Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


Бухгалтер 911, март, 2022/№12
Печатать

Що спростили для ФОП на час війни: дайджест

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Зараз головне завдання країни — вистояти під тиском окупантів. А для цього кожен, хто може, повинен працювати. І держава максимально спрощує «правила гри» для бізнесу. Все це відбувається дуже швидко. Тому корисно мати під рукою збірник усіх таких нововведень. І сьогодні цей збірник — для ФОП.

Вид ФОП

Правила й пільги на час військового стану

Оподаткування

Єдиний податок групи 1 — 4

ФОП на єдиному податку (ЄП) груп 1 та 2 можуть не платити ЄП — за періоди з 01.04.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану.

Навіть якщо ФОП працює й отримує дохід.

Якщо хочете платити платіть.

Якщо ви не сплачуєте ЄП, то в декларації за відповідний період дані по ЄП не заповнюєте (п. 9.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

У ФОП груп 3, 4 ЄП такого права добровільної сплати немає (мають платити)

ЄСВ «за себе» можна не платити (актуально для всіх груп ЄП) — за періоди з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану + 12 місяців.

Навіть якщо ФОП працює й отримує дохід.

Якщо хочете платити платіть.

Якщо ви не сплачуєте ЄСВ, то за місяці відповідного періоду розрахунок ЄСВ в складі декларацій заповнювати не потрібно (п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ)

Під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 (тобто протягом 90 діб починаючи з 24.02.2022) за власним рішенням платники ЄП груп 2 та 3 можуть не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.

При цьому у будь-якому разі слід розрахувати та відобразити у звітності суму ЄСВ за таких найманих працівників (п. 920 розд. VIII Закону про ЄСВ)

ФОП, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ЄП.

Якщо наймані працівники є, діє відстрочка щодо сплати ПДФО та військового збору з виплат працівникам / подання відповідної звітності (п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

ФОП, якщо вони не є роботодавцями, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від сплати ЄСВ, звітування з ЄСВ «за себе».

Якщо наймані працівники є, діє відстрочка щодо сплати ЄСВ з виплат працівникам (п. п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Ця пільга не відміняє можливості скористатися правом добровільно сплачувати ЄСВ за періоди з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану + 12 місяців (про що йшлося вище).

ЄП гр. 3 з новою ставкою ЄП 2%

У цю групу може потрапити майже будь-який ФОП (як єдиноподатник, так і загальносистемник).

Кому закрита дорога на цю ставку див. у статті

«Податкова реформа в умовах війни: що дозволять?» (журнал «Бухгалтер 911», 2022, № 11).

Деталі щодо порядку переходу та роботи на ставці 2 % ЄП знайдете у статті «Єдиний податок за ставкою 2 % — подробиці» сьогоднішнього номеру.

Працювати на ставці 2 % ЄП можна буде до закінчення воєнного стану. З наступного місяця ФОПа автоматом повернуть до тієї системи оподаткування, яку він застосовував до переходу на ставку ЄП 2 %

ЄП = 2% від виручки (як у випадку с класичною групою 3 ЄП). Платить ЄП треба щомісячно — до 15 числа наступного місяця (за попередній).

ПДВ не платимо й не звітуємо, але у ФОП, який до переходу на ставку 2 % був платником ПДВ, статус платника ПДВ не анулюється! Тому (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/577182.html):

1) ніяких «умовних продажів» робити не потрібно;

2) всі операції з реалізації товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тобто податкові накладні не складаємо;

3) після того, як війна закінчиться, у ПДВ-декларації за перший звітний місяць потрібно буде нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ зокрема на вартість товарів чи послуг, реалізованих в період війни, якщо ФОП відобразив податковий кредит по ним до переходу на ЄП 2%. Детальніше у статті «Єдиний податок за ставкою 2 % — подробиці» сьогоднішнього номеру

Щодо можливості не сплачувати ЄСВ актуально все те, що було сказано вище для платників групи 3 ЄП

Загально-системник

Якщо за якийсь місяць (місяці) прибутку немає (дохід — витрати ≤ 0), то ПДФО, ВЗ та ЄСВ «за себе» = 0

Якщо прибуток є, можливо, буде доцільним перейти на ставку ЄП 2%

ЄСВ «за себе» можна не платити — за періоди з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану + 12 місяців.

Навіть якщо ФОП працює й отримує дохід.

Якщо хочете платити платіть.

Якщо ви не сплачуєте ЄСВ, то за місяці відповідного періоду розрахунок ЄСВ в складі декларацій заповнювати не потрібно (п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ)

ФОП, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО та військового збору «за себе».

Якщо наймані працівники є, діє відстрочка щодо сплати ПДФО та військового збору з виплат працівникам / подання відповідної звітності (п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

ФОП, якщо вони не є роботодавцями, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від сплати ЄСВ, звітування з ЄСВ «за себе».

Якщо наймані працівники є, діє відстрочка щодо сплати ЄСВ з виплат працівникам (п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Ця пільга не відміняє можливості скористатися правом добровільно сплачувати ЄСВ за періоди з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану + 12 місяців (про що йшлося вище)

Плата за землю

З березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком в якому буде скасовано воєнний стан, можна не сплачувати ні земельний податок, ні орендну плату за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії / які є окупованими / які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається КМУ

Загальне мінімальне податкове зобов’язання

За 2022 та 2023 рік не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання по тих же земельних ділянках, які було названо вище

Екоподаток

Екоподаток можна буде не платити за весь 2022 рік — за ті об’єкти, які розташовані на територіях бойових дій чи на окупованих територіях. Перелік таких територій буде визначено КМУ

Звільнення від відповідальності

Всі податки у всіх ФОП (ЄП, ПДВ, ПДФО, ВЗ та інші)

Якщо у ФОП немає можливості своєчасно сплатити податки та збори / подати щодо них звітність, відповідальність згідного ПКУ до нього не застосовується. Але за умови, що ФОП виконає ці обов’язки протягом трьох місяців після припинення/скасування воєнного стану (п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Додамо, що вказаний 3-х місячний період вже хочуть продовжити до шести місяців (є відповідний законопроект)

ЄСВ

У період дії воєнного стану, а також протягом 3 місяців після його припинення, ЄСВ-штрафи (за ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ) не будуть застосовуватися. Пені також не буде (п. 921, 922 розд. VIII Закону про ЄСВ).

РРО/ПРРО

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону про РРО не застосовуються.

Втім це звільнення не працює щодо санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів (зокрема, алкоголь, тютюнові вироби тощо).

Також зверніть увагу. Якщо за законом ви маєте застосовувати POS-термінал, але цього не робите, то вас можуть оштрафувати (більше деталей у статті «Що загрожує за відсутність платіжного (POS) термінала?» (журнал «Бухгалтер 911», 2022, № 6). У тому числі за наслідками фактичних перевірок.

В п. 80.2 ПКУ зараз прямо прописано, що підставою для виходу на фактичну перевірку можуть бути у тому числі сигнали про незабезпечення можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів. А обмежень щодо фактичних перевірок вже немає (див. нижче)

Перевірки

Перевірки податківців

Перевірки не здійснюються під час воєнного стану, ані податкові, ані з ЄСВ. Але можуть здійснюватися фактичні перевірки. Причому без тих карантинних обмежень, що були раніше

Інші перевірки

Згідно постанови КМУ від 13.03.2022 № 303:

— припиняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану;

— протягом періоду воєнного стану дозволяється здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави

Організаційні питання

Як зв’язатися з податківцями?

Якщо ви в Україні, то можна зателефонувати до контакт-центру ІДД ДПС за тел.: 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів).

У територіальних органах ДПС працюють «гарячі лінії» для надання консультацій платникам податків https://tax.gov.ua/data/files/266745.docx

Якщо ви — за межами України, можна зателефонувати до Контакт-центру за номером: +380444541613.

Електронні сервіси ДПС та Електронний кабінет працюють, але з певними обмеженнями та збоями

Як сплатити податки?

Як звичайно.

А ФОП-єдиноподатники 1 —3 групи (без найманих працівників) знову можуть платити податки через Дію за кілька кліків (https://t.me/tax_gov_ua/1966):

1) у застосунку «Дія» натисніть «Послуги» — «Податки ФОП»;

2) виберіть «Сплата податків та зборів»;

3) оберіть податок та період, за який сплачуєте;

4) натисніть «Сплатити»

Ліцензії / дозвільні документи

1. Щодо алкогольних, тютюнових, паливних ліцензій в нас є така норма (ст. 18 Закону України від 19.12.95 № 481/95-ВР): «Вважаються діючими ліцензії, по яких до припинення або скасування воєнного стану на території України або при наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:

— виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

— виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць — виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Обов’язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні».

2. Щодо інших ліцензій/дозволів — така норма (постанова КМУ від 18.03.2022 № 314): «строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану». А для тих, хто ще тільки має отримати ліцензію/дозвіл ввели декларативний принцип роботи. Почати діяльність можна просто подавши декларацію про провадження господарської діяльності до Мінекономіки (а якщо ви будете здійснювати охоронну діяльність, — до МВД). За деякими виключеннями. Всі деталі — у постанові КМУ від 18.03.2022 № 314

Банківський рахунок

ФОП може використовувати відразу після відкриття без взяття рахунка на облік у податковому органі

Чи можна закрити ФОП онлайн?

Так, це можна зробити в «Дії» за посиланням: https://diia.gov.ua/services/zakrittya-fop

Врахуйте: вам знадобиться електронний підпис

Чи може бухгалтер підприємця працювати віддалено з іншої країни?

Наразі заборон для цього немає. Онлайн (віддалено) можуть працювати будь-які робітники.

Якщо є можливість працювати віддалено, то місце знаходження працівника ролі не відіграє. Але треба слідкувати за законодавством тієї країни, в якій знаходиться бухгалтер (бо згодом його можуть зобов’язати сплачувати податки з отриманого доходу)

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям