Згідно зі ст. 3 Закону України від 22.05.2003 № 889-IV “Про податок з доходів фізичних осіб” (зі змінами і доповненнями), об'єктом оподаткування у резидентів є будь-який дохід з джерелом його походження з України, у тому числі дохід від надання майна в оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування). Порядок сплати податку з доходів фізичних осіб, одержаних від надання нерухомості в оренду (житловий найм), визначено пп. 9.1.4 п.9.1. ст. 9 Закону № 889-IV, яким встановлено, що податковим агентом платника податку – орендодавця при нарахуванні доходу від надання в оренду нерухомого майна іншого, ніж земельна ділянка сільськогосподарського призначення, земельна частка (пай), майновий пай (включаючи земельну ділянку, що перебуває під таким нерухомим майном, чи присадибну ділянку), є оренда. Однак, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, то особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець.
При цьому:
а) такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету у строки, встановлені законом для квартального податкового періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем такого звітного кварталу;
б) договір оренди нерухомого майна підлягає нотаріальному посвідченню, при цьому нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір податковому органу за основним місцем проживання платника податку - орендодавця за формою та у спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. У разі порушення такої форми чи способу нотаріус несе відповідальність, встановлену законом за порушення порядку чи строків надання податкової звітності.