Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2018/№5
Друкувати

Вторинні водокористувачі: game over!

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Приємна новина про те, що в новому році сплачувати рентну плату за спецводокористування більше не доведеться вторинним водокористувачам, безумовно, порадувала багатьох з вас, шановані читачі. Поспішаємо поринути в подробиці, також згадавши тих платників (первинних водокористувачів і Кº), кому й у 2018 році ряди рентнозобов’язаних покинути не вдасться.

Первинні водокористувачі і не лише: хто залишився? Тепер у лавах платників рентної плати за спецводокористування залишилися тільки (п. 255.1 ПКУ):

1) первинні водокористувачі — суб’єкти господарювання незалежно від форми власності1, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.

1 Юрособи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юрособи, постійні представництва нерезидентів, а також фізособи-підприємці.

У свою чергу, водний об’єкт — це природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал, а також водоносний горизонт).

Забираєте воду з річок, озер, каналів тощо або добуваєте її з надр землі (зі свердловини)? Якщо «так», то ви належите до первинних водокористувачів.

Ключова ознака «первинності» водокористування — наявність своїх водозабірних споруд і відповідного обладнання для забору води (абз. 3 ст. 42 Водного кодексу України).

Водночас це ще «не вирок» .

Зверніть увагу, що не сплачують ренту за спецводокористування згідно з п. 255.2 ПКУ ті водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у тому числі задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юросіб і підприємців.

Санітарно-гігієнічні потреби — це використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.

До речі, питання використання води «для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб» — це ще той «горішок». Узяти ту ж ситуацію з орендою нерухомості «з водою», де в лавах самих податківців «розбрат і хитання» . Але сьогодні про це детально говорити не будемо2;

2 Деталі зможете знайти в наших статтях: «Оренда і спецводорента: ДФСУ грюкає дверима?» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 36), «Водна рента: сюрприз з орендою» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 49), «Використання води: розповідь про санітарно-гігієнічні потреби» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 36).

Знову ж таки спотикатися на цьому місці тепер будуть лише первинні водокористувачі.

2) суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

А ось численній армії вторинних водокористувачів у лавах платників більше немає!

Такими водокористувачами, нагадаємо, є ті, хто отримує воду від первинних водокористувачів (на підставі договору про водопостачання/поставку води).

Див. визначення в ст. 42 Водного кодексу України.

Важливо! Як і раніше, звільнені від нарахування, сплати та подання податкової звітності за рентою за спецводокористування платники єдиного податку групи 4 (згідно з п.п. 5 п. 297.1 ПКУ).

Зміни-2018. Окрім цього, а також зростання ставок рентної плати3 з 01.01.2018 р. набрали чинності й інші зміни в ст. 255 ПКУ, прийняті ще рік тому (передбачені п. 110 розд. І Закону № 17974).

3 Про що ви могли прочитати в статті «Новини «другого ешелону» (єдиний податок, плата за землю тощо)» в журналі «Бухгалтер 911», 2018, № 1-2.

4 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 р. № 1797-VIII.

Так, згідно з п. 255.3 ПКУ об’єктом обкладення рентною платою за спецводокористування є «фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі». Слова «з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання» видалені.

На цьому фоні логічним виглядає видалення п.п. 255.4.6 ПКУ, який передбачав, що спецводорента не стягується за воду, втрачену в магістральних і міжгосподарських каналах зрошувальних систем та магістральних водогонах.

Як уже розтлумачила ДФСУ (ІПК від 01.11.2017 р. № 2472/6/99-99-12-02-03-15/ІПК), первинні водокористувачі повинні визначати оподатковуваний фактичний обсяг води як результат водозабору і водопідготовки, наприклад очищення або оброблення до встановлених для відповідного водного об’єкта нормативних вимог споживання.

Вторинні водокористувачі: відзвітувати і забути. З 01.01.2018 р. «вторинні» покинули лави платників водної ренти! Але від обов’язку відзвітуватися за останній квартал 2018 року вторинних водокористувачів ніхто не звільняв5!

5 Детальніше про що ви могли прочитати в статті «Звітуємо за 2017 рік: екоподаток, рента і єдиний податок» попереднього номера журналу.

Граничний строк подання декларації — п’ятниця, 9 лютого, а сплати відображених у ній податкових зобов’язань — понеділок, 19 лютого.

Крім того, рекомендуємо подати податківцям заяву в довільній формі, повідомивши, що у 2018 році платником рентної плати за спецводокористування ви більше не є. І хоча ПКУ цього і не вимагає, податківці раніше просили цього від колишніх платників (лист ДФСУ від 30.01.17 р. № 2069/7/99-99-12-03-04-17).

«На закуску» — тривожний факт. На розгляді ВРУ знаходиться злощасний проект № 72136. Він погрожує скасувати всі зміни, внесені з 01.01.2018 р. п. 110 розд. І Закону № 1797 (ср. 025069200). У тому числі повернути до лав платників водної ренти вторинних водокористувачів.

6 Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо рентної плати за спеціальне використання води)» від 19.10.2017 р. № 7213.

І хоч прийняти Закон на базі цього проекту і «запустити» його з 01.01.2018 р. народні обранці і не встигли, підтримка його Комітетом ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не може не насторожувати .

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться