Отключить рекламу

Подпишитесь!


  • Щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства (лист ДФС від 28.03.2017 р. № 4318/Г/99-99-13-02-03-14)

Щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства (лист ДФС від 28.03.2017 р. № 4318/Г/99-99-13-02-03-14)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 28.03.2017 р. № 4318/Г/99-99-13-02-03-14

 

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваші звернення … щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та повідомляє.

Порушене Вами питання стосовно нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, викладене у зверненні …, вже розглядалось Державною фіскальною службою України за Вашим зверненням …. Відповідь була надана з обгрунтуванням застосування норм законодавства та висновків з питань практичного використання цих норм листом ...

Статтею 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 „Про адвокатуру та адвокатську діяльність”  (далі – Закон № 5076) визначено, що адвокат – це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність – на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом, а адвокатська діяльність – це незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Так, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності. Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може здійснюватись фізичною особою – підприємцем, у тому числі, яка обрала спрощену систему оподаткування.

Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності застосовується виключно юридичними особами або фізичними особами – підприємцями, застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, Кодексом не передбачено.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу, відповідно до якої з доходів, отриманих такими особами, сплачується податок на доходи фізичних осіб.

Разом з тим, згідно з нормами Закону № 5076 та Кодексу, для фізичної особи, яка провадить незалежну адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької (відмінної від адвокатської) діяльності, не забороненої законом, у разі реєстрації такої особи підприємцем.

Фізична особа – підприємець, яка одночасно провадить незалежну адвокатську діяльність, веде окремий облік доходів/витрат отриманих/понесених від провадження незалежної професійної діяльності і підприємницької діяльності та здійснює окремо розрахунки з бюджетом.

Порядок та умови взяття на податковий облік та зняття з обліку у контролюючих органах фізичних осіб, які зареєстровані як фізичні особи – підприємці та  особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.11.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі – Порядок № 1588).

Зокрема процедура зняття з обліку фізичної  особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність встановлено п.п. 2 п. 11.22 Порядку № 1588.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Облік платників єдиного внеску передбачено ст. 5 Закону № 2464.

Взяття на облік юридичних осіб здійснюється шляхом внесення відомостей до реєстру страхувальників (абзац другий частини першої ст. 5 Закону № 2464).

При цьому взяття на облік фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (без використання найманих працівників), здійснюється шляхом внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб (частина друга ст. 5 Закону № 2464).

Зняття з обліку платників єдиного внеску, зокрема осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється відповідно до частини першої ст. 5 Закону № 2464 і розділу V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 (далі – Порядок № 1162).

Враховуючи наведене, Законом № 2464, Порядком № 1162 та Порядком № 1588 для осіб, які провадить незалежну професійну діяльність, передбачено процедуру зняття з обліку платників єдиного внеску та платників податків. Звільнення від сплати єдиного внеску у зв’язку із зупиненням адвокатської діяльності чинним законодавством не передбачено.

Постанова Вищого адміністративного суду України від 21 січня 2016 року № К/800/44702/14 застосовується до конкретної фізичної особи, яка брала участь у справі, та не поширюється на інших осіб.

 

Перший заступник Голови                                                                              С.В. Білан

Отключить рекламу
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться