Отключить рекламу

Подпишитесь!


  • Про обмін зношених та пошкоджених банкнот іноземної валюти (лист НБУ від 24.02.2017 р. № 50-0006/14998)

Про обмін зношених та пошкоджених банкнот іноземної валюти (лист НБУ від 24.02.2017 р. № 50-0006/14998)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 24.02.2017 р. № 50-0006/14998

Про обмін зношених та пошкоджених банкнот іноземної валюти

Департамент грошового обігу

Банкам України та їх філіям
Асоціації українських банків
Асоціації "Український кредитно-банківський союз"
Незалежній асоціації банків України

 

 

До Національного банку України продовжують надходити численні запити та скарги від громадян стосовно обміну зношених та пошкоджених банкнот іноземної валюти. Зокрема, працівники банків відмовляють громадянам в обміні таких банкнот іноземної валюти та рекомендують їм звертатись до Національного банку.

У зв'язку з цим повідомляємо.

Відповідно до Закону України "Про Національний банк України" Національний банк здійснює виготовлення, емісію та організацію обігу національної валюти України.

Валютно-обмінні операції з готівковою іноземною валютою на території України здійснюють банки, фінансові установи України відповідно до вимог Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України (далі - Інструкція N 502)1.

____________
1 затверджена постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 N 502

Відповідно до Інструкції N 502 касири банків, фінансових установ, національного оператора поштового зв'язку і пунктів обміну валюти зобов'язані приймати платіжні банкноти іноземної валюти з незначними ознаками зношення, а саме:

із потертостями та із загальними забрудненнями (уключаючи забруднення, що спричиняють локальну люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях);

із невеликими масними та іншими плямами, написами, відбитками штампів (за винятком штампів, які свідчать про те, що банкнота є неплатіжною), що перекривають одну з ознак платіжності не більше ніж на 20 %;

надірвані і заклеєні в будь-який спосіб, якщо кожний із надривів не перевищує однієї четвертої частини ширини банкноти та місце склеювання не заважає визначити ознаки платіжності;

з проколами та отворами діаметром до 0,5 мм.

Згідно із вимогами Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні (далі - Інструкція N 174)2 у касах банків, фінансових установ, крім національного оператора поштового зв'язку, приймаються на інкасо:

а) банкноти іноземних держав, які мають значні пошкодження та/або значні ознаки зношення чи є сумнів щодо їх платіжності, у тому числі:

розірвані на шматки та склеєні;

ті, що не зберегли деяких ознак платіжності (є зміни в портреті, немає захисної стрічки, є написи, що заважають визначенню ознак платіжності банкнот, тощо);

із зміненим первісним кольором;

обпалені або пропалені;

залиті повністю або значною мірою фарбою, чорнилом, жиром тощо;

мають явні друкарські недоліки;

б) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної центральним банком - емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).

____________
2 затверджена постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 N 174

У разі сумніву щодо справжності банкнот іноземної валюти банки мають, відповідно до Інструкції N 174, вилучити їх та надіслати для проведення досліджень до Національного банку.

Банкноти іноземної валюти, які за результатами дослідження визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення та пошкодження повертаються пред'явнику.

Виходячи з наведеного, Національний банк України відповідно до чинного законодавства України здійснює обмін зношених та пошкоджених банкнот тільки національної валюти України.

Слід наголосити, що відповідно до статті 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк зобов'язаний докладати максимальних зусиль для уникнення конфлікту інтересів працівників банку і клієнтів, а також конфлікту інтересів клієнтів банку.

Наголошуємо також на необхідності чіткого виконання вимог зазначених нормативно-правових актів Національного банку України та доведення цієї інформації до працівників, які працюють з готівкою, а також розміщення її в місцях, доступних для населення.

 

Директор Департаменту
грошового обігу

В. П. Зайвенко

Теги
Отключить рекламу
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться