Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Щодо виконання банком обов язку щодо повідомлення контролюючого органу про відкриття рахунку для власних потреб фізичній особі - підприємцю або фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність (лист ДФС від 04.09.2017 р. № 1794/6/99-99-13-01-02-14/ІПК)

Щодо виконання банком обов язку щодо повідомлення контролюючого органу про відкриття рахунку для власних потреб фізичній особі - підприємцю або фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність (лист ДФС від 04.09.2017 р. № 1794/6/99-99-13-01-02-14/ІПК)

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.09.2017 р. № 1794/6/99-99-13-01-02-14/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула письмові звернення про отримання індивідуальної податкової консультації стосовно виконання банком обов язку щодо повідомлення контролюючого органу про відкриття рахунку для власних потреб фізичній особі - підприємцю або фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та повідомляє.

Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах встановлено статтею 69 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Відповідно до пунктів 69.2 та 69.3 статті 69 Кодексу банки та інші фінансові установи зобов язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.

Згідно з підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Кодексу самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 р. N 721, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.09.2015 р. за N 1058/27503, зі змінами.

Статтею 118 Кодексу встановлено відповідальність за порушення строку та порядку подання інформації про відкриття або закриття банківських рахунків до відповідного контролюючого органу.

Обов’язок фізичних осіб - підприємців та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких такі особи відкривають рахунки, передбачений пунктом 69.7 статті 69 Кодексу.

Інформація про зареєстрованих в Україні фізичних осіб - підприємців та осіб, які відповідно до законодавства зареєстрували у відповідному уповноваженому органі своє право на ведення незалежної професійної діяльності, є відкритою та загальнодоступною. Джерелами відомостей про таку реєстрацію є відповідні реєстри, дані із яких оприлюднюються уповноваженими органами:

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань [https://usr.minjust.gov.ua];

Єдиний реєстр нотаріусів [http://ern.minjust.gov.ua/pages/default.aspx];

Реєстр атестованих судових експертів [http://rase.minjust.gov.ua/];

Єдиний реєстр арбітражних керуючих України [http://ak.rninjust.gov.ua/];

Єдиний реєстр приватних виконавців України [http://erpv.nais.gov.ua/];

Єдиний реєстр адвокатів України [http://erau.unba.org.ua/].

Також відповідно до Кодексу ДФС оприлюднює на власному офіційному веб-порталі (режим "інформація з реєстрів") інформацію із реєстрів, у тому числі дані про взяття на облік як платників податків юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб.

Слід також зауважити, що відповідно до статті 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк зобов'язаний ідентифікувати та верифікувати відповідно до вимог законодавства України клієнтів (крім банків, зареєстрованих в Україні), що відкривають рахунки в банку. Банк здійснює ідентифікацію, верифікацію клієнта (особи, представника клієнта) і вживає заходів відповідно до законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, до відкриття рахунка клієнту. Банк має право витребувати інформацію, яка стосується ідентифікації клієнта, вивчення клієнта, уточнення інформації про клієнта, здійснення поглибленої перевірки клієнта в органів державної влади, державних реєстраторів, банків, інших юридичних осіб, а також здійснювати заходи щодо збору такої інформації з інших джерел.

Враховуючи наведене, у разі встановлення статусу клієнта як самозайнятої особи (фізичної особи - підприємця або особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність), фінансова установа при відкритті/закритті рахунків клієнта надсилає повідомлення про відкриття або закриття усіх рахунків платника податків - самозайнятої особи до контролюючого органу, в якому обліковується такий платник податків, відповідно до положень статті 69 Кодексу.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

фото автора В фокусе
Ушакова Лилия СРЕДНЯЯ ЗАРПЛАТА — НОВЫЙ ПЕРЕРАСЧЕТ [Порядок 100]...
42257 122
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям
Нас уже image пользователей
Клуб 911 — присоединяйтесь, чтобы получить полный доступ ко всем материалам сайта. Это бесплатно!
Уже с нами? Войти