Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№30
Друкувати

Новинки серпня: штраф за «промахи» при роботі з КОРО

Шевчук Михаил, налоговый эксперт
З 1 серпня по-новому зазвучить п. 3 ст. 17 Закону про РРО, яким буде встановлено відповідальність у тому числі за неправильне поводження з КОРО. У зв’язку з цим нагадаємо, як потрібно «поводитися» з КОРО. Тим паче, що й у цьому питанні з 1 серпня грядуть деякі зміни.

Новий штраф. Спершу проаналізуємо п. 3 ст. 17 Закону про РРО в редакції з 01.08.2020 р. (дивіться таблицю).

Що? \ Коли?

З 01.08.2020 р.

Розмір штрафу

50 нмдг (850 грн)

Склад порушення

Якщо у випадках, визначених Законом про РРО, при здійсненні розрахункових операцій суб’єкт господарювання не використовує, використовує незареєстровані належним чином, порушує встановлений порядок використання або не зберігає протягом установленого строку книги обліку розрахункових операцій та/або розрахункові книжки

Фактично все, що актуально для РК, з 1 серпня стосуватиметься й КОРО. При цьому розмір штрафу за таке порушення зросте у 2,5 раза!

Як правильно вести КОРО на РРО (саме такі книги цікавитимуть нас більше, адже з ними традиційно значно більше проблем, ніж із КОРО на господиницю)?

Звичайно, усі нюанси ми зараз не нагадуватимемо, але звернемо вашу увагу на низку важливих моментів.

По-перше, від ведення КОРО на РРО вже давно можна відмовитися1. Але в такому разі проводити розрахункові операції у випадку виходу з ладу РРО / відключення електроенергії не вийде. Потрібно чекати підключення резервного РРО або відновлення електропостачання.

1 Про появу такої можливості ви могли прочитати у статті «Зміни в РРО-нормативці: КОРО, до побачення?» журналу «Бухгалтер 911», 2018, № 43.

Із цього приводу є багато різних страхів, але вважаємо їх безпідставними2.

2 Нюанси знайдете, зокрема, у нашій статті «Відокремлений підрозділ з РРО, але без касової книги: чи відмовлятися від КОРО?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 22).

По-друге, вже давненько немає таких обов’язків (у суб’єктів господарювання, які повинні застосовувати РРО), як «підклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок КОРО», «ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі КОРО»3.

3 Детальніше про це ви могли прочитати у статтях «Зміни в РРО-нормативці: КОРО, до побачення?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 43) та «Готівкові» зміни від НБУ: дочекалися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 8).

Разом із цим із Порядку № 5474 зникла й вимога про «щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків…». Цього робити вже давно не потрібно! Робити записи з обліку розрахункових квитанцій у КОРО потрібно лише в разі виходу РРО з ладу або відсутності електроенергії.

4 Порядок реєстрації та ведення РК, КОРО, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

Це те, з чим довго не могли розібратися податківці в дуеті з НБУ5. Але останні зміни в «касовому» Положенні від 29.12.2017 р. № 148 не залишили їм шансів6.

5 Деталі — у статті «Не відмовилися від КОРО? Привіт від НБУ і Ко» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 20).

6 Про це — в статті «Положення про касові операції: освоюємо чергові зміни» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 47).

Зміни з 1 серпня. У межах РРО-змін «дісталося» й Порядку № 547, а всьому виною — наказ № 3177.

7 Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 № 547» від 23.06.2020 р. № 317.

Зокрема, «зачепило» п. 6 гл. 4 розд. ІІ Порядку № 547. Тепер він установлює, що використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: (1) наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО (що навіть не обговорюється); (2) у разі виходу з ладу РРО або відключення електроенергії — здійснення записів за обліком РК. Ця частина п. 6 фактично залишена без змін.

Тобто, як і раніше, немає ні слова про «щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків…».

Крім того, суб’єкт господарювання, як і раніше, повинен забезпечити зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом 1095 днів8, а з 01.08.2020 р. та/або в паперовій формі. Цю частину Мінфін якраз і вирішив уточнити. Цитуємо.

8 Ми вважали, що займається цим сам РРО (за винятком автоматів з продажу товарів/послуг) — детальніше у статті «Як зберігати Z-звіти в електронному вигляді» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 50).

«Збереження суб’єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі здійснюється у будь-який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб.

При цьому спосіб збереження суб’єктом господарювання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в паперовій та/або електронній формі має забезпечити (у тому числі під час проведення перевірки) можливість візуального перегляду такого Z-звіту для підтвердження факту оприбуткування готівки та повноти обліку здійснених розрахункових операцій.

Дані наданих для перегляду Z-звітів в паперовій та/або електронній формі мають співпадати з даними електронних копій таких Z-звітів, що містяться у фіскальній пам’яті РРО та/або на фіскальному сервері контролюючого органу.»

Виходить, Мінфін розділяє, з одного боку, електронні копії Z-звітів, що містяться у фіскальній пам’яті РРО, та, з іншого, Z-звіти в паперовій та/або електронній формі з можливістю їх візуального перегляду. Можливо, це пов’язано з «пристосуванням» норми під ПРРО-нюанси.

Тобто з 01.08.2020 р. додається можливість зберігання в паперовій формі. Знову ж таки це всього лише опція.

Вважаємо, що зберігання у фіскальній пам’яті РРО, як і раніше, може розглядатися як належне зберігання.

Будь-яке зберігання повинно забезпечувати (у т. ч. під час перевірки) можливість візуального перегляду Z-звіту.

На закінчення зазначимо, що побоювання тих суб’єктів, які «за давнім звичаєм» продовжують підклеювати до КОРО Z-звіти (чим, по суті, здійснюють дії, не передбачені порядком ведення КОРО), що на них накладуть новий штраф за порушення порядку ведення КОРО, вважаємо, безпідставні. Адже буде сказано, що зберігання здійснюється в будь-який не заборонений спосіб.

Але й займатися такою «творчістю» зовсім не обов’язково.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
299383 344
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд