Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Об изменениях в порядке проведения государственной регистрации прекращения предпринимательской деятельности физических лиц - предпринимателей

Об изменениях в порядке проведения государственной регистрации прекращения предпринимательской деятельности физических лиц - предпринимателей



   
МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 07.07.2014 р. № 16051/7/99-99-18-02-01-17

   
ГУ Міндоходів в областях та місті Києві

   
Про зміни у порядку проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців

   Міністерство доходів і зборів України інформує, що 08.07.2014 набув чинності Закон України від 13 травня 2014 року № 1258-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців за заявницьким принципом» (далі – Закон № 1258).
   
   Основні зміни, внесені Законом № 1258, полягають у такому:
   
   державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця проводиться державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати отримання від фізичної особи – підприємця реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем без довідок органу доходів і зборів про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів та про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
   
   виключено статтю 491 «Порядок проведення державним реєстратором спрощеної процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця»;
   
   державний реєстратор зобов'язаний не пізніше місяця з дня набрання чинності Законом № 1258 заповнити реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем за її рішенням та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, яка до 08.07.2014 надала заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем, але не надала реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем за її рішенням.
   
   Органи доходів і зборів проводять процедури зняття з обліку платників податків – фізичних осіб – підприємців відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.05.2014 за № 503/25280 (далі – Порядок обліку), та з урахуванням зазначеного далі.
   
   Зняття з обліку фізичних осіб – підприємців в органах доходів і зборів здійснюється на підставі надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
   
   За результатами опрацювання відомостей державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця та аналізу карток особових рахунків платників податків до Реєстру самозайнятих осіб вноситься інформація про дату та номер запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця та встановлюється обліковий стан «припинено, але не знято з обліку (КОР пусті або не закриті)».
   
   Переліки фізичних осіб – підприємців, щодо яких державним реєстратором проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, можна сформувати за допомогою ІС «Податковий блок» (процес «Перелік платників податків за станами» – підсистема «Реєстрація ПП» – «Облік ПП» – «Реєстри» або Журнал обхідних листів у процесі «Припинення ПП» – підсистема «Реєстрація ПП» – «Облік ПП», підсистеми «Облік платежів» – «Початкова організація», підсистема «Податковий аудит» – «Інформація»).
   
   Якщо після припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця залишились незакритими його рахунки у фінансових установах (крім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб), орган доходів і зборів доводить до відома цих установ таку інформацію, повідомляючи їм відомості про дату та номер відповідного запису в Єдиному державному реєстрі.
   
   Останнім звітним періодом для платників буде рахуватись базовий звітний(податковий) період, що дорівнює календарному року.
   
   Фізичні особи – підприємці можуть бути зняті з обліку в органах доходів і зборів у разі встановлення факту відсутності заборгованості перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи доходів і зборів.
   
   Окремо слід зазначити, що Законом № 1258 внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
   
   Так, Законом № 1258 передбачено:
   
   зняття з обліку платників єдиного внеску – фізичних осіб – підприємців, – на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку;
   
   у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою – підприємцем;
   
   останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
   
   З урахуванням змін, внесених до Закону № 2464, процедури зняття з обліку платника єдиного внеску в органі доходів і зборів розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
   
   Також змінами передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
   
   Платник єдиного внеску (фізична особа – підприємець) знімається з обліку після проведення перевірки (у разі її проведення) та здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску.
   
   До реєстру страхувальників вносяться відповідні записи із зазначенням дати та причини зняття з обліку платника єдиного внеску після підписання обхідного листа керівником органу доходів і зборів та закриття карток особових рахунків.
   
   Повідомляємо, що на офіційному веб-порталі Міндоходів функціонує сервіс «Реєстр страхувальників», який дає змогу отримати дані з реєстру страхувальників, у тому числі і про зняття з обліку.
   
   Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця не вимагаються повідомлення та довідки органів доходів і зборів. Отже, починаючи з 08.07.2014 стосовно фізичних осіб – підприємців органи доходів і зборів не формують та не направляють державним реєстраторам і фізичним особам такі документи:
   
   повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням), за ф. № 24-ОПП;
   
   повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням), за ф. № 25-ОПП;
   
   повідомленням про проведення позапланової перевірки за ф. № 26-ОПП;
   
   повідомленням про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця) за ф.№ 27-ОПП;
   
   довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП;
   
   повідомлення про наявність податкового боргу та неможливість проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за ф. № 23-ОПП;
   
   довідка про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за ф. № 3-ЄСВ;
   
   рішення про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за ф. № 4-ЄСВ;
   
   повідомлення про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за ф. № 5-ЄСВ;
   
   повідомлення про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за ф. № 6-ЄСВ.
   
   Звертаємо увагу, що зазначене стосується лише фізичних осіб – підприємців, і залишився незмінним порядок зняття з обліку юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
   
   Міністерство доходів і зборів України зобов’язує довести зазначене до контролюючих органів і забезпечити облік платників відповідно до законодавства.
   
   
   Перший заступник Міністра
І.О. Білоус

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям