Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2016/№48
Друкувати

«Під мікроскопом»: група 2 спрощенців

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Якщо підприємець-єдиноподатник бажає заощадити на податках, але при цьому отримати певну свободу діяльності, то обере саме групу 2. Тут і податки нижчі, ніж у групі 3, і дозволених видів діяльності більше, ніж у групі 1. Так чим же можна займатися єдиноподатнику групи 2? З ким співпрацювати? І що може змінитися з нового року? Дізнайтеся про це з нашої статті!
ЄП, група 2, заборони, послуги, експорт, імпорт, податкова реформа

Зараз

Продавати товари. Єдиноподатник групи 2 має право продавати товари як власного виробництва (виробнича діяльність), так і куплені для перепродажу в інших осіб (торговельна діяльність). І зовсім неважливо, у кого куплено товар (у громадянина, підприємця, юрособи). Так само ви можете продати товар, отриманий безоплатно.

Зауважимо, що хоча ПКУ і не вимагає від єдиноподатників мати документи на товар, ми настійно рекомендуємо їх мати та зберігати1.

1 Про те, навіщо це потрібно, ми розповідали у статтях «Чи потрібні ФОП-єдиноподатникам документи на товар» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 10) і «Торгуєте? Тоді у вас мають бути ось такі документи...» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 45).

Де можна торгувати? Де заманеться: це необов’язково має бути ринок (як у групі 1). Ви можете торгувати і на території ринку, і за його межами — та хоч на всій території України. Головне — пам’ятати, що місце, де ви торгуєте, обов’язково має бути зазначене у Заяві про вибір спрощенки. У разі зміни місця діяльності потрібно знову подати цю саму Заяву — з новою адресою.

Також при «освоєнні нових територій» потрібно буде самому «здатися» податківцям . Для цього подайте їм за основним місцем обліку (тобто за місцем проживання) повідомлення за формою № 20-ОПП.

У деяких «важких» випадках доведеться ще й стати на облік у «чужій» податковій як за неосновним місцем обліку2.

2 Усі нюанси знайдете у статті «Філія» у особи-підприємця: «Що? Де? Куди?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 10).

А як щодо ЗЕД? No problem . Єдиноподатники групи 2 мають право продавати товар за кордон (на експорт) або імпортувати його. Жодних заборон на це у ПКУ немає.

Виняток — підакцизні товари (тобто всі ті, на які встановлено ставки акцизного збору у ст. 215 ПКУ).

А кому можна продавати товари? І тут жодних заборон — продавайте їх, кому побажаєте: громадянам (населенню), підприємцям та юрособам (незалежно від їх системи оподаткування) і навіть іноземцям.

Який товар можна продавати? Продавати можна все, що не заборонено. А заборони, на жаль, є ( п. 291.5 ПКУ). Отже, у групі 2 спрощенки не можна торгувати: (1) підакцизними товарами (товари зі ст. 215 ПКУ: алкоголь, тютюнові вироби, пальне, транспортні засоби тощо); (2) дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням, ювелірними та побутовими виробами з них і дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння; (3) предметами мистецтва, колекціонування та антикваріату; (4) корисними копалинами (крім копалин місцевого значення).

Єдиноподатникам (у тому числі й групи 2) дозволено роздрібний продаж пива3, столових вин, паливно-мастильних матеріалів у ємностях менше 20 л.

3 Щоб торгівля пивом не стала для вас «троянським конем», попередньо прочитайте статтю «Пиво vs єдиний податок: «дивацтва» від ДФСУ» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 28).

Вести ресторанне господарство. Крім торгівлі, єдиноподатники групи 2 мають право відкрити ресторан, кафе, буфет або інший заклад ресторанного господарства.

Де? Знову ж таки, без обмежень, але, зрозуміло, на території України. Тут актуально все, що було сказано вище щодо повідомлення за формою № 20-ОПП та неосновного місця обліку.

Кого в ньому можна обслуговувати? Кого завгодно : населення, туристів, підприємців та юросіб (незалежно від системи оподаткування). Податківці підтверджують, що ресторанне господарство належить до торгівлі, а не до сфери послуг (категорія 107.03 ЗІР). Тому замовником може бути хто завгодно, а щодо товарів, що продаються, потрібно дотримуватися усе тих же заборон, про які ми щойно говорили у розділі «Продавати товари».

Виконувати роботи (послуги). Крім торгівлі та ресторанного господарства, спрощенці групи 2 також можуть займатися наданням послуг та виконанням робіт.

Де? Місце діяльності як і раніше не обмежене.

Кому? А ось тут обережніше. Послуги/роботи можна надавати/виконувати тільки населенню та єдиноподатникам (сюди входять підприємці-спрощенці будь-якої групи, юрособи групи 3 та юрособи-сільгоспники групи 4).

Населення — це громадяни держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством.

Усім іншим замовникам доведеться відмовити . На жаль, але єдиноподатник групи 2 не має права виконувати роботи / надавати послуги для:

— підприємців на загальній системі оподаткування;

незалежних професіоналів (адвокатів, нотаріусів, лікарів, художників, артистів, оцінювачів, аудиторів та інших самозайнятих осіб). У самому ПКУ визначення таких осіб розпливчасте, але податківці вирішили, що їх не можна віднести до населення, оскільки вони вже мають у податковій статус «самозайнята особа» (лист ГУ ДФС у м. Києві від 04.02.2016 р. № 71/В/26-15-12-02-14, категорія 107.12 ЗІР);

юросіб — платників податку на прибуток та юросіб-неприбутківців (у тому числі бюджетників, адже вони не є єдиноподатниками);

закордонних юросіб (оскільки вони не можуть бути єдиноподатниками — п.п. 291.5.7 ПКУ) та громадян, які перебувають за кордоном (адже вони не є населенням України).

Як бачимо, експортом послуг у групі 2 займатися не варто (для цього краще обрати групу 3).

А якщо ми надали послугу представнику «населення», якого відрядив «заборонений» контрагент? Податківці у такому разі дотримуються лояльної позиції. Якщо відряджений працівник оплатив спожиті ним послуги особисто, порушення немає (категорія 107.01 ЗІР).

Зверніть увагу: заборона на роботи/послуги «працює» тільки у тому разі, якщо спрощенець групи 2 є їх виконавцем. Якщо ж він вирішить, навпаки, замовити роботи/послуги, то зможе це зробити у кого завгодно .

Наприклад, ніхто не заборонить єдиноподатнику групи 2 проконсультуватися в юрособи — платника податку на прибуток. Самому ж консультувати таку особу, на жаль, не можна.

Але навіть якщо ваш замовник «правильний», ви можете надати йому не які завгодно послуги, а тільки ті, які не заборонені. Що ж заборонено?

Дивіться, у групі 2 не можна: (1) бути посередником при купівлі, продажу, оренді та оцінці нерухомості (по суті, заборонено ріелторські послуги); (2) займатися аудитом (але дозволено надавати послуги бухобліку, попри те, що ці види діяльності значаться під одним кодом КВЕД4); (3) надавати послуги пошти та зв’язку (при цьому кур’єрська діяльність дозволена); (4) управляти підприємствами, проводити технічні випробування та дослідження; (5) організовувати гастрольні заходи та торги предметами мистецтва і антикваріату; (6) здавати в оренду землю або нерухомість понад установлені норми (для землі — 0,2 га, для житлових — 100 кв. м, для нежитлових — 300 кв. м).

4 Подробиці у статті «Єдиний податок і бухгалтерські послуги: тест на сумісність» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 44).

Заборонено тільки посередництво, а купувати, продавати, здавати в оренду (суборенду) від себе особисто — можна. Якщо ваша нерухомість або земельна ділянка більше норми, то ви можете здавати в оренду її частину. А про іншу площу просто забудьте.

Важливі обмеження. Не забудьте: щоб працювати в групі 2 спрощенки, у вас має бути не більше 10 найманих робітників і річний дохід не більше 1,5 млн грн ( п. 291.4 ПКУ).

Що зміниться з нового року

Очікувана податкова реформа, швидше за все, взагалі не торкнеться правил роботи на єдиному податку. А ось подвійне підвищення мінзарплати, на жаль, призведе до того, що єдиний податок і ЄСВ в групі 2 збільшаться аж у 2 рази. У результаті щомісячне податкове навантаження в групі 2 складе 1344 грн. замість нинішніх 600 грн. «з хвостиком» !

До речі, єдиноподатникам групи 1 пощастило більше. Є законопроекти, якими передбачається, що вони платитимуть єдиний податок з прожитмінімуму (який залишиться 1600 грн.), а ЄСВ — від половини мінзарплати. Тобто податкове навантаження у них кардинально не зросте5. А ось для групи 2 таких поблажок немає . Але вони ще можуть з’явитися, оскільки Комітет з податкової політики, який дає оцінку вказаним законопроектам, порадив законодавцям зберегти нинішнє податкове навантаження і для единоподатників групи 2 .

5 Про це ви могли прочитати в статті «Податкова реформа все ближче: нові деталі» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 47).

Про всі новинки, як тільки вони перейдуть із статусу проекту у статус законодавчого акта, ми вас обов’язково повідомимо.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться