Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку (лист ДФС від 26.09.2019 р. № 386/25-01-33-02/ІПК)

Щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку (лист ДФС від 26.09.2019 р. № 386/25-01-33-02/ІПК)

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.09.2019 р. № 386/25-01-33-02/ІПК

Головне управління ДПС у Чернігівській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - Кодекс), розглянуло Ваше звернення від ... щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку, та з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляє.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи - підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена,

- обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 292.14 ст. 292 Кодексу).

Доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (пп. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу).

Слід зауважити, що у період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування вважається, що фізична особа - підприємець здійснює підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування.

Доходи, отримані новоствореною особою у цей період, оподатковуються на загальних підставах відповідно до ст. 177 Кодексу та включаються до податкової декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року N 859 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи".

Новостворені фізичні особи - підприємці подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (пп. 49.18.2 ст. 49 Кодексу, пп. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 Кодексу).

Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи за станом на дату державної реєстрації підприємцем. Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177, що настануть у звітному податковому році (пп. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 Кодексу).

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Це стосується всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).

Отже, якщо фізична особа - підприємець здійснила перехід на спрощену систему оподаткування з початку кварталу в середині року (з 1 жовтня) поточного року, то фізична особа - підприємець - платник єдиного податку з метою перебування на спрощеній системі оподаткування визначає сумарний дохід у поточному році з початку цього календарного року: дохід, отриманий під час перебування на загальній системі оподаткування, та дохід, отриманий під час перебування на спрощеній системі оподаткування (за повні календарні квартали).

Згідно з пп. 3 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки, - у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітнім) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі - 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Кодексом (п. 293.3 ст. 293 Кодексу).

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов'язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом (пп. 3 п. 293.8 ст. 293 Кодексу).

Тобто, фізична особа - підприємець може обрати спрощену систему оподаткування та здійснювати діяльність на третій групі платника єдиного податку за умови дотримання критеріїв, визначених п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям