Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2016/№48
Друкувати

«Інвалідний» норматив: на жаль, без дива

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Про «інвалідний» норматив ми з вами говорили зовсім недавно (див. журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 36). Але знову повертаємося до нього. Причина — поява на світ двох свіженьких листів на цю тему.
обов’язкове працевлаштування інвалідів

Чи добрі новини? На жаль, ні . У питанні працевлаштування інвалідів Фонд соцзахисту інвалідів продовжує гнути свою лінію: не виконав норматив — сплачуй адмінгоспсанкції незалежно від причин такого невиконання (див. лист від 12.09.2016 р. № 1/6-690/04).

Але Фонд — не остання інстанція. Суди, на відміну від Фонду, не такі категоричні в «інвалідному» питанні. На думку ВСУ, якщо підприємство надіслало до Центру зайнятості інформацію про наявність вакантних місць, на які можуть бути прийняті інваліди (форма № 3-ПН), але той не направив необхідну кількість інвалідів для їх працевлаштування, то адмінгоспсанкції за невиконання «інвалідного» нормативу до підприємства застосовуватися не повинні.

І тут, безумовно, буде цікавою думка ще одного держоргану — Державної служби зайнятості. У листі від 14.09.2016 р. № ДЦ-01-6415/0/616 вона зазначила, що «у разі подання Державній службі зайнятості тільки форми № 3-ПН не можна вважати, що роботодавець зробив усе можливе для працевлаштування фахівця з інвалідністю». І тут же дала рекомендації, що, на її думку, повинен робити роботодавець для виконання «інвалідного» нормативу. Озвучимо їх:

— здійснювати підбір робочого місця працівникам на підприємстві, де настала інвалідність;

— приймати на роботу осіб з інвалідністю, які безпосередньо звертаються на підприємство за працевлаштуванням;

— пристосовувати робочі місця для інвалідів з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальної програми реабілітації інваліда;

— у разі потреби створити спеціальні робочі місця за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів;

— здійснити замовлення на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у Державній службі зайнятості осіб з інвалідністю;

— брати участь у ярмарках, міні-ярмарках вакансій, презентаціях професій, зустрічах.

І тільки у разі, якщо й такі активні дії не матимуть результату, держслужба зайнятості готова погодитися з тим, що роботодавець вжив усіх можливих заходів для працевлаштування інвалідів.

Від адмінгоспсанкцій можна відбитися, якщо довести, що ви вжили усіх залежних від вас заходів, щоб не допустити правопорушення ( ч. 1 і 2 ст. 218 ГКУ).

Звідси порада: не нехтуйте рекомендаціями служби зайнятості і, звичайно ж, подавайте форму № 3-ПН. Це стане для вас захистом, якщо справа щодо невиконаного «інвалідного» нормативу дійде до суду.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться