вообще тут при чем?

Ответить
  • 1
20.08.13 13:31

По-друге, ця Постанова передбачає розширення кола осіб, розрахунки між якими не можуть здійснюватися в готівковій формі, і обмеження граничної суми проведення розрахунків у готівковій формі до 150 тис. грн., а саме: – фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги); – фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню. пискаки блин. указали два взаимоисключающих пункта (не можуть здийснюватись - можуть, но до 150 тис) и написали "а саме", вообще писать разучились, понимай как знаешьо

Ответить
  • Сергей
20.08.13 13:34

Не могу понять, что никто не понял или не читал? можно оплачивать хоть миллион, только с карточки, а не наличными. Где такое написано, что я не могу оплать с карточки 350 тысяч за авто в салоне? Или за квартиру 500 тысяч с карточки в один день?

Ответить
  • Руся
20.08.13 13:38

Сергей, платите с карточки, не вопрос, но банк с Вас за эту операцию возьмет комиссию (от 1% до 3% в зависимости от банка)

Ответить
  • 1
20.08.13 13:58

а что делать пердприятию, если ему в один прекрасный день физические лица не ставя никого в известность и не открывая счета через банк накидали больше 150 тыс? гордо отказаться ?

Ответить
  • Руся
20.08.13 14:33

для 1: что значит "накидали"? Если через банк- проблем для Вас нет, это безнал; если принесли в руках в кассу или РРО Вашего предприятия- проблема, деньги не брать, "гнать клиента" в банк (для оплаты по безналу) или разделять платеж на несколько дней!!!

Ответить
  • Алиса
20.08.13 16:03

А как быть с финпомощью-например с возвратом

Ответить
  • Аноним
20.08.13 16:57

tomassa20.08.2013 10:35:25 Цитата: "для ФЛ, который платит деньги через кассу банка-это наличный расчет, а для ЮЛ,который получает-это безналичный?". УВЫ!!! Это в прошлом. Сейчас для обоих - это наличные расчёты... В том-то и бяка... :)))) Лучше промолчать!!!! Для обоих - єто безналичній расчет.

Ответить
  • Аноним
20.08.13 16:58

для tomassa20.08.2013 10:35:25 все что в кассу у вас - єто нал. Все что через банк- єто безнал

Ответить
  • на 1-ой странице
21.08.13 08:42

Руся 20.08.2013 10:43:39 У нас на предприятии нет своего узла расчета, но есть отделение банка, в котором клиенты оплачивали нам за товары и услуги. Банк говорит, что с 01.09.2013г он не будет напрямую брать наличку (свыше 150000 за один день)у ФЛ и зачислять на наши реквизиты, т.к. сначала он должен будет открыть текущий счет для ФЛ, зачислить туда деньги и уже с этого счета на основании платежного поручения ФЛ, перечислять денежные средства ЮЛ.

Ответить
  • TOMASSE
21.08.13 08:56

Скажите, пожалуйста, где прописанно, что для обоих это наличный расчет??? Цитата: "для ФЛ, который платит деньги через кассу банка-это наличный расчет, а для ЮЛ,который получает-это безналичный?". УВЫ!!! Это в прошлом. Сейчас для обоих - это наличные расчёты... В том-то и бяка... :))))

Ответить